Gothic na dworcu PKP w Tarnowie, gra bohaterką wystawy malarskiej
Wiedzieliście, że Bezimienny z Gothica to malarz pełną gębą? Serio – jego obrazy wystawiono w salce na dworcu PKP w Tarnowie.
Stareńki Gothic doczekał się wielu znakomitych modów, ciekawych teorii, a niedługo otrzyma pełnoprawny remake. Możecie jednak nie wiedzieć, że stał się on także inspiracją malarską – i to w już w 2019 roku. Wtedy powstał kolektyw o nazwie Bezimienny, którego obrazy doczekały się teraz wystawy w salce na dworcu kolejowym w Tarnowie.
Bezimiennego tworzy troje artystów – Paweł Baśnik, Justyna Baśnik oraz Jędrzej Sierpiński. Grupa reprezentuje nurt malarstwa postcyfrowego. Ujmując rzecz skrótowo, jego opis można sprowadzić do tego, że za pomocą farb i pędzli (tudzież aerografu) malowane są obrazy inspirowane sztuką cyfrową. W omawianym przypadku swoistą muzą okazało się mające ponad dwie dekady na karku dzieło studia Piranha Bytes.
Członkowie Bezimiennego tak wspominają początki swojej współpracy i jej cel (via Ctrl F5.pl):
Pomysł na ten projekt zrodził się spontanicznie. Wspominając dzieciństwo odkryliśmy, że wszyscy spędzaliśmy setki godzin, zanurzeni w uniwersum tej samej gry. Było ono dla nas wówczas realne – niemalże tak realne, jak świat fizyczny. Doszliśmy do wniosku, że świetnie byłoby powrócić do tej rzeczywistości, tym razem nie tylko poprzez grę, ale poprzez sztukę. Każdy z nas już wcześniej samodzielnie podejmował wątki postcyfrowe. Pracując razem, dążyliśmy jednak do tego, aby wypracować sposób malowania, w którym nasze indywidualne strategie nie będą rozpoznawalne. Skupiliśmy się na wiarygodnej referencji do wizualności Gothica. […]
Wirtualna przestrzeń gry imituje elementy świata fizycznego. My z kolei pragnęliśmy to cyfrowe symulakrum uczynić namacalnym – dokonać pewnego odwrócenia. Chcieliśmy ukazać Bezimiennego (postać, którą w trakcie rozgrywki steruje gracz) jako rzeczywistą osobę, tworzącą fizycznie istniejące obrazy.
Przykładowe obrazy Bezimiennego – które sfotografował Krystian „UV” Smoszna” – zamieściłem pomiędzy akapitami tej wiadomości. Jeśli chcecie zobaczyć ich więcej, odsyłam Was na tarnowski portal, gdzie zamieszczono szczegółową relację z wystawy „Aurora nostri temporis” (łac. „Jutrzenka naszych czasów”), otwartej 2 grudnia 2022 roku. Jest ona częścią festiwalu ArtFest 2022 – prace Bezimiennego stanowią mniej więcej połowę wystawionych dzieł.
Jeśli chcecie zobaczyć te obrazy na żywo, wystarczy, że udacie się do Tarnowa do końca lutego 2023 roku. Wstęp jest wolny, a godziny otwarcia – od 9:00 do 17:00 we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałku i soboty – pozwolą dokładnie przyjrzeć się wystawionym obrazom.
Jeśli zaś chcecie dowiedzieć się nieco więcej o kolektywie malarskim Bezimienny, polecam Wam obejrzeć poniższy wywiad, którego growe alter ego artystów „udzieliło” samemu Gomezowi dla Telewizji Przemijam. Materiał zawiera wiele ciekawych informacji, okraszonych zabawną gestykulacją postaci i tekstami wyjętymi wprost z Gothica. Ja się uśmiałem.
- Gothic – recenzja gry
- Gothic ma już 15 lat – za co pokochaliśmy pierwszą przygodę Bezimiennego?
- Gothic – poradnik do gry