Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 maja 2020, 21:51

Głosujemy na Disco Elysium po polsku

Studio ZA/UM zorganizowało ankietę dotyczącą tłumaczenia Disco Elysium. Wśród dostępnych opcji sporym powodzeniem cieszy się polska wersja językowa.

Głosujemy na Disco Elysium po polsku - ilustracja #1
Disco Elysium ma dużą szansę otrzymać polską wersję językową.

Disco Elysium zyskało uznanie wśród graczy (wliczając w to naszą redakcję). Niestety, dotychczas gra nie doczekała się polskiej wersji językowej, co przy bardzo tekstowym charakterze produkcji (zawierającej milion słów) może stanowić przeszkodzę dla osób nie władających biegle językami obcymi. Być może zaradzi temu ankieta zorganizowana przez studio ZA/UM, w ramach której możemy zagłosować na kolejną lokalizację Disco Elysium. Wśród dostępnych opcji znalazł się również język polski, w chwili pisania tego tekstu zajmujący trzecią pozycję (za włoskim oraz tureckim). Może się to jednak zmienić – długie ładowanie strony może świadczyć o sporym zainteresowaniu.

Należy zaznaczyć, że ankieta nie ma charakteru definitywnego i stanowi raczej wskazówkę dla twórców, na których wersjach językowych powinni się skupić w najbliższym czasie. Same tłumaczenia powstają we współpracy z grupami fanów, aczkolwiek aktywnie wspieranymi przez estoński zespół. Nawet jeśli polska lokalizacja zostanie rychło zatwierdzona, minie sporo czasu, nim uda się przetłumaczyć cały tekst Disco Elysium. Niemniej lepsze to niż czekać w kolejce za innymi językami pokroju chińskiego czy ukraińskiego. Kto wie, może rodzima wersja zdąży się ukazać przed premierą konsolowych wydań gry w tym roku?

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej