Cyberpunk 2077 dostał mody poprawiające grę (lepsza wydajność, sterowanie)
Od premiery Cyberpunka 2077 minął raptem tydzień, a gra zdążyła już się dorobić wielu modów. Obecnie modyfikacje koncentrują się głównie na poprawie takich elementów jak wydajność czy sterowanie.
Cyberpunk 2077 nie spełnił wszystkich pokładanych w nim nadziei, ale nie zmienia to faktu, że to nadal jedna z najważniejszych gier tego roku. Nic więc dziwnego, że zaraz po premierze do pracy rzucili się twórcy modyfikacji. Uznaliśmy więc, że warto przyjrzeć się najciekawszym dotychczasowym fanowskim projektom.
Należy podkreślić, że obecnie możliwości modyfikowania gry są mocno ograniczone i tak pozostanie dopóki gracze nie wymyślą sposobu chociażby na ładowanie własnych skryptów. Wkrótce powinno to ulec zmianie, gdyż twórca narzędzi WolvenKit do Wiedźmina 3 już zapowiedział, że w przyszłości jego dzieło będzie także wspierało Cyberpunka 2077.
To jednak pieśń przyszłości. Obecnie modyfikacje koncentrują się głównie na lekkich przeróbkach gry oraz usuwaniu jej niedoróbek, co akurat jest dobrą rzeczą, gdyż Cyberpunk 2077 bardzo potrzebuje takiej pomocy.
Poprawa wydajności
Zacznijmy od modów, które ulepszają wydajność gry.
PerformanceOverhaulCyberpunk - obowiązkowo!
Przede wszystkim każdy gracz powinien zainstalować PerformanceOverhaulCyberpunk, niezależnie od tego, czy ma słaby PC, który nie radzi sobie z CP2077, czy też dysponuje potężną konfiguracją i chce z niej wycisnąć trochę więcej.
Celem projektu jest naprawienie błędów w grze, które powodują spadki wydajności oraz obniżają stabilność silnika. Zmian jest masa i cały czas dodawane są nowe. Mod jest aktualizowany nawet dwa-trzy razy dziennie. Modyfikacja naprawia również problem z wielowątkowością współbieżną (Simultaneous Multi-Threading/SMT), dzięki czemu można zanotować duży wzrost prędkości na komputerach z procesorami firmy AMD. Usuwa także wycieki pamięci z powodu błędu Spectre, oraz prawidłowo przydziela pamięć dla gry, bazując na naszej konfiguracji.
Rozwiązuje także problem powodujący zawieszanie się silnika na procesorach bez wsparcia dla funkcji AVX, dodaje także obsługę większej liczby padów. Pozwala też wyłączyć funkcję Async compute, co powoduje spory wzrost wydajności na słabych kartach graficznych (starszych niż RTX Nvidii lub Vega dla Radeonów). Z kolei na najnowszych modelach poskutkuje to pogorszeniem działania gry.
Dla graczy z wyjątkowo słabymi pecetami PerformanceOverhaulCyberpunk pozwala także wyłączyć większość przechodniów i ruchu ulicznego.
Config Overhaul, czyli dalsze modyfikowanie pod kątem wydajności
Jeśli sam PerformanceOverhaulCyberpunk nie wystarczy, aby gra działała przyzwoicie na Waszym PC to kolejnym krokiem jest skorzystanie z Config Overhaul for Cyberpunk 2077. To narzędzie pozwalające zmieniać ustawienia tak, aby zwiększyć wydajność. Jest proste w użyciu i oferuje kilka zestawów konfiguracyjnych – od lekkich zmian, zapewniających kilka dodatkowych klatek na sekundę, aż po wariant agresywny, na którym gra wygląda paskudnie, ale zyskuje nawet 20 FPS-ów lub więcej.
Toaster Mode – opcja dla desperatów
Jeśli powyższe dwa projekty nie wystarczyły, aby uzyskać zadowalającą płynność, to ostatnią deską ratunku może okazać się mod Toaster Mode. Aktywuje on większy zakres skalowania rozdzielczości - zamiast 55-100 otrzymujemy 10-100. Dzięki temu gra może działać w bardzo niskiej rozdzielczości, generując obraz, który potem zostaje powiększony do rozmiarów naszego monitora. Efekt jest prawdę mówiąc brzydki jak noc, ale jeśli kogoś interesuje jedynie rozgrywka, to ten projekt pozwala bawić się na bardzo słabych pecetach, które bez tego nie miałyby szansy udźwignąć Cyberpunka 2077.
Ulepszanie gry
Większe możliwości konfigurowania gry
Konfigurowanie gry nie ogranicza się jednak tylko do próby wyciśnięcia z silnika dodatkowych FPS-ów. Niektórzy gracze mają inne potrzeby. Projekt More Options rozszerza opcje dostępne w menu poza wartości, które przewidzieli deweloperzy ze studia CD Projekt RED. Dodaje także nowe ustawienia, które standardowo dostępne są tylko podczas edytowania plików konfiguracyjnych.
Warto także wspomnieć o projekcie Better Field Of View Slider. Zgodnie z tytułem, mod pozwala w większym stopniu zmieniać ustawienia Szerokości Pola Widzenia (ang. Field of View). Standardowo w grze maksymalne FOV to 100, a z tą modyfikacją limit ten zostaje podwyższony do 150.
Lepsze sterowanie
Wiele z elementów zaprojektowania systemu sterowania w Cyberpunku 2077 budzi spore wątpliwości, gdyż mocno odbiega od standardowych rozwiązań. Przyzwyczajeni jesteśmy na przykład, że uniki wykonujemy przytrzymując klawisz kierunku z np. CTRL, a w CP2077 musimy zamiast tego dwukrotnie nacisnąć kierunek ruchu. Jeśli Wam to przeszkadza, to warto zainteresować się dwoma projektami:
Oba robią mniej więcej to samo - poza zmianą sposobu wykonywania uników możemy np. włączyć powolne chodzenie czy przewijanie dialogów kółkiem na myszce. Różnice kryją się w detalach. Ehnanced Controls jest trochę bardziej rozbudowany i oferuje dodatkowe opcje. Z kolei E to Interact - V to Walk and Drive - Dedicated Dodge - Dialogue Scroll jest prostszy w obsłudze i koncentruje się tylko na najważniejszych zmianach.
Better Vehicle Handling - ulepszone kierowanie pojazdami
Wiele osób narzeka na kierowanie pojazdami w grze. Projekt Better Vehicle Handling powstał, aby temu zaradzić. Zmienia on zachowanie maszyn na drogach, tak że łatwiej jest je kontrolować. Wersja 0.2 sprawia, że są wręcz przyklejone do nawierzchni, dlatego najpierw lepiej zacząć od mniej agresywnej wersji 0.1.
Upiększanie gry przez ReShade
Jako pierwsze mody do gry tradycyjnie pokazały się zestawy ReShade, gdyż one nie wymagają modyfikowania plików gry. Tego typu projekty ulepszają oprawę graficzną poprzez zmodyfikowanie cieni i efektów świetlnych oraz manipulację kontrastem, jak również innymi elementami ustawień kolorów.
Spośród tych wydanych do Cyberpunka 2077 największą popularnością cieszy się Cyberpunk Autonomous ReShade - True HDR, gdyż projekt zachowuje klimat gry, wyostrzając jedynie obraz, dodając ładniejsze wersje niektórych efektów i symulując efekt HDR.
Zestawy ReShade zwiększają wymagania sprzętowe gry. Jeśli macie tak mocnego PC, że możecie sobie na to pozwolić, to warto także zainteresować się projektem Draw Distance Boost, który wydłuża dystans wyświetlania obiektów, przez co miasto zachowuje wysoki poziom detali nawet w dużych odległościach od gracza.
Większość z powyższych modów znajdziecie na naszym FTP, z opisami instalacji. W każdym przypadku na tworzenie mirrorów pozwala licencja, na jakiej wydano dany projekt lub też uzyskaliśmy na to zgodę bezpośrednio od autorów tych projektów.
- Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania
- Cyberpunk 2077 - poradnik do gry
- Cyberpunk 2077 – strona oficjalna