Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 20 grudnia 2004, 11:53

autor: Daniel Sodkiewicz

Aleksander - film i gra - część I

Dużymi krokami zbliża się polska premiera gry strategicznej zatytułowanej Alexander. W związku z tym wydarzeniem rozpoczynamy cykl newsów, aby przez kolejne 7 dni przedstawić Wam najważniejsze aspekty rozgrywki i opisać pierwsze wrażenia z grywalnej wersji tego wyśmienicie zapowiadającego się programu.

Dużymi krokami zbliża się polska premiera gry strategicznej zatytułowanej Alexander. W związku z tym wydarzeniem rozpoczynamy cykl newsów, aby przez kolejne 7 dni przedstawić Wam najważniejsze aspekty rozgrywki i opisać pierwsze wrażenia z grywalnej wersji tego wyśmienicie zapowiadającego się programu.

Aleksander III Wielki żyje dziś nie tylko na kartkach historii, ale dzięki postępowi technicznemu, także na ekranach naszych monitorów, telewizorów i kin. Opisując grę Alexander grzechem byłoby nie wspomnieć o niedawno nakręconej ekranizacji życia Aleksandra Macedońskim, jednego z największych ludzi stąpających kiedykolwiek po naszej planecie. Szczególnie, iż gra była stworzona przy współpracy Olivera Stone i jego ekipy filmowej.

Aleksander - film i gra - część I - ilustracja #1

Reżyserią i scenariuszem do filmu pt. Aleksander zajął się Oliver Stone, 58 letni reżyser, pisarz i producent, na którego koncie znajdują się m.in. takie tytuły jak: Męska gra (Any Given Sunday) z 1999 roku czy Conan Barbarzyńca (Conan the Barbarian), do którego w 1982 Oliver stworzył scenariusz.

Obsada filmu:

  • Colin Farrell – Aleksander
  • Jared Leto – Hefajstion
  • Anthony Hopkins – Ptolemeusz I Soter
  • Rosario Dawson – Roksana
  • Angelina Jolie – Olimpias
  • Jonathan Rhys-Meyers – Kassander
  • Val Kilmer – Filip II
Aleksander - film i gra - część I - ilustracja #2

Aleksander to produkcja, którą należy zaliczyć do dramatu historycznego. Trwający 165 minut obraz ukazuje widzom życie słynnego, starożytnego króla Macedonii. Aleksander Wielki (w którego wcielił się Colin Farrell) na czele niezwyciężonej greckiej i macedońskiej armii, w przeciągu 8 lat przebył 35 tysięcy kilometrów, podbijając 90 procent ówczesnego świata. Ciekawostką i zobrazowaniem dokonań Aleksandra jest miasto zwane Aleksandrią, które dziś widnieje na mapie Egiptu. Jeżeli jednak 2000 lat temu poprosilibyśmy kogoś o wskazanie położenia miasta Aleksandria, uzyskana odpowiedź byłaby niejednoznaczna. Aleksander przemierzając szlak wojenny, założył ogromną ilość metropolii o takiej nazwie, a znajdowały się one zarówno w głębi Azji jak i Afryki (niektóre popadły w ruinę, inne zmieniły nazwę). Aleksander stworzył gigantyczne imperium, a w chwili swojej śmierci (w wieku 33 lat) był niewątpliwie panem ówczesnego świata.

Aleksander żył w latach 356-323 p.n.e. i jest obecnie uznawany za jednego z największych zdobywców w historii. Swoje wykształcenie zawdzięczał samemu Arystotelesowi, jako człowiek był podobno pełen wyobraźni, odważny i gwałtowny. Już jako 18-latek dowodził macedońską jazdą w bitwie pod Cheroneą, zaś królem Macedonii (336-323 p.n.e.) został w wieku 20 lat.

Aleksander - film i gra - część I - ilustracja #3

Opowieść, którą przedstawia ekranizacja, rozpoczyna się w momencie, gdy Aleksander nie ponosząc żadnej klęski najeżdża Persję od strony Macedonii oraz podbija Indie i większą część Azji. Wraz z wojskiem przemierza pustynie, dżungle i góry, niszcząc każdą siłę militarną, która próbuje zatrzymać jego aspiracje w podbojach. Film prócz batalistycznych dokonań Aleksandra, ukazuje skomplikowane relacje łączące go z matką Olimpias (Angelina Jolie), ojcem - królem Filipem II (Val Kilmer) – oraz przyjacielem, a zarazem dowódcą wojsk Hefajstionem (Jared Leto). To właśnie przedstawiona w filmie przyjaźń z Hefajstionem wzbudziła w widzach (szczególnie w Grecji) niemałe kontrowersje. Aleksander w obrazie Olivera Stone’a został przedstawiony jako biseksualista, co zresztą ma swoje udokumentowanie w źródłach historycznych. Reżyser, jak sam mówi, chciał przedstawić w swoim filmie jedynie prawdę, co jednak spotkało się z dużym sprzeciwem wśród części kinomaniaków na całym świecie.

Aleksander - film i gra - część I - ilustracja #4

Premiera filmu w USA miała miejsce 24.11.2004 i nie przyniosła tam kroci, zarabiając w okresie 2 tygodni, jedynie 21 milionów dolarów (dla porównania, ostania część Władcy Pierścieni przez pięć dni w samych tylko Stanach Zjednoczonych zarobiła 125 milionów dolarów). W Polsce Aleksander wchodzi na duży ekran 1 stycznia 2005 roku.