FTP
FTP to w dobie coraz lepszych łączy protokół, który wciąż zyskuje na znaczeniu, nie wszyscy jednak wiedzą, jak działa i czym różni się chociażby od HTTP.
W polu ‘Label for site’ wpisujesz nazwę dla serwera. Miejsce oznaczone ‘FTP host Address’ jest przeznaczone dla adresu serwera np. ftp://ftp.task.gda.pl/. W polu ‘FTP site User Name’ i ‘FTP site password’ należy wpisać dane potrzebne do zalogowania się na serwerze. Większość serwerów z których będziesz korzystał, należy do grupy serwerów tzw anonymous. Tzn, są ogólnie dostępne. Na dole, w tabelce ‘login type’, są trzy pola do wyboru, jedno z nich jest oznaczone ‘anonymous’ i to należy wybrać. Jeśli serwer nie jest ogólnie dostępny, należy wpisać odpowiedni username, hasło a logowanie ustawić na normal.
Dostępne są także bardziej zaawansowane opcje dla serwera. Aby do nich wejść, należy nacisnąć przycisk ‘edit’. Na podstawowym poziomie korzystania z FTP, przydatne są jedynie ‘default remote directory’, gdzie możesz ustalić domyślny katalog z którego zaczniesz eksplorowanie serwera., oraz ‘default local directory’, gdzie możesz ustawić domyślny katalog, do którego będziesz kopiował pliki z serwera.
Edycja ustawień serwera w Bullet Proof FTP przebiega podobnie, należy przycisnąć ikonkę ‘site menagera’. Pola ‘site address’ i ‘site name’ są analogiczne z polami ‘FTP host adrdess’ i ‘Label for site’ w CuteFTP. Gdy już wpiszesz informacje o serwerze, wystarczy nacisnąć przycisk ‘add/update’ aby dodać serwer do listy.
Jeśli nie chcesz dodawać jakiegoś serwera do twoich ‘bookmarków’, to możesz przeprowadzić proces połączenia z ‘quick launch bar’. W CuteFTP należy go najpierw uaktywnić (menu view, opcja ‘quick connect bar’) w BulletProof FTP jest on uruchomiony standardowo.
Pozostaje jeszcze jedno pytanie, jak znaleźć interesujący nas serwer FTP? Najprościej przez jakąś wyszukiwarkę. W Polsce opcję szukania plików udostępnia np. ICM pod adresem http://archie.icm.edu.pl/, a na świecie jednym z najpopularniejszych jest FTP Search pod adresem http://ftpsearch.lycos.com/ . Opcja przeszukiwania FTP jest też zawarta w CuteFTP i BulletProof FTP pod przyciskami ‘MP3/file search’ i ‘Find files’.
Gdy już znalazłeś adres serwera, na którym znajduje się szukany przez ciebie plik, oraz wprowadziłeś jego dane w kliencie FTP, nie pozostaje nic innego jak nacisnąć przycisk ‘connect’. Po zakończeniu procesu logowania, możemy zacząć eksplorować zasoby serwera. Przypomnę tylko, że struktura katalogów serwera FTP znajduje się w okienku po prawej stronie. Duża część serwerów FTP oparta jest na serwerach unixowych, stąd może was trochę zdziwić drzewo katalogów. Jeśli nie znacie dokładnie umiejscowienia szukanego pliku, to najłatwiej zacząć poszukiwania od katalogu ‘pub’. Gdy już natkniemy się na interesujące nas plik, wystarczy dwukrotnie na nim kliknąć. Zostanie on dodany do ‘kolejki’, czyli listy plików wyświetlonych w oknie na samym dole. Uporządkowane są one według kolejności ściągania, dzięki czemu najważniejsze aplikacje, najszybciej trafią na dysk twardy naszego komputera. Lokalizacja ściągniętych plików, zależy od wybranego katalogu w lewym oknie klienta FTP.
Proces kopiowania plików z naszego komputera na serwer FTP, przebiega na podobnych zasadach. Jedyną różnicą jest to, że pliki przeznaczone do kopiowania pochodzą z naszego komputera. Usługa umieszczania danych na serwerze, jest stosowana najczęściej podczas aktualizacji serwisów WWW, więc jeśli chcesz prowadzić własną stronę internetową, to będziesz musiał się nauczyć korzystać z protokołu FTP.
Nie jest to trudne, a przynosi wiele korzyści. Znacząco poszerza zasięg potencjalnych poszukiwań, oraz umożliwia udostępnianie naszych dokonań szerszemu gronu internautów.
Pennywise