Xbox 360: Pytania i odpowiedzi
Witamy w trzecim FAQ dotyczącym najnowszych konsol stacjonarnych. Do tej pory mieliście możliwość zapoznać się z informacjami na temat Wii i PS3, czas więc zająć się Xboksem 360.
Czy muszę się obawiać, że kupując konsolę bez twardego dysku nie będę mógł grać we wszystkie gry na X360?
Microsoft wydał nakaz, według którego każda gra na X360 powinna móc być odpalana na konsoli bez twardego dysku. Dlatego też nie należy się tego szczególnie obawiać (choć zdarzają się wyjątki). Z drugiej strony, grając bez twardego dysku nie ma co liczyć na ściąganie dodatkowej zawartości, która niejednokrotnie przekracza pojemność karty pamięci.
Nie posiadam telewizora HD, czy mogę grać na X360?
Tak, Xbox 360 obsługuje również rozdzielczości standardowe. Nie ma jednak co spodziewać się pozytywnych wrażeń estetycznych. Mało tego, sporo producentów nie testuje swoich gier na zgodność ze starszymi modelami odbiorników, co sprawia, że ich produkcje na zwykłych telewizorach mają bardzo nieczytelny interfejs. Innymi słowy, grać można, ale mija się to z celem. Ceny telewizorów HD (wystarczy nawet HD Ready) ostatnio spadły, więc można sobie taki kupić. W innej sytuacji warto dokupić kabel VGA i podłączyć X360 do monitora komputerowego (najlepiej panoramicznego).
Czy konsola X360 jest wstecznie kompatybilna ze starym Xboksem?
I tak i nie. Nie ma stuprocentowej kompatybilności pomiędzy X360 a starym Xboksem. Programiści z Microsoftu przygotowali jednak kilkaset programów emulujących, które umożliwiają odpalenie poszczególnych produkcji. Pełną listę obsługiwanych gier można znaleźć pod tym adresem. Do tej pory co jakiś czas rozszerzano ją o kolejne tytuły, jak jednak ostatnio poinformowano, firma zamierza zaprzestać prac nad kolejnymi emulatorami.
Konsole w wersji Arcade i Core (bez twardego dysku) nie mogą korzystać z opcji wstecznej kompatybilności.
Żeby móc zagrać w jakąś grę ze starego Xboksa, trzeba mieć podłączoną konsolę do Internetu i założone konto LIVE. Wystarczy wtedy, będąc zalogowanym, włożyć płytę z grą do napędu, by system automatycznie rozpoczął pobieranie odpowiedniego oprogramowania. Od tej chwili będzie można dowolnie uruchamiać dany tytuł.
Istnieje również możliwość skorzystania z wstecznej kompatybilności bez konieczności podłączania konsoli do LIVE. W takim przypadku należy pobrać kilkunastomegabajtowy plik spod tego adresu, rozpakować go (archiwum zip), a następnie rozpakowaną wersję nagrać dowolnym programem na czystą płytę CD. Po włożeniu jej do napędu konsoli, Xbox 360 rozpozna aktualizację i zapyta o to, czy chcemy jej dokonać. Po zakończeniu operacji będzie już można odpalać obsługiwane gry z pierwszego Xboksa.
Emulowane gry są skalowane do rozdzielczości 720p, 1080i i 1080p oraz nakładany jest na nie efekt wygładzania krawędzi. Niestety nie wszystkie produkcje są dobrze emulowane. Niektóre działają z gorszą płynnością niż na oryginalnym Xboksie.
Czy mogę grać na Xboksie 360 stawiając go w pozycji pionowej?
Tak. Konsola może działać zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.
Sprzęt i akcesoria
Co to jest Red Ring of Death i czy mi to grozi?
Red Ring of Death to potoczna nazwa na uszkodzenie konsoli powodowane przez wadę konstrukcyjną sprzętu. Objawia się trzema czerwonymi światełkami na panelu przednim konsoli i ostatecznie prowadzi do tego, że nie możemy jej używać. W takim wypadku należy zadzwonić do serwisu Microsoftu (numer znajdziemy w instrukcji) i zgłosić awarię, a następnie wysłać konsolę do serwisu. Ten rodzaj uszkodzeń został w zeszłym roku objęty trzyletnią gwarancją.
Niestety awaryjność konsoli X360 jest dość spora, dlatego też należy liczyć się z ewentualnością wystąpienia „czerwonego kręgu śmierci”. Warto pamiętać, że od kilku miesięcy Microsoft wzbogaca serwisowane konsole o lepszy system odprowadzania ciepła, który zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Ponadto najnowsza seria X360 zbudowana została w oparciu o lepszą płytę główną i nowszy procesor, dzięki czemu ryzyko awarii zostało zminimalizowane.
Można zmniejszyć (ale nie wyeliminować) ryzyko, dbając o to, by konsola znajdowała się w przewiewnym miejscu i miała swobodną możliwość odprowadzania ciepła (lepiej nie uruchamiać jej w zamkniętych szafkach telewizyjnych).
Ile czasu zajmuje naprawa konsoli w serwisie?
Czas przeznaczony na naprawę wadliwej konsoli zależy od liczby zleceń. Microsoft zastrzega sobie prawo do dokonania naprawy w ciągu 21 dni od otrzymania konsoli. W rzeczywistości jednak serwis działa na tyle sprawnie, że sprzęt trafia z powrotem do klienta w tydzień po wysyłce.
Czym jest zielony, świecący okrąg na panelu przednim konsoli?
Zielony okrąg informuje o stanie zasilania i podłączonych kontrolerach. Jest podzielony na cztery części, a każda odpowiada za jeden kontroler, tak więc w przypadku podłączenia jednego kontrolera zapali się jedynie ćwiartka okręgu.
Cały okrąg pali się na czerwono, czy to Red Ring of Death?
Taki objaw zazwyczaj oznacza, że nie podłączyliśmy prawidłowo kabla telewizyjnego. Wystarczy go poprawić, by wszystko wróciło do normy.
Jak głośno pracuje X360?
Konsola do cichych nie należy. Zdecydowanie głośniej pracuje, kiedy uruchomiona jest gra z płyty. Podczas obsługi dashboardu, testowania dem albo zabawy z produkcjami z Xbox LIVE Arcade pracuje o wiele ciszej.
Czy to prawda, że X360 rysuje płyty?
Nie bardziej niż przeciętny napęd do PC. Zdarzają się co prawda wadliwe egzemplarze, ale nie jest to sytuacja nagminna. Gros problemów z porysowanymi płytami wynika z winy użytkowników, którzy w trakcie gry zmieniają pozycję konsoli z pionowej na poziomą i odwrotnie. Nie należy nigdy tego robić, gdy płyta jest w napędzie.
Czy dysk twardy do X360 montowany jest wewnątrz obudowy?
Nie. Twardy dysk zamknięty w specjalnej obudowie dołącza się z boku konsoli. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by wersję Core lub Arcade wyposażyć w ten dodatek.
Jaki jest największy dysk twardy do X360?
Obecnie największą pojemność ma dysk montowany w modelu Elite – 120 GB. Można go nabyć również osobno, ale odstraszać może wysoka cena (w Polsce prawie 700 zł).
Czy po kupieniu 120GB dysku twardego mogę przenieść na niego dane ze starszego 20GB dysku?
Do dysku 120 GB dołączany jest specjalny kabel, który umożliwia przekopiowanie danych ze starszego dysku. Warto pamiętać, że transfer kasuje zawartość dysku 120 GB.
Microsoft obiecał także, że każdy posiadacz modelu Elite może zamówić darmowy kabel do transferu danych, wypełniając formularz znajdujący się pod tym adresem.
Mam konsolę Premium z dyskiem 20GB, dlaczego do mojego użytku udostępniono jedynie 13 GB?
Konsola automatycznie rezerwuje sobie 4GB na wymianę plików i wewnętrzne operacje (korzysta z tego między innymi dla przyspieszenia wczytywania niektórych gier), 2 GB na emulację starego Xboksa, a pozostałe miejsce wykorzystuje dashboard. W ten sposób użytkownik X360 otrzymuje do swojej dyspozycji właśnie 13, a nie 20 GB.
Jakie porty można znaleźć na konsoli X360?
Z przodu znajduje się port podczerwieni (do obsługi pilota), dwa wejścia na kartę pamięci oraz dwa porty USB, do których można podłączyć kontrolery, odtwarzacze MP3, pendrive’y oraz aparaty cyfrowe. Z tyłu znajduje się dodatkowy port USB, złącze sieciowe (RJ-45), wyjście audio-video, HDMI (w Elite, Arcade oraz nowszych modelach Premium) oraz wejście na kabel od zasilacza.
Czy można przegrywać utwory w formacie MP3 z podłączanych za pośrednictwem USB przenośnej pamięci lub odtwarzacza MP3 na dysk twardy konsoli?
Nie ma takiej możliwości. Można odtwarzać piosenki z podłączonego odtwarzacza/pamięci (nawet podczas gry), ale nie można ich przegrać na dysk twardy. Istnieje jednak możliwość skonwertowania z poziomu menu głównego konsoli płyty audio CD i zapisania w ten sposób uzyskanych plików na dysku.
Co to jest faceplate?
Faceplate to wymienny panel przedni konsoli, dzięki któremu możemy zmienić jej wygląd. W sprzedaży dostępne są różne wersje paneli, zazwyczaj kolorystycznie związane z poszczególnymi grami. W Polsce nie ma aż tak dużego wyboru jak na Zachodzie, ale mimo wszystko, rozglądając się po specjalistycznych sklepach, można trafić na ciekawe okazje.
Jakie rozdzielczości obsługuje X360?
X360 wyświetla obraz w standardowych, znanych z wcześniejszych konsol rozdzielczościach PAL, PAL-60 oraz 480p, gry tworzone są jednak z myślą o trybach HD: 720p, 1080i. Od czasu ubiegłorocznej aktualizacji dasboardu konsola obsługuje również standard 1080p. Większość twórców opracowuje jednak swoje produkcje z myślą o 720p.