Urządzenia sieciowe
Zastanawialiście sie kiedyś gdzie wędruje kabel sieciowy wychodzący z Waszego komputera? Do jakich urządzeń jest podpięty, przez co przechodzi, itp? Postaramy sie Wam to nieco przybliżyć za pomocą poniższego tekstu.
Marzysz o stałym dostępie do internetu? Chcesz żeby jego koszt nie zrujnował twojej kieszeni? Masz ochotę zagrać w sieci ze swoim sąsiadem, a może chciałbyś mieć dostęp do setek gigabajtów danych i pobierać je z prędkością 100Mb/s?
Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco nie pozostaje Ci nic innego jak zbudować własną sieć lokalną i podłączyć ją do internetu. Dzięki temu koszt korzystania z sieci rozłoży się na wszystkich jej użytkowników, a dodatkowo będziesz mógł czerpać korzyści z wszystkich dobrodziejstw sieci lokalnej. Jak to zrobić? Najłatwiej wynająć firmę, która za odpowiednie wynagrodzenie zrobi wszystko za Ciebie. Jednak nie będziesz miał wtedy satysfakcji z tworzenia i użytkowania własnoręcznie zaprojektowanej i wykonanej lokalnej sieci komputerowej. Jeżeli zatem masz wystarczająco odwagi, aby samemu podjąć to wyzwanie – zapoznaj się z poniższą listą rzeczy, która może okazać Ci się przydatna.
Transciever (przejściówka)– proste urządzenie służące do konwersji jednego rodzaju sygnału na drugi. W większości przypadków jest to konwersja sygnału pobieranego z portu AUI (auxiliary unit interface) na port RJ-45. Niektóre modemy są właśnie zakończone końcówką AUI i jeżeli chcemy podłączyć je bezpośrednio do huba lub do karty sieciowej musimy użyć przejściówki.
Repeater (regenerator) – regeneruje i replikuje sygnały – dzięki temu zwiększa zasięg naszej sieci. Każdy przewód używany do budowy sieci ma określoną długość, w obrębie której może w miarę bezbłędnie przesyłać dane – powyżej tej długości pojawiają się mocne zakłócenia utrudniające prawidłową transmisje danych. Jeżeli dwa komputery są oddalone od siebie o odległość większą niż zasięg danego przewodu musimy użyć repeater’a, aby dane mogły być bezawaryjnie przesyłane.
Karta sieciowa (NIC – Network Interface Card) – podstawowy element każdej sieci komputerowej. Służy do przesyłania i odbierania informacji za pomocą odpowiedniego protokołu. Każda karta sieciowa wyposażona jest w niepowtarzalny numer MAC (Media Access Control). Ten właśnie numer, zwany adresem MACowym, służy do rozpoznawania komputerów w sieci (adres IP też temu służy, ale ostateczna identyfikacja odbiorcy następuje po adresach MACowych).