KaZaA / Morpheus
KaZaA to darmowy program (należący do kategorii ADWARE), dzięki któremu zyskuje się dostęp do olbrzymiej sieci, w której znaleźć można mp3jki, filmy, archiwa, dokumenty i obrazki.
Poruszanie się po programie nie będzie wymagało dłuższego treningu - dawni użytkownicy Napstera z łatwością odnajdą się w nowym środowisku – KaZaA ma bowiem praktycznie taki sam szkielet (zakładki: strona internetowa, przeglądarka udostępnionych plików, pola wyszukiwań i pobierania). Nowi natomiast w mig przywykną do napsteropodobnej organizacji. Menu konfiguracyjne programu jest całkiem bogate, możemy między innymi :
- zdefiniować maksymalną liczbę jednocześnie pobieranych oraz wysyłanych plików,
- przydzielić odpowiednią przepustowość na połączenia wychodzące (bardzo przydatna opcja ograniczenia poboru łącza, której brak wielu konkurentom),
- zdefiniować filtry, np. „rodzicielskie” i antywirusowe oraz indywidualne (lista zabanowanych wyrażeń),
- skonfigurować pracę programu poprzez firewall,
- tworzyć listę ignorowanych użytkowników,
- uruchomić program w opcji „Supernode”.
Ta ostatnia funkcja przeznaczona jest dla posiadaczy szerokopasmowych łącz, którzy jednocześnie chcieliby udostępniać masę plików. Supernode to po prostu wydajny węzeł pośredniczący w przesyłaniu zapytań pomiędzy użytkownikami programu, jak i służący za olbrzymią bazę plików. O automatycznym uruchamianiu przy starcie systemu, czy też pobieraniu łatek pisać tu nie muszę – to już należy do standardów programów sieciowych.
KaZaA nie jest zbyt oszczędna – w podstawowym trybie pracy pożera około 25 MB RAMu oraz 7-13% zasobów systemowych (do tego doliczyć należy ładowanie IE do obsługi stron oraz Media Playera do podglądu plików). Co ciekawe – przy takim zużyciu pamięci i zasobów – zajętość komputera waha się jedynie wokół 15-20% (na przykładzie mojego Celerona 400). Niemniej jednak nieopisana wręcz wygoda i bardzo stabilna praca z pewnością stawiają ją wysoko ponad konkurencją.
Wspomniany w tytule Morpheus (www.musiccity.com) to przedsięwzięcie tych samych autorów, ukierunkowane na wymianę muzyki. Funkcjonalność jednakże pozostaje bez zmian (możliwa wymiana wszelkich plików), zatem jest to po prostu jedna wielka sieć, obsługiwana przez dwa „różne” programy. Rozróżnienie możliwe jest po przyrostkach, korzystający z KaZaA identyfikowani są jako XYZ@KaZaA, natomiast korzystający z Morpheusa - XYZ@MusicCity. O popularności tej sieci niech świadczy fakt, iż na dzień dzisiejszy twórcy odnotowali już ponad 9 milionów pobrań samej KaZaA, a w jednej chwili podłączonych jest od 500 to 700 tysięcy użytkowników, udostępniających zasoby o łącznej objętości 500 TERABAJTÓW (tysięcy gigabajtów). To imponująca liczba. Dla porównania - polska sieć wymiany "DIRECT CONNECT" szczyci się jak na razie przekroczeniem bariery „marnych” 2 TB.
Podsumowując – KaZaA to program, który można polecić każdemu. Prosta instalacja, duża wygoda użytkowania, stabilna praca i nieograniczone wręcz możliwości wymiany – oto atuty godne następcy tronu.
Titus Fox