Direct Connect
Direct Connect to kolejny przedstawiciel szerokiej gamy programów do współdzielenia plików przez Internet. Należy on do kategorii „Adware”, tzn. korzystanie z niego okupione jest oglądaniem reklam.
Po dołączeniu się do wybranego huba, wita nas wiadomość od administratora, jasno określająca zasady panujące w danej sieci. Od tego momentu można już pobierać i wysyłać pliki, poszukiwać interesujących nas utworów, i rozmawiać z innymi użytkownikami w danej sieci. Podobnie jak w KaZaA, tu też możemy określić interesujące nas parametry pliku, takie jak wielkość, rodzaj (audio, video, obrazek, dokument) oraz oczywiście zadać przeszukiwanie we wszystkich hubach wchodzących w skład sieci (o ile ma ona ich kilka). Każdy użytkownik posiada własną listę udostępnionych plików, generowaną przez program. Kiedy zadamy klientowi przeszukanie zasobów innego użytkownika, program pobierze jego listę i wyświetli nam w wygodnej strukturze drzewa w osobnym okienku. Stamtąd już w prosty sposób pobierzemy interesujące nas pliki. Ponieważ liczba wolnych slotów jest nierzadko ograniczana, klient tworzy kolejkę, w której utwory/dane oczekują na pobranie. W przeciwieństwie do KaZaA, Direct Connect nie potrafi sam wyszukać alternatywnych źródeł, trzeba zrobić to ręcznie poprzez wybór takiej opcji z menu kontekstowego. Dużym jego atutem jest jednakże „pamiętliwość”. Pliki pozostają w kolejkach póki nie zostaną pobrane, nawet jeśli w tym czasie połączeni będziemy z innym hubem. W połączeniu z raczej stałą listą bywalców danej sieci daje nam to pewność, że prędzej czy później plik zostanie pobrany (choć można także zastrzec, by po określonym czasie program sam wyrzucał pliki z kolejki). Możliwy do zastosowania jest także tzw. „Hammering”, czyli dobijanie się do danego użytkownika w celu jak najszybszego podpięcia się do zwolnionego slotu.
Rozmowy w Direct Connect prowadzone są na dwóch poziomach: ogólnodostępnego chata oraz połączenia typu „query” z danym użytkownikiem. Ciekawa jest także funkcja „Notepad”, pozwalająca zapisać ważne informacje podczas chatowania (np. namiary na jakiś opasły serwer z warezami;)). Zapisana tam informacja pozostanie bezpieczna nawet po ponownym uruchomieniu programu.
Reasumując – Direct Connect to wydajny i stabilny program działający, podobnie jak KaZaA czy też AudioGalaxy, w systemie P2P. Dość typowy, prosty interfejs oraz nieskomplikowana filozofia działania czynią go wspaniałą alternatywą dla starych napsterowych wyjadaczy oraz doskonałym wyborem dla nowych w temacie współdzielenia plików. Mała objętość oraz niskie zapotrzebowanie na zasoby i czas procesora sprawiają, iż raz uruchomiony może chodzić przez wiele dni, nie powodując żadnych problemów w działaniu komputera.
Titus Fox