IRC
Zapewne znaczna część użytkowników sieci słyszała o terminie IRC i kojarzy sobie to słowo mniej lub bardziej mgliście z tzw. "sieciowymi pogaduszkami". Nie wszyscy jednak wiedzą, co ten termin dokładnie oznacza.
Dodatek: Podstawowe komendy IRC
Komendy te wpisujemy z linii komend (czyli z tego samego miejsca, z którego rozmawiamy). Dlatego też należy pamiętać, żeby przed każdą komendą zamieścić slasha (/). Inaczej to, co napisaliśmy „pójdzie w świat”, a komenda się oczywiście nie wykona. Nie umieszczam komend dla opów wychodząc z założenia, że jak ktoś opem jest, to powinien te komendy znać, a jak nie zna, to opem być nie powinien :-).
/connect <adres_serwera> - łączy z danym serwerem IRC-a (w sieci IRCnet są 4 serwery: warszawa.irc.pl, krakow.irc.pl, lublin.irc.pl i poznan.irc.pl)
/join #nazwa_kanału – wejście na dany kanał, np. /join #polska
/part #nazwa_kanału – opuszczenie danego kanału; można podać przyczynę, np. /part #polska Żegnam wszystkich!
/msg <nick> <wiadomość> - wysyła pojedynczą wiadomość osobie o danym nicku
/query <nick> - otwiera osobne okno rozmowy prywatnej; od tej chwili możemy swobodnie rozmawiać (na osobności) z osobą o nicku nick :-)
/dcc chat <nick> - to samo co wyżej, tylko bez pośrednictwa serwera, a więc połączenie jest bardziej stabilne. W praktyce częściej stosuje się jednak query
/whois <nick> - pokazuje informacje o danej osobie.
/me <jakiś_tekst> - wyświetla komunikat w formacie: <nick> <jakiś_tekst>; np. /me idzie spać wyświetli: Janek idzie spać (jeśli masz nicka Janek).
/nick <nowy_nick> – zmiana nicka. Nick to pseudonim pod jakim wystepujemy na IRC-u. Jeśli korzystasz z dial-upu TP S.A. to nie możesz korzystać z tej komendy
/quit – rozłączenie się z serwerem IRC; można podać przyczynę, np. /quit Koniec na dziś
Autor: Krzysztof ‘Oozy’ Fijałkowski