filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 16 maja 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Najlepsze seriale o superbohaterach - ranking redakcji

Superbohaterowie w ciągu ostatniej dekady zdominowali świat. Telewizja zapoczątkowała trend ekranizowania komiksów o herosach ratujących ludzkość. I choć lista seriali jest dość długa, skompletowaliśmy zestawienie 10 najlepszych tytułów.

Spis treści

Gdy w 1920 roku Fred Niblo i Douglas Fairbanks kończyli prace nad Znakiem Zorro, na pewno trudno było im przewidzieć wpływ, jaki ich dzieło wywrze na swój gatunek. Ta niema superprodukcja o zamaskowanym obrońcy uciśnionych od początku pachniała kasowym sukcesem, ale jej ambicje nigdy nie wykraczały poza ramy zwykłego kina akcji. Tymczasem stała się dalekim kuzynem Supermana czy Batmana.

Minęło trochę czasu, zanim zdecydowano się na używanie terminu „superbohater” w dyskursie popkulturowym. 1936 rok przyniósł Mr. Mystica, tuż po nim Jerry Siegel i Joe Shuster stworzyli postać człowieka ze stali. Dopiero w latach 50. telewizja wzięła pod swoje skrzydła komiksowe historie, przerabiając je na kiczowate z dzisiejszej perspektywy seriale. Konwencja ta z czasem ewoluowała i stałą się poważnym graczem na rynku gatunków telewizyjnych.

W całym tym bogactwie tytułów znaleźć można zarówno prawdziwe perełki, jak i totalne chały. My postanowiliśmy skupić się na dziełach najbardziej jakościowych, a przynajmniej na takich, które sprawiły nam najwięcej radości. Przeważa oczywiście głos większości i subiektywizm, ale chyba nie trzeba o tym przypominać. Zaczynamy!

10. Agenci T.A.R.C.Z.Y. (Agents of S.H.I.E.L.D)

  1. Co to: tasiemiec o organizacji S.H.I.E.L.D. pod patronatem MCU
  2. Gdzie obejrzeć: powtórki w FOX TV
  3. Ile sezonów: 6, ale na ekrany zmierza już siódmy, finałowy
  4. Rodzaj: serial aktorski

Agenci T.A.R.C.Z.Y. to projekt na swój sposób przełomowy. Jest to bowiem pierwszy serial, który wyszedł z inicjatywy Marvel Cinematic Universe, i to na długo przed wszystkimi zapowiedziami pozostałych dzieł, czekających na swoją premierę w Disney Plus (mowa o Lokim, WandaVision czy The Falcon and the Winter Soldier). Agenci wyprzedzili też pochód Netflixa.

Rozmiary kinowych blockbusterów Kevina Feige przyćmiewają skromną, aczkolwiek wielosezonową historię o organizacji S.H.I.E.L.D. Robotę robią tu natomiast małe smaczki, które objawiają się na przykład tym, że wydarzenia z większych produkcji pokroju Avengers mają realny wpływ na status świata przedstawionego w serialu. Co więcej, głównym bohaterem jest postać dobrze znana z filmu, czyli ukochany przez fanów Phil Coulson, a odcinek pilotażowy nakręcił reżyser samych „mścicieli”, Joss Whedon, zajmujący także stołek producenta wykonawczego.

Poza tymi oczywistymi powiązaniami całość stoi dzielnie na własnych nogach. Świadczą o tym autonomiczne wątki, oryginalna linia fabularna i całe mnóstwo nowych postaci. W trakcie sześciu dotychczasowych sezonów swoje pięć minut mieli także bardziej popularni komiksowi bohaterowie, ale aby nie spoilować za dużo, podam jedynie przykład Ghost Ridera. Na ekranie wśród masy młodych twarzy dostrzec można też parę znanych fizjonomii, chociażby Kyle’a MacLachlana czy Ruth Neggę. Dzieje się tu naprawdę sporo, a gdyby ktoś czuł, że materiał się wyczerpuje, to uspokajam – nadciąga ostatni sezon.

AGENTKA CARTER

Kolejną próbą wdarcia się na rynek telewizyjny przez MCU była Agentka Carter z 2015 roku. Serial ten liczy zaledwie dwa sezony, a jego akcja to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z filmu Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011). Historia koncentruje się na Peggy Carter, która musi odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, a partneruje jej Howard Stark (ojciec filmowego Iron Mana). Na plus klimacik, humor i konwencja szpiegowskiego kina akcji.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Kto robi lepsze seriale o superbohaterach?

Marvel
35,8%
DC
18,5%
Ani jedni, ani drudzy
45,6%
Zobacz inne ankiety