Rozwój postaci w The Banner Saga 3 The Banner Saga 3 poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2018
W niniejszym rozdziale znajdziesz najważniejsze informacje na temat rozwijania postaci w grze The Banner Saga 3. Odbywa się to przede wszystkim poprzez awansowanie bohaterów na wyższe rangi, podnoszenie ich statystyk, odblokowywanie umiejętności oraz nadawanie heroicznych tytułów. Wspominamy też o artefaktach, które mogą podnosić wybrane parametry członków drużyny czy odblokowywać nowe unikalne zdolności.
- Główne parametry (statystyki) postaci
- Awansowanie na wyższe rangi (poziomy doświadczenia)
- Odblokowywanie umiejętności i heroicznych tytułów
- Wyposażanie bohaterów w artefakty
- Zarządzanie drużyną
Główne parametry (statystyki) postaci
W The Banner Saga 3 obowiązują te same główne parametry, co w poprzednich odsłonach cyklu:
- Pancerz (Armor) odpowiada za to iloma punktami pancerza opisany jest dany bohater. Parametr ten warto w szczególności rozwijać wojownikom oraz varlom, który biorzą udział w bezpośrednich starciach z przeciwnikami oraz dodatkowo ściagają na siebie ich uwagę.
- Siła (Strength) to bardzo ważny parametr. Odpowiada on za to jak duże obrażenia dany bohater może zadawać oraz iloma punktami zdrowia dysponuje. Docelowo powinieneś rozwinąć ten współczynnik do maksimum u wszystkich bohaterów, także dla postaci walczących na dystans i pełniących rolę wsparcia. Osoby te dzięki większej liczbie punktów zdrowia nie zginą tak łatwo jeśli zostaną namierzone przez wrogów.
- Siła woli (Willpower) odpowiada za to iloma punktami siły woli opisany jest dany bohater. Gwoli przypomnienia punkty siły woli możesz wydawać na wydłużanie zasięgu ruchu bohaterów, wzmacnianie ich ataków oraz korzystanie z ich umiejętności. Także i ten parametr dobrze jest na bieżąco rozwijać, przy czym pamiętaj, że punkty siły woli możesz też pozyskiwać na inne sposoby (m.in. dzięki wysokiemu morale i niektórym artefaktom).
- Wysiłek (Exertion) odpowiada za to ile punktów siły woli może być jednorazowo zużytych na wykonanie jakiejś akcji. To ważny bardzo parametr, dzięki któremu poleganie na punktach siły woli staje się jeszcze bardziej pomocne. Postaraj się docelowo rozwinąć ten współczynnik do maksimum u wszystkich bohaterów.
- Przełamanie pancerza (Armor Break) określa ile punktów pancerza można maksymalnie odebrać przeciwnikowi w trakcie ataku. Nie ignoruj tego parametru, bo wielu silnych wrogów jest dobrze opancerzonych i ważne jest wtedy niszczenie ich pancerzy.
Dodatkowa uwaga: W momencie rozpoczęcia kampanii w The Banner Saga 3 członkowie drużyny z racji na wysoki "startowy" poziom doświadczenia powinni już posiadać mocno rozwinięte wymienione wyżej parametry. Możesz je oczywiście dalej rozwijać, przy czym nie powinieneś dążyć do maksymalnego rozwinięcia wszystkich współczynników. Część z nich nie jest jakoś szczególnie ważnych dla postaci o określonych specjalizacjach. Przykładowo łucznikowi nie będzie bardzo potrzebny maksymalnie rozwinięty pancerz.
Awansowanie na wyższe rangi (poziomy doświadczenia)
Mechanizm awansowania na wyższe poziomy doświadczenia (rangi) pozostał w The Banner Saga 3 nietknięty, przy czym jest on dość nietypowy i w rezultacie warto przypomnieć jego najważniejsze założenia:
- W grze nie zdobywa się w klasyczny sposób punktów doświadczenia. Jedynym sposobem na awans jest pokonanie przez danego bohatera określonej liczby wrogów. Jest to szczególnie istotna zależność w przypadku tych postaci, które pełnią głównie rolę wsparcia dla reszty drużyny. Staraj się również dla nich szukać okazji do eliminowania przeciwników (najlepiej tych już osłabionych przez inne postacie), dzięki czemu ich rozwój nie "zatrzyma się" na jakiejś niższej randze.
- Wyeliminowanie określonej liczby wrogów to nie jedyny wymóg do awansu na wyższą rangę, gdyż awans ten musisz jeszcze dodatkowo "sfinansować". Na ten cel wydaje się punkty sławy. W The Banner Saga 3 postacie już od początku mają wysokie poziomy doświadczenia i w rezultacie musisz liczyć się z wydawaniem większej liczby punktów sławy na każdy awans.
- Przy wydawaniu punktów sławy awansuj w pierwszej kolejności tych bohaterów, którzy są najbardziej przydatni na polu bitwy i dzięki którym drużyna stanie się o wiele silniejsza. Zostawiaj też sobie zawsze trochę punktów w zapasie, gdyż wydaje się je też na inne rzeczy i w danym momencie mogą one stać się bardziej potrzebne.
Odblokowywanie umiejętności i heroicznych tytułów
Umiejętności funkcjonują w The Banner Saga 3 w taki sam sposób jak w poprzednich grach. Możesz je odblokowywać i rozwijać gdy postać awansuje na wyższą rangę. Umiejętności aktywne musisz osobiście załączać w trakcie bitew (w zastępstwie dla standardowych ataków), zaś umiejętności pasywne nie wymagą Twojego udziału.
Heroiczne tytuły (Heroic Title) to z kolei ważna nowość. Opcja nadania bohaterowi heroicznego tytułu może stać się dostępna po tym jak awansujesz go na dostatecznie wysoki poziom doświadczenia. Możesz wtedy otworzyć kartę postaci i kliknąć na nowo dostępnym przycisku znajdującym się u góry ekranu, obok przycisku wyświetlenia informacji o bohaterze - przycisk ten pokazuje powyższy obrazek.
Gra powinna zaoferować kilka różnych heroicznych tytułów do wyboru. Staraj się wybrać taki, który najlepiej będzie odpowiadał specyfice danej postaci. Przykładowo varl może sporo zyskać dzięki wybraniu tytułu zwiększającego jego siłę, zaś wojownik z tarczą na wybraniu tytułu gwarantującego premię za rozstawianie się blisko innych członków drużyny. Bohater może mieć nadany tylko jeden heroiczny tytuł, tak więc koniecznie przemyśl ten wybór.
Każdy tytuł ma kilka poziomów (rang) do odblokowania. Kupuje się je za punkty sławy i każdy kolejny poziom jest coraz droższy. Postaraj się odblokować na początek 2 lub 3 poziom. Z ewentualnym odblokowaniem kolejnych poziomów wstrzymaj się do momentu gdy awansujesz wszystkich najważniejszych członków drużyny i ewentualnie pozałatwiasz wszystkie dodatkowe sprawy wiążące się z wydawaniem punktów sławy (np. zakupienie zapasów).
Wyposażanie bohaterów w artefakty
Artefakty w dalszym ciągu są dotępne w The Banner Saga 3 i tak samo jak w poprzednich grach z tej serii do jednego bohatera można przyporządkować jeden artefakt. Przedmiotów tych nie powinieneś losowo rozdzielać, tylko zawsze zapoznawać się z opisami artefaktów i przekazywać je tym bohaterom, które najwięcej skorzystają. Przykładowo artefakt zwiększający siłę czy dodający nową umiejętność ofensywną powinien zostać podarowany jednemu z wojowników z drużyny.
Artefakty możesz nadal kupować na odwiedzanych w trakcie gry targowiskach, aczkolwiek w The Banner Saga 3 jest to niewskazane. Gra pozwala przede wszystkim na przeniesienie artefaktów, które pozyskałeś w poprzednich odsłonach cyklu. Na dodatek w nowej kampanii możesz zdobywać jeszcze więcej artefaktów niż wcześniej. Nowe artefakty możesz pozyskiwać dzięki wybieraniu odpowiednich opcji zachowania w wydarzeniach czy zaliczaniu niektórych rozmów. Zajrzyj do naszego opisu przejścia po informacje o miejscach gdzie można je zdobyć.
Nowym sposobem zdobywania artefaktów jest wygrywanie bitew, w których przeciwnicy atakują drużynę falami. Jeśli zdołasz pokonać wrogów ze wszystkich fal to otrzymasz nowy artefakt i w większości przypadków są to bardzo pomocne i wysokopoziomowe przedmioty, które przydadzą się najważniejszym osobom z drużyny.
Zarządzanie drużyną
Tak samo jak i w poprzednich grach z serii Banner Saga w "trójce" do każdej bitwy możesz wystawić sześciu bohaterów. Gra niemal zawsze pozwala na wybranie kto ma wziąć udział w walkach i jest to ważna decyzja. Tak jak powiedzieliśmy w rozdziale poświęconym staczaniu walk, powinieneś dążyć do tego żeby skład drużyny był zróżnicowany - na placu boju powinni znaleźć się varlowie, wojownicy oraz co najmniej jeden łucznik. W The Banner Saga wśród dostepnych bohaterów mogą też znaleźć się drążyciele. Zdecydowanie warto ich rekrutować, przy czym postaraj się zapoznać z umiejętnościami każdego z nich i przetestować korzystanie z nich w jakiejś mniej wymagającej potyczce.
Niezmieniony pozostał mechanizm doznawania kontuzji przez bohaterów. Dochodzi do nich jeśli bohater został powalony na ziemię w trakcie bitwy, tzn. jeśli wrogom udało się go pozbawić wszystkich punktów siły (zdrowia). Postać ta potrzebuje wtedy kilku dni na powrót do pełni sił ("urlop" jest dłuższy jeśli grasz na wysokim poziomie trudności). Staraj się unikać tego typu sytuacji, zwłaszcza jeśli rozgrywasz rozdział, w którym do zaliczenia jest seria walk. Jeśli zbyt wielu bohaterów poległo na polu bitwy to możesz zostać zmuszony do wystawienia słabszych herosów lub będziesz miał nawet problemy z zapełnieniem sześciu głównych slotów.
Dodatkowa uwaga: Raz jeszcze przypominamy, że szanse na awans na wyższą rangę mają tylko ci bohaterowie, którzy biorą udział w bitwach. Warto dokonywać pewnej rotacji i pozwalać wszystkim dostępnym członkom drużyny się "wykazać". W przeciwnym razie możesz znaleźć się w trudnej sytuacji jeśli jakiś bardzo ważny bohater dozna kontuzji i będziesz musiał zastąpić go o wiele słabszą postacią.