PUBG: Przedmioty, ekwipunek - porady PUBG poradnik, porady
Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia 2020
W czasie zabawy w Playerunknown's Battlegrounds będziesz gromadził różnego rodzaju przedmioty. Nie możesz jednak robi tego w nieskończoność. Poniższa strona nauczy cię jak zarządzać zebranym w grze ekwipunkiem.
- Kontroluj zawartość ekwipunku
- Usprawnij proces ulepszania broni
- Lecz swoją postać do maksimum
- Korzystaj z patelni
- Wyposaż się w hełm i pancerz
- Pamiętaj, że elementy kosmetyczne nie wpływają na statystyki
- Odpowiednio dobieraj uzbrojenie
- Rozsądnie dobieraj przedmioty i amunicję
Kontroluj zawartość ekwipunku
Pojemność określana jest przez parametr "Bulk". Miejsce to z kolei zwiększyć można przy pomocy plecaków 1, 2 i 3 poziomu - im wyższy poziom, tym więcej miejsca na przedmioty. Pamiętaj jednak, iż plecak 2 i 3 poziomu zwiększa profil postaci - wrogowie będą w stanie łatwiej cię dostrzec podczas czołgania, jeśli postać będzie wyposażona w plecak 2, a szczególnie 3 poziomu. Paski na narzędzia (Utility Belt) także wpływają na możliwą ilość przenoszonego sprzętu, jednak nie tutaj różnych rodzajów tego przedmiotu.
Usprawnij proces ulepszania broni
Możesz w szybki sposób zamontować ulepszenie na broni, klikając na nim dwukrotnie lewym przyciskiem myszy - jeśli w wyposażonej broni jest dostępne miejsce, ulepszenie zostanie automatycznie zamontowane, bez konieczności żmudnego przenoszenia przedmiotu i wsadzania go w odpowiednie gniazdo.
Lecz swoją postać do maksimum
By wyleczyć zdrowie postaci do maksimum, możesz wykorzystać w sumie trzy przedmioty - apteczki (Medkit), które momentalnie przywracają wszystkie utracone punkty zdrowia, bądź jeden z dwóch wspomagaczy, energetyki (Energy Drink) i tabletki przeciwbólowe (Painkilllers). Pozostałe przedmioty lecznicze to bandaże (Bandage) i zestawy pierwszej pomocy (First Aid Kit). Te pierwsze pozwalają uzyskać efekt regenerujący zdrowie powoli, drugie regenerują zdrowie natychmiast, oba przedmioty jednak nie pozwalają wyleczyć więcej niż 75% punktów zdrowia. Z bandaży warto korzystać wtedy, gdy nie zagraża ci żaden gracz, posiłkując się zestawami pierwszej pomocy w gorących momentach.
Korzystając z przedmiotów leczących i wspomagaczy musisz pozostać w bezruchu - możesz jedynie obracać się postacią na boki i minimalnie się przemieszczać. Gdy czas potrzebny do zaaplikowania przedmiotu osiągnie 0,5 sekundy, możesz już bez obaw się ruszyć, a przedmioty i tak zostanie wykorzystany.
Korzystaj z patelni
Patelnia to najlepsza broń do walki wręcz. Nie jest to spowodowane tym, iż zadaje ona największe obrażenia - wręcz w grze walczy się bardzo rzadko. Jej skuteczność powiązana jest z jej właściwościami defensywnymi - założona na postaci i trzymana na plecach (gdy wybrana jest inna broń) chronić będzie postać przed pociskami.
Wyposaż się w hełm i pancerz
Pancerz i hełm to jedne z najważniejszych rzeczy, o które trzeba się czym prędzej zatroszczyć. Niechroniona niczym postać otrzymywać będzie pełne obrażenia, a większość trafień w głowę zakończy się zgonem. Pancerze i hełmy podzielone są na 3 poziomy, a każdy z nich daje odpowiednio 30%, 40% i 55% redukcji obrażeń. Hełm trzeciego poziomu jako jedyny chroni twarz postaci. Pancerze systematycznie się uszkadzają, wraz z obrażeniami, które przyjmą - warto czasami wyrzucić pancerz wyższego poziomu i zamienić go na ten niższego, jeśli był on bardzo zniszczony i rozpadłby się od pojedynczej kulki.
Pamiętaj, że elementy kosmetyczne nie wpływają na statystyki
Przedmioty kosmetyczne, takie jak kurtki, spodnie czy płaszcze nie wpływają w żaden sposób na skuteczność postaci - nie zmieniają udźwigu (dają co prawda bonus, jednak każdy przedmiot posiada takie same cechy) i nie chronią przed obrażeniami. Wpływają jednak na to, jak łatwo dostrzec postać na tle drzew, budynków czy innych obiektów - ułatwiają kamuflowanie się. Praktycznie każdy przedmiot wpływa na tą cechę w minimalnym stopniu (przydając się w niektórych sytuacjach), jednak na wyróżnienie zasługuje tutaj Ghille Suit, który ułatwia wtapianie się w otoczenie, szczególnie w pobliżu trawy czy krzaków. Przedmiot ten można jednak zdobyć wyłącznie ze zrzutów z zaopatrzeniem.
Odpowiednio dobieraj uzbrojenie
Dobór broni to oczywiście kwestia indywidualna, warto jednak czym prędzej znaleźć takie uzbrojenie, które sprawdzi się na średni i daleki dystans. W większości przypadków ostatnie minuty gry rozgrywają się na otwartym terenie - wszelkie strzelby i pistolety będą tutaj bezużyteczne. Warto zawczasu poszukać karabinu szturmowego i, w miarę możliwości, uzupełnić tą broń kolejną tego typu (najlepiej z innym typem amunicji), bądź snajperką. Taki zestaw pozwoli ci skutecznie walczyć w ostatnich minutach rozgrywki.
Rozsądnie dobieraj przedmioty i amunicję
Podnosząc amunicję warto zachować zdrowy umiar. Zbieraj każdy pocisk (im więcej, tym lepiej) do aktualnie posiadanych przez ciebie broni, jednak nie ma potrzeby kolekcjonować magazynków do oręża, z którego nie będziesz korzystać - zajmować będzie to tylko cenne miejsce. Podobnie sprawa wygląda z ulepszeniami do broni. Zbieraj je i natychmiast umieszczaj w odpowiednim miejscu na broni, a niepotrzebne sztuki ulepszeń wyrzucaj. Wyjątkiem są tutaj celowniki - warto ich mieć kilka na różne okazje, by móc skutecznie walczyć na każdym dystansie.
Przedmioty (prócz broni), na które warto w pierwszej kolejności zwracać uwagę, to kamizelka kuloodporna, hełm, przedmioty leczące i plecak. W przypadku kamizelek kuloodpornych i hełmów trzeba jak najszybciej znaleźć te 3 poziomu, jednak nawet najprostsze ich wersje znacznie zwiększą szansę na przetrwanie.
Jeśli posiadasz już komplet broni i amunicję do nich, warto podnosić wszystkie przedmioty wspomagające (tabletki przeciwbólowe i energetyki) i granaty, na które wpadniesz. Wspomagacze pozwolą wyleczyć postać do pełni sił i ją przyspieszą, a także przydadzą się w końcowych etapach rozgrywki, a granaty doskonale nadają się tak do likwidacji wroga, jak i do wykurzania go zza osłony - często nawet granat dymny rzucony wrogowi pod nogi sprawi, iż wybiegnie on z bezpiecznego schronienia.