Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

NBA Live 06 - poradnik do gry

NBA Live 06 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Gra w obronie | Mecz NBA Live 06 poradnik NBA Live 06

Ostatnia aktualizacja: 18 października 2019

Można zdobywać ponad 100 punktów na mecz, ale na nic się to nam nie zda, jeśli nie będziemy potrafili powstrzymać rywala.

W grze defensywnej ważne jest kilka elementów. Przede wszystkim odpowiednia taktyka. Tak jak w przypadku gry w ataku nie jest aż tak ważne, czy stosujemy dobry schemat (bo możemy go wcale nie stosować), tak w obronie jest to istotne. Wybranie krycia strefowego determinuje przeciwnika do gry po obwodzie i nakazuje nam innego zachowania, niż krycie "każdy swego". Dzięki odpowiedniemu ustawieniu, zawodnicy, których aktualnie nie kontrolujemy będą pilnować zadanych im pozycji, co w przypadku zmiany zawodnika podświetlonego spowoduje, że wyjściową pozycję do obrony w przypadku przemieszczenia akcji w inne rejony naszego kosza będziemy mieć zdecydowanie lepszą.

Elementów gry obronnej, które utrudniają rywalowi dotarcie do kosza, jest kilka. Przede wszystkim, nie można pozwolić, by gracz z piłką pozostawał bez opieki. Przed rozgrywającym powinien cały czas być jego vis á vis, który będzie co i rusz starał się uprzykrzać tamtemu życie. Główną bronią przed atakiem zawodnika jest ustawienie pozycji obronnej. Mamy do tego dwa klawisze i noszą one nazwę Take Charge. Ustawienie tej pozycji zmusza napastnika do ominięcia nas lub rzutu z miejsca, w którym się znajduje, gdyż kontakt z obrońcą prawidłowo ustawionym kończy się faulem ofensywnym. Warto stosować tę zagrywkę, gdyż nie kosztuje zbyt wiele, faule defensywne są gwizdane rzadko, a zawsze jest szansa, że akcja straci na mocy lub się zakończy niecelnym rzutem.

Nie ma nic bardziej podnoszącego morale drużyny, niż efektowna czapa. - Gra w obronie | Mecz NBA Live 06 - NBA Live 06 - poradnik do gry
Nie ma nic bardziej podnoszącego morale drużyny, niż efektowna "czapa".

Jeśli mamy zawodników o wysokim współczynniku Blocking, warto stosować ich umiejętności, aby blokować rzuty rywali. Założenie eleganckiej 'czapy' powoduje nie tylko zatrzymanie akcji, ale też podnosi morale obrońcy. Za blokowanie odpowiada ten sam klawisz, co za zbiórkę (Rebound/Block), gdyż zarówno jedna jak i druga czynność polega na wyskoczeniu wysoko w górę. Różnica polega na tym, że obrońca wykonuje blok, jak piłkę ma rywal, a skacze do zbiórki, jak piłka odbija się od obręczy i należy o nią walczyć. Blokiem należy operować rozsądnie. Blokowanie nie udaje się często, a często jego efektem jest faul. Należy się zdecydowanie wystrzegać prób blokowania dynamicznych wejść dużo szybszych zawodników, bo to dość często grozi faulem. Należy wyczuć moment, kiedy blok może się udać. Dość znamienne jest to, że często udają się bloki na zawodniku, który znajduje się bliżej kosza niż obrońca i otrzymuje 'czapę' zza pleców.

Jeśli rywale lubią bawić się w kozłowanie piłki, można pokusić się o przechwyt. Za przechwyt odpowiada klawisz Steal. Trzeba wyczuć moment, w którym nasza ręka może znaleźć się na kozłującej piłce. Zawodnicy o wysokim współczynniku Stealing mają bardzo szybkie ręce i potrafią przejąć piłkę od najlepszych dryblerów. Można też pokusić się o zabranie piłki zawodnikowi szykującemu się do rzutu. Jeśli taki zawodnik trzyma piłkę nisko, w pewnym momencie podnosi ją obiema rękami do góry szykując się jednocześnie do skoku. Wtedy naciskając na Steal mamy dużą szansę, że mu tę piłkę wybijemy. Przechwyty można również stosować przy próbach podań. Wtedy nasi zawodnicy jakby 'nurkują' próbując przerwać linię lotu piłki między jednym a drugim zawodnikiem.

Ważna rzecz - jeśli myślimy, że szybkie i uporczywe naciskanie klawisza Steal, spowoduje pożądany efekt - jesteśmy dalecy od prawdy. Takie akcje zakończą się próbą przepchnięcia gracza, w efekcie jego przewróceniem, i - w zdecydowanej większości przypadków - faulem. Lepiej jest trzymać rywala na krótki dystans, pozwolić mu kozłować przodem do kosza i w odpowiednim momencie spróbować wyrwać mu piłkę.

W kwestii zbiórek - nie należy wyskakiwać od razu w górę jak tylko piłka odbije się od obręczy. Wtedy wylądujemy wcześniej, niż piłka znajdzie się na naszej wysokości i przejmie ją rywal, który wyskoczy w tempo. Trzeba kontrolować piłkę i wybić się jak już zaczyna opadać. Oczywiście przy założeniu, że znajdujemy się w jej okolicy. Jeśli tak nie jest, znaczy to, że nasze ustawienie obronne szwankuje, bo pod koszem nie ma skutecznej gry na tablicach.

Bardzo istotną pomocą jest to, że i w obronie możemy skorzystać z dobrodziejstw Freestyle Superstars. Gwiazdy defensywy dzielą się na specjalistów od bloków oraz od przechwytów. Warto jest ubezpieczyć się takimi zawodnikami. Jeśli mamy kilku speców od ataku, warto mieć przynajmniej jednego takiego superobrońcę, nawet jeśli jest on słabszy w ofensywie. Często jak gra się bardzo wyrównany mecz, jeden przechwyt w kluczowym momencie może zaważyć na wyniku całego spotkania.