Wyposażenie | Broń i ekwipunek | Hidden and Dangerous 2 Drużyna Szabla poradnik Hidden and Dangerous 2: Drużyna Szabla
Ostatnia aktualizacja: 3 października 2019
Uniforms - umundurowanie/hełmy
Pod żadnym pozorem nie lekceważ hełmów, często mogą uratować życie Twoim ludziom ! Często podczas wymiany ognia z wrogiem, kiedy ten ostatni trafi jednego z Twoich żołnierzy w głowę hełm lubi spaść z "makówki". Sprawdzaj więc od czasu do czasu (po strzelaninach) czy Twoi ludzie nadal mają stosowne nakrycia głowy :-). Jeśli nie to możesz zabrać "kask" (byle nie zwykłą czapkę !) jednemu z poległych Szwabów .
Explosives - materiały wybuchowe
Granaty ręczne (dwa typy angielskich, niemieckie)
Pierwszy typ angielskich granatów, No 69 (ofensywne a w polskiej wojsk. terminologii "zaczepne", z czerwonym paskiem) ma zapalnik kontaktowy - granat wybucha w momencie uderzenia w przeszkodę. Z racji tego nie nadają się one do walki w pomieszczeniach, szczególnie w ciasnych - jest zbyt duże ryzyko, że rzucający taką "zabawkę" sam padnie jej ofiarą. Używaj ich tylko w terenie otwartym. Drugi typ brytyjskich granatów, No 36 (defensywne a w polskiej wojsk. terminologii "obronne", z niebieskim paskiem) z zapalnikiem czasowym z kolei świetnie nadaje się do czyszczenia pomieszczeń. Wszystkich granatów nie możesz "gotować" przed rzutem, tzn. trzymać granat w ręku z wyciągniętą zawleczką przez kilka sekund zanim go rzucisz. Możesz za to rzucać je dwoma sposobami - "lobikiem" (lewy przycisk myszy) i od dołu (prawy przycisk myszy). Zasada działania niemieckich "zabawek" jest taka sama jak brytyjskich No 36. Pierwszy typ granatów daję żołnierzom, którzy walczą "na zewnątrz" (w terenie otwartym) i posługują się bronią na dalszy dystans (karabiny), zaś drugi - tym, którzy czyszczą pomieszczenia i są uzbrojeni w pistolety maszynowe. Kiedy dojdziesz do wprawy w posługiwaniu się granatami polecam zabieranie ze sobą tylko jednego ich rodzaju - obronnych (No 36). Jeżeli w trakcie wykonywania zadania nie zapominasz przeszukiwać trupów wroga i zabierać im broni/amunicji/granatów to przed misją możesz dawać swoim komandosom tylko po jednym, góra dwa granaty - tylko w ładownice (pouches), do natychmiastowego użytku.
Dynamit
Doradzam zabieranie ze sobą na akcję zawsze maksymalnej ilości materiałów wybuchowych, unikniesz w ten sposób biegania potem po całej planszy w poszukiwaniu dynamitu. Chociaż Niemcy naprawdę dbają o to abyś mógł wysadzić na planszy to zostało do tego przewidziane i zawsze w takich "saperskich" misjach znajdziesz dynamit w skrzynkach. Ładunki możesz podkładać tylko w charakterystycznych, oznaczonych na czerwono , miejscach na planszy. Polecam obdzielać nimi równo cały patrol (jeśli jeden dostanie "w czapę" inni będą jeszcze mięć dynamit), ewentualnie po jednym więcej możesz dać ludziom z dobrą cechą stealth, którzy są w stanie niezauważenie podejść celu bliżej niż pozostali i cicho podłożyć "niespodzianki".
Miny (przeciwpiechotne i przeciwpancerne)
Te pierwsze sprawdzają się praktycznie tylko w jednej sytuacji: udało ci się po cichu podejść pod budynek, z którego, jeśli narobisz hałasu, wybiegną zaalarmowani Niemcy. Wtedy wystarczy (przed narobieniem hałasu) położyć miny przed wejściem a wybiegające Szkopy pourywają sobie nogi. Są tylko dwa "małe" problemy do rozwiązania - musisz wiedzieć, z którego budynku wybiegną i jak tam po cichu podejść :-) ... Te drugie miny (ppanc.) są bardzo ciężkie i w praktyce ciężko jest je "upchnąć" któremuś z naszych ludzi do plecaka a poza tym zwykle możesz wziąć najwyżej jedną. A z jednej pola minowego nie stworzysz - najczęściej wrogi czołg ominie minę, którą w pocie czoła taszczyłeś przez całą misję (albo nawet kilka) aby ją wreszcie gdzieś podłożyć. I co ? Koszmarny zawód :-/ ! Dlatego kompletnie nie opłaca się ich ze sobą zabierać, tym bardziej, że w misjach "przeciwczołgowych" często znajdziesz je w skrzyni gdzieś na planszy.
Ładunki "przylepne"
Improwizowane bombki, które "przylepiasz" (na metal) do niektórych niemieckich ciężarówek i czołgów. Piszę "niektórych" ponieważ to gra określa, które pojazdy można w ten sposób wysadzić w powietrze - nie wszystkie ciężarówki (chociaż podobnie wyglądają) można tak zniszczyć i nie każdy czołg. Na pewno taką bombkę przylepisz na tyłek Tygrysa w misji z mostem na Sycylii. "Przylepa" to taki gorszy zamiennik Panzerfausta/Panzerschrecka/Bazooki (gorszy bo trzeba podejść do czołgu npla). Te materiały wybuchowe rzadko znajdziesz podczas misji więc jeśli przed akcją jest możliwość zabrania ich - zrób to.
Additional equipment - dodatkowy ekwipunek
Kompas
Kompas waży tyle co powietrze a jego podstawową funkcją nie jest bynajmniej wskazywanie stron świata a ... pokazywanie pozycji wrogich żołnierzy względem Twojego komandosa posiadającego kompas (zauważony wróg to czerwone kropki na obwódce kompasu, usłyszany - szare). Zabieraj więc kompasy (po jednym dla każdego komandosa) zawsze.
Apteczki (małe i duże)
Są dwa typy apteczek - małe i duże. Paradoksalnie małe radzę dawać żołnierzom o dużym współczynniku "First Aid" (jedną do ładownicy do natychmiastowego użytku a resztę do plecaka) a duże żołnierzom, którzy mają kiepskie umiejętności medyczne. Dlaczego ? Ponieważ taki laik/dyletant w udzielaniu pierwszej pomocy kiedy został poważnie ranny i musi opatrzyć swoje rany czyni to bardzo długo, stopniowo "odbudowując zdrowie" (po każdym użyciu apteczki "pasek zdrowia" odbudowuje się w minimalnym stopniu). Aby więc przywrócić zdrówko do sensownego poziomu będzie musiał kilkakrotnie użyć apteczki. Jeśli te ma małe to pierwszą szybko zużyje, będzie musiał sięgnąć do plecaka, przełożyć z niego następną do ładownicy i w końcu użyć ... Rób to teraz na polu walki, pod ostrzałem. Dlatego lepiej mu dać dużą aptekę żeby szybko uleczył się, minimalnie żonglując między ładownicami a plecakiem. Oba typy apteczek można znaleźć na planszach: małe przy trupach i w skrzyniach, duże - tylko w skrzyniach (ale rzadziej).
Lornetka
Lornetek nie dawaj strzelcom wyborowym, przecież przez lunetę na karabinie uzyskasz podobne przybliżenie widoku jak gdybyś spojrzał przez lornetkę.
Nożyce do cięcia drutu
Nożyc do cięcia drutu nie znajdziesz w żadnej skrzyni na mapie. Jeśli przed misją jest możliwość ich zabrania to znaczy, że będzie co ciąć podczas gry (mam na myśli ogrodzenie). Zabierz więc ten sprzęt bo inaczej będziesz zmuszony dostać się np. na teren niemieckiej bazy przez główne wejście (bramę), najpewniej silnie strzeżone. Dawaj je ludziom z dużym wskaźnikiem "Stealth" (cichego przemieszczania się) i lock-picking bo to oni powinni zakradać się do ogrodzeń aby robić w nich dziury.
Plecaki (dwa lub trzy typy)
W zależności od okresu wojny podczas którego dana misja się toczy i rejonu działań do dyspozycji będziesz miał kilka typów plecaków na sprzęt (rzadko kilka typów naraz). Plecak możesz podczas gry zostawiać i poruszać się bez niego - jesteś wówczas trudniejszy do usłyszenia dla wroga i potrafisz przebiec sprintem dłuższy dystans niż z "tornistrem" na plerach. Nie zapomnij tylko po joggingu wrócić po tobołek bo inaczej stracisz cały sprzęt, który miałeś w środku, jeśli zakończysz misję bez chlebaka ... tfu, plecaka ;-). W praktyce - rzadko albo prawie wcale nie rozstawałem się ze swoim "garbem".
Pistolet sygnałowy
Pistolet sygnałowy służy do wystrzeliwania rac świetlnych, które ... tadam ! - oświetlają niebo :-) na krótki czas, ułatwiając Ci dostrzeżenie nieprzyjaciela albo są znakiem do rozpoczęcia jakiejś akcji (w misji "Guardian Angels").
Klucze, dokumenty (znajdowane już podczas wykonywania konkretnych misji)
Dodatkowo w wielu misjach przy trupach niemieckich żołnierzy będziesz znajdował klucze i dokumenty. Te pierwsze służą do otwierania drzwi na planszy, które wcześniej były zamknięte zaś dokumenty mogą się przydać w alianckim sztabie. Miejmy nadzieję, że nie do podcierania tyłków generałów ... Zabieraj je więc ze sobą - dokumenty do plecaka a klucze do ładownic (muszą tam trafiać abyś szybko otwierał stosowne drzwi ).