Ustalanie taktyki i składu (cz.2) | Drużyna poradnik FIFA Manager 09
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Ustalanie taktyki - Ogólne polecenia
Zakładka ta umożliwia wydanie poleceń charakterystycznych dla danej pozycji lub formacji. Aby zaznaczyć pozycje, którym mają zostać wydane polecenia, wciśnij Control i kliknij na nich LPM. Zostaną podświetlone.
Oto lista ogólnych poleceń:
Nastawienie drużyny
Opcja ta pozwala określić nastawienie zawodnika grającego na danej pozycji. Nastawienie definiuje, jak blisko bramki przeciwnika lub własnej będzie grał zawodnik. Im bardziej ofensywne nastawienie drużyny, tym większe ryzyko utraty bramki. Ogólnie rzecz biorąc, wysoki poziom ofensywny powinni utrzymywać wyłącznie napastnicy. Linię pomocy warto ustawić na poziom neutralny lub oczko niższy, od napastników. Obrońcy powinni zaś otrzymać poziom o jeden niższy od pomocników (przynajmniej środkowych). Luka wielkości dwóch poziomów może spowodować powstawanie dziur na boisku, które będą owocować większą liczbą niebezpiecznych kontrataków i większa liczbą straconych piłek (w teorii).
Odbiór
Opcja ta pozwala zdefiniować sposób, w jaki dana formacja ma odbierać piłki. Najlepiej sprawdza się tu poziom neutralny. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy poziom, tym większe ryzyko kartki.
Wyjście na pozycję
Opcja ta pozwala określić, jak często zawodnik grający na danej pozycji na ruszać przed siebie. Jest ona przydatna głównie dla napastników i ofensywnych pomocników/skrzydłowych. Należy pamiętać, iż zgoda na bezwarunkowe przesuwanie się gracza do przodu, zaburza układ formacji i tworzy lukę tam, gdzie nominalnie winien znajdować się dany piłkarz.
Styl podań
Opcja ta pozwala określić charakter podań. Im bardziej niebezpieczne, tym większe ryzyko kontry. Ogólnie rzecz biorąc, ustawienie to powinno oscylować w okolicach neutralnego. Im niższa będzie jego wartość, tym bardziej zachowawczo będzie grała drużyna, co odbije się na liczbie strzelanych bramek.
Podania
Opcja ta pozwala określić styl podań. Warto ją dopasować do wizji gry i umiejętności poszczególnych zawodników. Zespoły biegłe w grze krótkimi podaniami i dysponujące doskonałymi technikami, mogą pozwolić sobie na grę z krótkiej piłki, co zaowocuje wieloma koronkowymi akcjami. Z kolei zespoły, które mają zawodników potrafiących zagrać długą piłkę i napastników, którzy sobie poradzą z jej odbiorem, mogą spróbować szybkich przejść pod bramkę rywala. Jeżeli was zespół nie jest biegły w żadnej z tych taktyk, zalecam wartość pośrednią.
Pozycja do podania
Opcja ta przydatna jest głównie dla skrzydłowych. Niestety zupełnie nie działa w trybie 3D. Zasada jest tu prosta. Im bliżej linii końcowej dośrodkuje skrzydłowy, tym większe stworzy niebezpieczeństwo. Dociągnięcie do linii końcowej bywa jednak trudne. O wiele łatwiej jest dośrodkować płytko. Niestety dośrodkowania z pola są bardzo czytelne i rzadziej przekładają się na groźne sytuacje. Dośrodkowań z linii warto próbować, gdy dysponujemy odpowiednio klasowymi skrzydłowymi i gramy w trybie 2D.
Częstotliwość podań
Opcja ta określa, jak łatwo zawodnik ma oddawać piłkę. Można za jej pomocą zdefiniować, w którym miejscu na boisku piłka ma zatrzymywać się dłużej, a w którym szybko przenosić się gdzie indziej. Chętni do podań nie powinni być np. skrzydłowi, którym nakazano dośrodkowania z linii końcowej.
Ustalanie taktyki - Polecenia indywidualne
Polecenia indywidualne funkcjonują dokładnie tak samo, jak ustawienia ogólne. Różnicą jest jedynie to, iż przypisywane są nie do pozycji, ale określonego piłkarza. Z zakładki tej można wydać kilka poleceń specjalnych. Oto ich lista:
Korytarze biegów
Opcja ta może zostać aktywowana wyłącznie dla napastników. Po jej aktywacji, napastnicy będą szukali okazji do zagrań na dobieg. Jeżeli dysponujesz dobrym rozgrywającym, który otrzyma polecenie gry szybką i ryzykowną piłka, użycie tego polecenia może zaowocować wieloma groźnymi sytuacjami. Z drugiej jednak strony, aktywacja tej funkcji powoduje cofnięcie się napastników, co zmniejsza ich skuteczność przy bardziej zachowawczej grze.
Utrzymuj się przy piłce
Gracz z tym poleceniem będzie starał się możliwie długo utrzymać przy piłce. Warto z niej korzystać w kontekście zawodników silnych i opanowanych. Wszędzie tam, gdzie sytuacja zmusza do zwolnienia gry. Przypisanie tego rozkazu zawodnikowi słabemu, może spowodować bolesne straty piłki.
Drybling
Gracz z tym poleceniem będzie często szedł na przebój. Jeżeli będzie dobrym dryblerem, może to zaowocować wieloma groźnymi sytuacjami, po dobrze rozegranym pojedynku jeden na jednego. Opcję tę warto stosować dla skrzydłowych, który są wystarczająco szybcy i wyszkoleni, by mijać rywali.
Wolna rola
Gracz z tym poleceniem nie będzie się stosował do poleceń taktycznych i robił to, co sam uzna za stosowne. Opcję tę warto stosować WYŁĄCZNIE dla bardzo kreatywnych i błyskotliwych piłkarzy ofensywnych.
Naprzód przy wolnych i rożnych
Gracz z tym poleceniem będzie wychodził do przodu przy rzutach wolnych i rożnych. Należy pamiętać, iż zbyt duża liczba graczy z przodu spowoduje odsłonięcie własnej bramki, co może zaowocować kontratakiem.
Ustalanie taktyki - Krycie
Aby przejść do ekranu umożliwiającego wydawanie ścisłych poleceń obronnych, należy kliknąć zakładkę Porównanie zespołów. Przypisywanie obrońców do piłkarzy przeciwnikach jest banalnie proste.
Wystarczy przeciągnąć defensora na wybranego napastnika. Obaj piłkarze zostaną podpisani cyfrą. Oprócz zwyczajnego krycia, zalecić można również krycie specjalne (A). Wybór tej opcji spowoduje otoczenie danego gracza specjalną "opieką".