Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

FIFA Manager 09 - poradnik do gry

FIFA Manager 09 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Budżet (cz.1) | Klub poradnik FIFA Manager 09

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016

Budżet

ZAKŁADKA "Sytuacja"

Budżet i zakładka Sytuacja to serce Fifa Managera - Budżet (cz.1) - Klub - FIFA Manager 09 - poradnik do gry

Budżet i zakładka Sytuacja to serce Fifa Managera. To właśnie stąd możesz zarządzać większością operacji finansowych.

Zakładka "Sytuacja" - Saldo (A)

Wykres salda obrazuje aktualny trend finansowy twojego klubu, a także stan klubowej kasy. Pamiętać należy, iż środki te przeznaczone są NA CAŁY SEZON, nie na miesiąc lub tydzień.

Zakładka "Sytuacja" - Stan aktyw i dostępna kwota kredytu (B)

Znajduje się tu stan klubowych aktyw. Innymi słowy suma posiadanej przez klub gotówki i wartość budynków klubowych. Oprócz powyższych danych, znajdziecie tam także limit kredytu, jaki możecie zaciągnąć w banku.

Zakładka "Sytuacja" - Limity i alerty budżetowe (C)

Tuż pod aktywami znajduje się najważniejsze pole tego ekranu. Wyświetlane są w nim informacje o przyznanych środkach budżetowych i stopniu ich wykorzystania. Jeżeli przy którymś z budżetów pojawi się żółty trójkąt, oznaczać to będzie, iż budżet został zagrożony i powinieneś go zrewidować, by zamknąć sezon poniżej wyznaczonego limitu. Trójkat czerwony oznacza natomiast znaczne przekroczenie budżetu i konieczność natychmiastowej interwencji.

Lista wydatków, które chodzą w skład poszczególnych budżetów:

Wynagrodzenia zawodników i personelu

Budżet ten zawiera środki przeznaczone na wypłaty dla personelu klubowego i piłkarzy. Należy mieć na uwadze, iż domyślny budżet wynagrodzeń skalkulowany jest pod kątem personelu i piłkarzy będących w klubie na początku sezonu. Jeżeli chcecie zatrudniać nowych graczy, bez zwalniania starych, budżet ten musi zostać zwiększony. Bądź podczas negocjacji przedsezonowych, bądź poprzez przesunięcie środków z innego budżetu. Zatrudniając nowych graczy, pamiętać należy o ile zwiększono budżet wynagrodzeń, by dodatkowe pensje nie doprowadziły do jego przekroczenia.

Transfery i kontrakty

Budżet ten zawiera środki przeznaczone na transfery i kwoty wypłacane za podpisanie kontraktu. Należy mieć baczenie szczególnie na kwoty za podpisanie kontraktu. Są niepozorne i potrafią szybko wyczerpać budżet transferowy. Warto jest unikać ich wypłacania i nadrabiać to wyższą pensją.

Stadion, budynki i program dla juniorów

Budżet ten zawiera środki przeznaczone na: rozbudowę stadionu, rozbudowę infrastruktury klubowej, utrzymanie stadionu, utrzymanie infrastruktury, budowę i utrzymanie ośrodków dla młodzików. Jak widać obejmuje on naprawdę sporo zagadnień. Szczególnie obciążające są tu koszty utrzymania budynków. Można się z nimi zapoznać po przełączeniu bilansu w tryb aktualnej kalkulacji i zerknięciu na pozycję Utrzymanie stadionów/budynków. Kwota ta powinna zostać sprawdzona przed rozpoczęciem inwestycji w bazę lub stadion. Łatwo bowiem o niej zapomnieć i przekroczyć budżet właśnie o koszt utrzymania.

Różne

Budżet ten zawiera środki przeznaczone na: organizację imprez klubowych, organizację zgrupowań, zakupy pamiątek klubowych, darmowe pociągi i autobusy dla fanów, koszty transportu na mecze, inne wydatki. Dobrą taktyką wobec tego budżetu jest zaplanowanie zgrupowań i imprez klubowych na cały sezon, już na jego początku. Podobnie można postąpić z pamiątkami klubowymi. Dzięki takiemu postępowaniu będziecie wiedzieli już przed pierwszym gwizdkiem, ile pieniędzy z tego budżetu zostanie spożytkowanych. Pozwoli wam to na ewentualne przesunięcie części Euro do innych budżetów.

Zakładka "Sytuacja" - Okna kalkulacji (D i E)

Sekcja kalkulacji podzielona jest na dwa niezależne okna, które mogą pracować w tym samym lub różnym trybie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przełączenie lewego okna w tryb Aktualna kalkulacja, a prawo w tryb Aktualny przychód. Po lewej stronie wyświetlana będzie aktualna kalkulacja przychodów i kosztów na koniec sezonu. Po stronie prawej stopień jej realizacji. Narzędzia kalkulacyjne mają charakter orientacyjny i są mniej czytelne od chociażby zestawień budżetowych. Bywają jednak przydatne do śledzenia stopnia realizacji wpłat lub stałych kosztów, które rozłożone są na cały sezon. Pozwala to przewidzieć, ile środków zniknie z klubowego konta do końca sezonu. Aby zmienić dane kalkulacyjne, kliknij na wybranej pozycji i wprowadź nowe liczby.

Zakładka "Sytuacja" - Przycisk kredytu (F)

Przycisk ten otwiera okno, który umożliwia zaciągnięcie pożyczki. Jest to opcja, którą warto rozważyć w kontekście długoterminowym. Należy jednak pamiętać, iż miesięczne raty kredytu obciążą budżet Różne. Warto jest przeliczyć sobie kwotę rocznego obciążenia, przed zaciągnięciem pożyczki.

Zakładka "Sytuacja" - Przycisk inwestycji (G)

Przycisk ten otwiera okno, które umożliwia inwestycję klubowych nadwyżek finansowych. Jeżeli masz środki, które nie będą ci potrzebne do końca sezonu, warto jest je zainwestować. Może się to okazać korzystne na przykład, gdy planujesz rozbudowę stadionu. Warto jest zainwestować np. równowartość budżetu na rozbudowę i zarobić w ten sposób na kilka rzędów dodatkowych krzesełek.

Zakładka "Sytuacja" - Przycisk wejścia na giełdę (H)

Przycisk ten otwiera okno, które umożliwia wejście na giełdę. Aby było to możliwe, należy spełnić szereg warunków. Najistotniejszym z nich jest konieczność trzyletniej pracy w klubie. Sprawa warta jest jednak zachodu, gdyż średniej klasy klub z pierwszej ligi polskiej zgarnąć może na emisji akcji nawet kilka milionów Euro.