Stadion (cz.2) | Klub poradnik FIFA Manager 09
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
BUDOWA/ROZBUDOWA STADIONU
Budowa/Rozbudowa stadionu to jedna z głównych funkcji każdego Fifa Managera. Od strony technicznej, procedura rozbudowy obiekt wygląda następująco:
- Kliknij LPM sektor, w którym chcesz budować
- Kliknij LPM przycisk grupy obiektów, które chcesz dodać do danego sektora
- Kliknij LPM wybrany obiekt
- Powtórz tę czynności względem wszystkich sektorów, które chcesz rozbudować
- Kliknij LPM przycisk Przedłuż
Budowa stadionu od zera
Budowa stadionu od zera możliwa jest tylko wtedy, gdy boisko otacza puste miejsce lub, gdy wyburzymy istniejące już trybuny. Aby wyburzyć istniejące trybuny, należy wybrać pożądany sektor i kliknąć ikonę przypominającą kosz na śmieci, która znajduje się po prawej stronie każdego obiektu wybudowanego w sektorze.
Gdy wszystkie sektory zostaną zrównane z ziemią, należy zdecydować o kształcie stadionu (D). Następnie podjąć decyzję o tym, czy trybuny powstaną na betonie, czy też trawiastym podłożu (zalecany jest beton).
Po wybetonowaniu podłoża, przyjdzie czas na budowę tablic reklamowych. Należy otoczyć nimi cały stadion.
Gdy stadion będzie już w tablicach, warto pomyśleć o ewentualnych murach dla emblematów klubowych i ogrodzeniu. Jeżeli chcecie, by pierwsze rzędy krzesełek oddzielała od murawy siatka, należy postawić ją od razu po umieszczeniu tablic reklamowych. Siatki są jednak elementem głównie dekoracyjnym. Można więc je sobie odpuścić.
Gdy stadion będzie już otoczony tablicami i ewentualnie płotami dla emblematów, przyjdzie pora na budowę trybun.
W tym miejscu wspomnieć należy i każdy stadion dysponuje dwiema głównymi trybunami (najdłuższe boki obiektu). W środkowym sektorze jednej z nich, umieścić należy Wejście dla zawodników. W pobliżu trybuny, gdzie zostanie umieszczone wejście dla zawodników powinny się też znaleźć ławki.
Jeżeli chodzi o budowę trybun, wyróżniamy: miejsca stojące, trybuny trawiaste, krzesełka. Obecnie standardem jest już budowa krzesełek. Miejsca stojące są tańsze w przeliczeniu na wzrost pojemności stadionu, ale nie przyciągają zbyt wielu kibiców, a jeśli to już, to tylko tych najuboższych, co nieciekawie przekłada się na dochody klubu. Trybuny trawiaste są z kolei małomiasteczkowe, nie wspominając już o warunkach oglądania spotkania podczas deszczu.
Podstawową kwestią względem budowy trybun jest to ile powinny mieć rzędów schodów, a także ile trybun z wejściami powinno wchodzić na dany bok stadionu.
Optymalnie jest budować trybuny - wejścia. Najlepiej zadaszone, gdyż różnica w cenie jest nikła, a standard wyższy. Jeżeli w każdym sektorze znajdzie się wejście, kibicom łatwiej będzie poruszać się po stadionie. Ponad wejściem z krzesełkami wybudować śmiało można do 10-12 rzędów krzesełek przed umieszczeniem kolejnego wejścia. Oczywiście, jeżeli nie stać was na takie rozwiązanie, warto na początek wybudować wejścia tylko w centralnych sektorach stadionu, a pozostałe sektory (w tym i za bramkami) obudować chociażby dwoma rzędami krzesełek.
Jeśli chodzi o liczbę rzędów schodów, jest to głównie kwestia estetyczna. Ogólna zasada jest tu taka, iż należy unikać budowy krzesełek bez schodów (oczywiście poza sektorami dla mediów) i z różnym układem rzędów. Najlepiej jest wybrać bądź jeden rząd, bądź dwa i tego się trzymać. Dwa rzędy ułatwią kibicom poruszanie się po stadionie. Z drugiej strony ograniczą nieco liczbę krzesełek. Jest to już wybór użyteczności, który każdy musi podjąć sam. Osobiście zalecam budowę w oparciu o jeden rząd schodów.
Po wstępnym zabudowaniu trybun wzdłuż boiska i za bramkami, przyjdzie pora na pomyślenie o narożnikach. Zabudowa narożników jest dosyć specyficzna i różni się nieco od zabudowy innych sektorów stadionów. Przede wszystkim narożniki są tradycyjnym miejscem dla montażu jupiterów. Jeżeli planujcie ich budowę, umieścicie je zaraz za tablicami reklamowymi. Potem zacząć można od trybuny bez schodów, która zapewni wam 10 rzędów miejsc stojących. Nie wyglądają one najlepiej, szczególnie jeśli na stadionie mają dominować krzesełka. Dlatego warto jest wstawić tam wejście, a potem budować krzesełka z jednym rzędem. Bryła stadionu nie będzie w pełni spójna, ale o wiele lepiej wyglądająca, niż w przypadku miejsc stojących. Narożnik można zabudować też kompleksem dla vipów lub elementami dekoracyjnymi. Jest to jednak wydatek, na który mogą sobie pozwolić tylko bogate kluby.
Gdy zabudujecie już wstępnie sektory, postawicie ławki i jupitery, przyjdzie pora na pomyślenie o sektorach dla mediów i zadaszeniu.
Sektory dla mediów dobrze jest budować w koronie stadionu. Mogą też znaleźć się pomiędzy trybuną dolną i górną. Wasz wybór. Nie trzeba jednak umieszczać ich na poziomie zero. Jeśli chodzi o zadaszenie, to jest to temat równie banalny, co rozbudowany.
W przypadku podejścia banalnego, wystarczy umieścić w koronie wybrane pokrycie dachowe. Jeżeli jednak chcecie pokryć stadion unikalnym dachem, polecam uruchomić grę wybierając jeden z największych klubów i uważnie prześledzić, jakich rozwiązań użyto do konstrukcji poszczególnych typów zadaszenia. Opcji estetycznych jest tu multum, ale przeznaczone są one wyłącznie dla graczy, którzy wykażą się zacięciem architektonicznym.
Podobnie wygląda sprawa z przepierzeniami, sektorami dla vipów i różnego rodzaju ozdobnikami. Warto jest podpatrzeć jak te sprawy rozwiązano na największych arenach i wykorzystać tę wiedzę do realizacji własnych pomysłów. Na upartego można oczywiście i eksperymentować metodą prób i błędów. Konstrukcja stadionu to głównie kwestie estetyczne, które znajdują niewielkie odbicie w samej grze.
Rozbudowa stadionu
Rozbudowa stadionu różni się od jego budowy tym, iż budujemy nie od ziemi, a na już istniejących elementach. Aby była ona bezbolesna zrozumieć należy, iż obiekty znajdujące się w tabeli sektora (A) widoczne są od góry, do dołu. Innymi słowy. To, co jest na górze to poziom zero. To co jest na dole okna, to poziom korony stadionu.
Obiekty znajdujące się w tabeli sektora mogą być zamieniane miejscami. Wystarczy kliknąć na wybrany obiekt i przesunąć go przed (lub za) inny. Warto jednak pamiętać, iż przesunięcie kolejności obiektów równoznaczne jest z przebudową stadionu, a co za tym idzie z koniecznością poniesienia kosztów.
Dobudowując obiekty na już istniejące warto pamiętać o zachowaniu spójności. Nienajlepiej będzie wyglądać, gdy cały stadion zbudowano w oparciu o jeden rząd schodów, a piętro wyżej będą już dwa rzędy.
Nie należy także zapominać o opcji usuwania obiektów. Czasami trzeba coś wyburzyć, by móc zmodernizować lub upiększyć swój stadion.
Powyższe porady powinny być dla was punktem wyjście w drodze do własnych eksperymentów z rozbudową stadionu. Opcji jest tu naprawdę wiele, a ich kompozycje zależne są wyłącznie od waszego gustu i wyobraźni. Nie ma tu rozwiązań lepszych lub gorszych, ponad te wymienione już w tekście. Reszta to kwestie estetyki i waszego wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać wasz wymarzony stadion.