Pierwsze wybory | Pierwsze kroki poradnik FIFA Manager 09
Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia 2016
Wybór klubu
Grać można wyłącznie w ligach, które zostały wybrane podczas tworzenia nowej gry. Podczas wyboru klubu należy oczywiście zastanowić się, jaką drużynę chcielibyście prowadzić i dlaczego akurat tą. Jeżeli z miejsca wiecie, że akurat ten zespół i żaden inny, problem macie z głowy. Jeżeli jednak pragniecie, by gra była bardziej wymagająca, warto jest pomyśleć o małym klubiku, który z czasem przemienicie w prawdziwą legendę.
Warto w tym celu wybrać którąś z mniejszych drużyn, z chociażby polskiej ligi. Najlepiej waszą ulubioną, o ile nie jest to któraś z ligowych potęg. Jeżeli zaś chcecie zasmakować przypadku, zdajcie się na tryb Rozpoczęcie kariery, który umożliwi objęcie losowo wybranego zespołu. Najczęściej z dolnej lub ewentualnie środkowej części tabeli.
Wstępny podział obowiązków
Przed rozpoczęciem gry będziecie musieli określić też zakres waszych obowiązków. Na tym etapie znaczenie ma tylko to byście zaznaczyli wszystkie dostępne pola. Będzie to niezbędne do uporządkowania spraw w zespole, w którym zaczynacie pracę. Podział obowiązków może zostać zmieniony w dowolnej chwili. Nie martwcie się więc na zapas, iż nie będziecie mogli zrezygnować z którejś z funkcji. O tym, jakimi aspektami prowadzenia zespołu warto zająć się samemu, a jakie zostawić komputerowi, przeczytacie jednym z dalszych rozdziałów.
Wybór celów i obietnice
Jedną z pierwszych decyzji, jakie będziecie musieli podjąć po przybyciu do klubu będzie określenie celów na nadchodzący sezon i obietnic klubowych. Cele wpływają na relację ze sponsorem i zarządem. Im ambitniejsze będą, tym lepsze zainteresowanie sponsorów, a co za tym idzie, tym większa szansa na wysoki kontrakt reklamowy. Na podstawie zadeklarowanych celów określany jest też budżet ramowy, który możecie zmodyfikować rozpoczęciem sezonu. Warto jest postarać się szczególnie o wyższe środki na płace, gdyż to właśnie z tej nadwyżki będą utrzymywani nowi piłkarze.
Deklarując cele, należy uważać, by nie przeszarżować. Jeżeli rzucicie się z przysłowiową motyką na słońce, a nie zdecydowaliście się zablokować opcji zwolnienia was z klubu, przesadne aspiracje mogą skończyć się szybkim bezrobociem. Nie wspominając już o irytacji sponsora, który może nie być zainteresowany podpisaniem z wami kolejnej umowy. Ogólnie rzecz biorąc warto tu spojrzeć na kontrolkę, która obrazuje, jak odbierane są szanse na realizację celów, do których dążycie. Najlepiej jest celować w cele "realistyczne" lub będące nieznacznie optymistycznymi.
Podobnie, jak cele sezonowe funkcjonują i obietnice. Te składacie jednak nie zarządowi i sponsorowi, ale kibicom i zawodnikom. Dzielą się one na dotyczące spraw klubowych i spraw czysto piłkarskich. Obietnice mają to do siebie, że powinny być spełniane. Jeżeli macie w planach rozbudowę stadionu, warto ją zadeklarować. Jeżeli macie prowadzić zespół twardą ręką, również warto to zapowiedzieć. Wypełnianie obietnic nie tylko wzmacnia więź z kibicami i zespołem, ale pozwala również na wykreowanie swojej osoby i zespołu w mediach.
Należy pamiętać, że nie dotrzymywanie obietnic, zaowocuje utratą szacunku ze strony fanów, a także pogorszeniem atmosfery w drużynie. Oba te czynniki silnie oddziaływają na potencjał prowadzonego przez was zespołu. Warto więc nie szafować deklaracjami, których nie macie zamiaru spełnić. Kibice i zespół wam tego nie zapomną.