F1 22: Tryby rozgrywki - lista wszystkich F1 22 poradnik, porady
Nasz poradnik do F1 22 zawiera listę wszystkich trybów zabawy. Dowiecie się przede wszystkim o karierze, ale też m.in. o próbach czasowych, wyzwaniach i wyścigach multiplayer.
Ostatnia aktualizacja: 5 lipca 2022
W grze F1 22 możecie bawić się na różne sposoby. Nasz poradnik zawiera zestawienie wszystkich trybów rozgrywki - są to m.in. różne warianty kariery, własne mistrzostwa, pojedyncze wyścigi, próby czasowe i zmagania w trybie online. Dowiecie się o głównych założeniach dostępnych trybów.
Na tej stronie skupiliśmy się na zestawieniu najważniejszych cech poszczególnych trybów. Osobna strona zatytułowana Kariera - porady i zarządzanie zespołem zawiera m.in. wskazówki dotyczące startowych ustawień, ulepszania bolidu oraz zarządzania finansami w trybie Mój zespół (My Team).
- Kariera - wszystkie główne warianty
- Próby czasowe, wyzwania Pirelli i pojedyncze wyścigi
- Tryby multiplayer
Kariera - wszystkie główne warianty
Karierę w grze F1 22 możecie rozgrywać na różne sposoby. Najważniejszy wybór dotyczy liczby graczy - możecie grać w pojedynkę lub z drugim graczem w trybie online (tryb gry na podzielonym ekranie splitscreen nie jest dostępny dla kariery).
Drugim wyborem jest rodzaj kariery i macie w tym przypadku dostępne 2 opcje:
- Kariera kierowcy (Driver) - Jest to odpowiednik "klasycznej" kariery znanej ze starszych części serii. Stworzona przez Was postać może podpisać kontrakt z jednym z zespołów ze stawki, zastępując tym samym jednego z ich kierowców.
- Kariera Mój zespół (My Team) - Jej główną cechą jest to, że dołącza się do stawki z własnym zespołem (jako jedenasty), a więc stawka rozrasta się do 22 bolidów i pozostałe zespoły pozostają z tym samym składem. W ramach tego trybu musicie oprócz ścigania się zarządzać w większym stopniu zespołem (m.in. wydawać pieniądze na silniki i drugiego kierowcę czy na rozbudowę obiektów zespołu). Jest to naszym zdaniem najlepszy tryb do prowadzenia gry. Jest on bardziej rozbudowany od tradycyjnej kariery, ale jednocześnie nie obciąża masą nowych obowiązków i nie należy go traktować jako managera F1.
Karierę możecie rozpocząć na standardowych ustawieniach lub jako karierę profesjonalisty (Pro Career) ze znacznie wyższym poziomem trudności i wyłączonymi wieloma wspomagaczami. Nie jest to dobry pomysł na potrzeby poznawania gry i prowadzenia bolidów.
Próby czasowe, wyzwania Pirelli i pojedyncze wyścigi
W zakładce Solo znajdziecie inne tryby przeznaczone dla pojedynczego gracza:
- Grand Prix - Możecie rozegrać pojedyncze Grand Prix lub stworzyć własne mistrzostwa, wybierając wyścigi z puli i umieszczając je w wybranej przez siebie kolejności (może być zupełnie inna od tej z oficjalnego kalendarza). Dla każdego wyścigu możecie wybrać dodatkowe ustawienia poziomu trudności czy występowania i długości sesji.
- Próba czasowa (Time Trial) - Możecie walczyć o uzyskiwanie czasów na wybranych przez siebie torach z kalendarza i dowolnie wybieranymi pojazdami. Domyślnie możecie ścigać się z duchami innych graczy, choć jest możliwość ich wyłączenia. Możecie też walczyć o miejsca w rankingach najlepszych graczy, przy czym musicie być online i podliczane są tylko "czyste" okrążenia (tzn. poza wyjeżdżania poza obręb toru).
- Gorące okrążenia Pirelli (Pirelli Hot Laps) - Opisaliśmy je dokładniej na stronie Supersamochody i wyzwania. W każdym z wyzwań możecie wybierać pomiędzy 3 poziomami trudności i zdobyć złoty, srebrny lub brązowy medal. Wyzwania mogą też załączać się podczas awansowania w karierze (jako opcjonalne zajęcia nagradzane XP i gotówką).
Tryby multiplayer
Dostępne rodzaje zawodów multiplayer znajdziecie w zakładce Gra wieloosobowa (Multiplayer):
- Wyścig nierankingowy (Social Play) i Gra rankingowa (Ranked Play) - Są one traktowane oddzielnie i w założeniach zmagania rankingowe mają być tym bardziej profesjonalnym trybem rozgrywki.
- Wydarzenia tygodniowe (Weekly Event) - Są to różne typy zawodów podmienianych w regularnych odstępach czasu. Może w nich walczyć o najlepsze rezultaty w rankingach graczy.
- Podzielony ekran (Splitscreen) - Możecie w ten sposób grać lokalnie w 2 osoby na jednym urządzeniu.
- Gra w LAN (LAN Game) - To również odmiana rozgrywki o charakterze lokalnym.
- Ligi (Leagues) - Możecie dołączyć do ligi lub stworzyć własną i zaprosić do niej znajomych / innych graczy. W obrębie danej ligi możliwe jest organizowanie wyścigów, które nie będą dostępne dla osób postronnych.