Profil piłkarza | Porady poradnik Championship Manager 5
Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2016
Profil piłkarza w Championship Managerze 5 podzielono na cztery części. Na pierwszej z nich znajdujemy charakterystykę zawodnika, czyli przede wszystkim znajdujemy informacje o wyszkoleniu w poszczególnych aspektach piłkarskich (technicznych, fizycznych, psychicznych oraz poziom cech związanych z osobowością), a także o tym, którą nogę dany kopacz ma lepszą. Przydatna jest opcja efekt treningu, która wyświetla obok każdej cech strzałkę wskazującą, czy w ostatnim czasie piłkarz poprawił tę umiejętność, czy może pogorszył. Na środku ekranu mamy szczegóły, czyli wiadomości o stanie fizycznym, kondycji, karach, etc. gracza. Trzecia część to statystyki, z których dowiadujemy, w ilu spotkaniach piłkarz w tym sezonie wystąpił i ile w nich zaliczył bramek, asyst, kartek, itd. Często tutaj zaglądamy, by zobaczyć także średnią ocen z występów zawodnika, co później przydaje się do określenia jego ważności dla klubu. Jeśli ma ją niską (poniżej 6), rozważamy wystawienie go na listę transferową; jeżeli jest ona wysoka (powyżej 7), zastanawiamy się nad przedłużeniem kontraktu (chyba że piłkarz jest związany z klubem jeszcze na kilka sezonów).
Profil piłkarza - strona pierwsza. Przeglądamy cechy zawodnika, zdolność do gry i jego statystyki w aktualnym sezonie.
Przyglądnijmy się teraz zestawieniu najważniejszych cech piłkarzy występujących w poszczególnych formacjach:
- Bramkarze: koordynacja obrony, dośrodkowania, wyobraźnia, opanowanie piłki, wykopy, jeden na jednego, obrona strzałów, jeden na jednego.
- Obrońcy (stoperzy): krycie, wślizgi, koncentracja, podejmowanie decyzji, skoczność, równowaga, siła.
- Skrajni obrońcy (cofnięci skrzydłowi): krycie, wślizgi, przyśpieszenie, drybling, równowaga, tempo, dośrodkowania.
- Defensywni pomocnicy: krycie, wślizgi, celność podań, koncentracja, gra zespołowa, siła, skoczność.
- Środkowi pomocnicy: gra z pierwszej piłki, celność podań, siła podań, przewidywanie, gra zespołowa, pomysłowość, podejmowanie decyzji, kreatywność.
- Ofensywni pomocnicy: drybling, gra z pierwszej piłki, celność podań, siła podań, przewidywanie, pomysłowość, podejmowanie decyzji, kreatywność, celność strzału, siła strzału.
- Skrzydłowi: dośrodkowania, pomysłowość, kreatywność, przyśpieszenie, tempo, równowaga, wytrzymałość.
- Napastnicy (strzelcy): celność strzału, siła strzału, drybling, podejmowanie decyzji, skoczność, celność główkowania, siła główkowania, ruchliwość.
Na drugiej stronie profilu piłkarza znajdujemy dane na temat jego osoby, informacje o samopoczuciu oraz szczegóły kontraktu. Szczególnie ważne są te drugie, gdyż dzięki nim wiemy, w jakim humorze jest zawodnik, co mu dolega itd. - co jest bardzo przydatne, jeśli chcemy zadbać o dobrą atmosferę w drużynie. Brak jakichkolwiek niesnasek w ekipie to bardzo duży plus, więc dbajmy o to, by piłkarzom było dobrze, między innymi dotrzymując danych im obietnic. Wiadomo w końcu, że zadowolony pracownik to dobry pracownik. Problemy likwidujmy już u podstaw - nie czekajmy, aż nieszczęśliwy piłkarz wygada się do kolegów z drużyny i niezgoda zbierze większe żniwo.
Profil piłkarza - strona druga. Poznajemy dodatkowe dane gracza, jego samopoczucie i szczegóły dotyczące kontraktu.
Strony trzecia i czwarta poświęcone są występom piłkarza. Na trzeciej znajdujemy szczegółowe informacje o rozegranych przez kopacza spotkaniach w trwającym właśnie sezonie. W przypadku naszych podopiecznych jest to opcja niezbyt potrzebna, gdyż powinniśmy się na bieżąco orientować, kto strzela bramki i kiedy, kto najczęściej asystuje, itd. Dużo przydatniejsza jest w przypadku graczy, których chcielibyśmy ściągnąć do klubu, bowiem możemy w ciągu minuty poznać w miarę szczegółowo przebieg ostatnich miesięcy ich piłkarskiej kariery. Czwarta strona to już typowo kolekcjonerska statystyka, czyli informacje o tym, gdzie grał w trakcie swojej kariery piłkarz, ile strzelił bramek, ile zaliczył asyst...
Profil piłkarza - strona czwarta. Sprawdzamy, gdzie w dotychczasowej karierze grał piłkarz.