Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Championship Manager 5 - poradnik do gry

Championship Manager 5 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Negocjacje transferowe | Transfery poradnik Championship Manager 5

Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016

Kiedy już jesteśmy pewni, że warto o piłkarza powalczyć, przystępujemy do negocjacji transferowych. Jak widzimy, istnieją trzy sposoby na ściągnięcie zawodnika do klubu. Pierwsza z nich to transfer definitywny. Podstawową rzeczą, którą powinniśmy ustalić, jest kwota odstępnego dla klubu. Zwracamy tutaj uwagę na pozycję zawodnika w drużynie - jeśli jest on czołowym kopaczem, możemy liczyć się z tym, że właściciel go tanio nie sprzeda; jeśli wystawiony jest na listę transferową, kupimy go za sumę dużo niższą niż rynkowa wartość gracza (najczęściej klub określa wówczas kwotę, za którą chciałby go sprzedać). Następna pozycja pozwala nam wybrać termin dokonania transakcji - może to być albo najbliższa możliwa data (przed sezonem nie musimy długo czekać po ustaleniu warunków, w trakcie rundy musimy poczekać na okno transferowe). Zwykle nie ma na co czekać i trzeba kuć żelazo póki gorące, ale jeśli aktualnie nie mamy miejsca w drużynie, a zwolni się ono dopiero po skończeniu sezonu, to możemy pozwolić piłkarzowi pozostać w aktualnym klubie jeszcze trochę. Naszą ofertę możemy określić jako nie do negocjacji, ale w takiej sytuacji powinniśmy być pewni, że jest ona korzystna dla sprzedawcy. Dalej widzimy klauzulę mówiącą o procencie, który sprzedawca otrzyma w wypadku następnego transferu zawodnika. Jest to parszywa opcja, której - co najgorsze - włączenia kluby często żądają (zwłaszcza w przypadku obiecujących zawodników). Starajmy się zawsze wywalczyć brak tej klauzuli na umowie, a już na pewno nie pozwalajmy wpisać na niej więcej niż 10 procent. Na początku opcja ta może się wydawać korzystna (w końcu nic nie musimy płacić), jednak zmienimy zdanie, gdy za dwa-trzy sezony otrzymamy bardzo wysoką kwotę odstępnego za tego piłkarza i będziemy musieli oddać jej część. Do tego mamy jeszcze szereg dodatkowych klauzul, jak: rata miesięczna, zapłata za występy ligowe, zapłata za występy międzynarodowe, minimum goli w lidze, zapłata za awans, zapłata za uniknięcie spadku - wybieramy je wedle uznania. Na końcu widzimy opcję wymiany zawodników. Jeśli na niej klikniemy, będziemy mogli dołączyć do oferty pieniężnej wybranych piłkarzy z naszej kadry.

Negocjacje transferowe - Negocjacje transferowe - Transfery - Championship Manager 5 - poradnik do gry

Negocjacje transferowe. Przedstawiamy ofertę klubowi będącemu właścicielem karty zawodniczej pożądanego gracza.

Druga opcja to wypożyczenie, czyli forma stosowana dla młodych zawodników, których wypożycza się w celu ogrania, lub dla słabszych klubów, których nie stać na transfery. Zauważamy też jednak pole zapłata, tak więc możemy za wypożyczenie zapłacić, jednak robimy to wyłącznie, gdy chcemy ściągnąć gracza, którego klub nie chce wypożyczyć, i chcemy właścicieli przekonać do transakcji, a nie stać nas na transfer definitywny. Kolejną rzeczą do ustalenia jest okres wypożyczenia - proponujemy taki, jaki uważamy za słuszny. Jeśli potrzebujemy zawodnika na dwa miesiące (np. przez tyle czasu będzie się leczył jeden z naszych piłkarzy i chcemy zmiennika), to nie proponujemy dłuższego wypożyczenia, bo w końcu tego typu transakcje również kosztują. A kosztuję generalnie tyle, ile ustalona przez nas część gaży gracza (w procentach), którą będziemy pokrywać w czasie wypożyczenia. W tego typu transakcjach również istnieją dodatkowe klauzule, którymi właściciel może zabronić piłkarzowi występów przeciwko macierzystej drużynie, zakazać gry w pucharach bądź zapewnić sobie możliwość odwołania wypożyczenia. W gruncie rzeczy wszystkie te opcje są niekorzystne dla naszego teamu, dlatego staramy się, by żadna z nich nie była zaznaczona. Trzecia opcja to testy, czyli umowa z klubem na jedno- bądź kilkutygodniową wizytę piłkarza w naszym klubie, w trakcie którego moglibyśmy go dokładnie obejrzeć. Menedżerowie jednak rzadko przystają na takie rozwiązania.

Negocjacje kontraktowe - Negocjacje transferowe - Transfery - Championship Manager 5 - poradnik do gry

Negocjacje kontraktowe. Gdy już ustalimy z klubem kwotę odstępnego, przechodzimy do rozmów z samym piłkarzem.

Po dogadaniu się z właścicielem karty zawodniczej przystępujemy do indywidualnych negocjacji kontraktowych z piłkarzem. Na początku ustalamy z nim, jaką rolę będzie pełnił w nowej drużynie. Co prawda po ściągnięciu zawodnika do drużyny nie musimy się naszych obietnic trzymać, ale jeśli oszukamy go, to możemy się spodziewać mniejszego bądź większego (w zależności od tego, jakim posłuchem cieszy się gracz) buntu w ekipie. Następna rzecz jest bardzo istotna, a mówię tu o pensji zawodnika. U góry ekranu widzimy (jeżeli piłkarz jest zainteresowany transferem), jakie są wymagania zawodnika, więc wiemy, ile będziemy musieli mniej więcej mu płacić. Możemy zaproponować mu nieco niższą gażę niż ta, której żąda gracz, jednak nie przesadzamy, gdyż zwykle kończy się to odrzuceniem oferty. Wybieramy również typ kontraktu - amatorski albo profesjonalny. Ten pierwszy wykorzystuje się tylko w przypadku juniorów, którzy nie mają jeszcze szans na walkę o miejsce w pierwszej jedenastce. Kolejno ustalamy długość kontraktu. Maksymalna, jaką możemy zaproponować, to pięć lat, ale optymalna wynosi trzy lata. Pamiętamy przy tym, że jeśli podpiszemy umowę, nie będzie odwrotu i piłkarzowi będziemy musieli zapłacić wszystko, co obiecaliśmy na papierze. Jeśli wiemy, że oferowana przez nas gaża nie jest satysfakcjonująca dla zawodnika, możemy to nadrobić opłatą dodatkową, czyli kwotą, którą gracz otrzyma w chwilę po złożeniu podpisu na kontrakcie. Możemy go też dodatkowo przekonać premiami (ze strzelone gole, za rozegrane mecze, za zaliczone asysty). W przypadku kontraktów indywidualnych mamy cztery rodzaje klauzul: roczną podwyżkę wynagrodzenia (w procentach); obniżkę gaży w przypadku spadku naszej drużyny do niższej ligi (w procentach); minimalną kwotę, za którą będzie mógł zostać sprzedany, lub kwotę, którą będzie musiał zapłacić zainteresowany, jeśli nasza drużyna spadnie do niższej ligi.

Negocjacje związane z wypożyczeniem - Negocjacje transferowe - Transfery - Championship Manager 5 - poradnik do gry

Negocjacje związane z wypożyczeniem. Jeśli nie stać nas na transfery, uciekamy się do wypożyczeń.

Gdy zawodnik zgodzi się na proponowane przez nas warunki, chwile będą nas dzieliły od parafowania wszystkich umów potrzebnych do nadania mocy prawnej transakcji - wystarczy, że potwierdzimy naszą chęć zatrudnienia piłkarza.