E3 Media and Business Summit – era targów zamkniętych (2007 – 2008). Wzloty i upadki targów E3
Spis treści
E3 Media and Business Summit – era targów zamkniętych (2007 – 2008)
W latach 2007-2008 organizacji E3 przyświecała zupełnie inna filozofia. Zamiast efektownych targów z przepychem zdecydowano się na stworzenie imprezy tylko i wyłącznie dla zaproszonych przedstawicieli branży oraz mediów. Decyzja ta spotkała się w dużej mierze z negatywną reakcją graczy i przedstawicieli biznesu (chociaż rzekomo to właśnie wystawcy naciskali na organizatorów, by takie zmiany wprowadzić). Halę wystawową z Concention Center przeniesiono do lotniczego hangaru, a pokazy dla prasy rozsiane zostały po hotelach w Santa Monica. Oczywiście nie przeszkodziło to ogłosić całej gamy istotnych dla świata gier spraw.
W 2007 roku w Santa Monica ujrzeliśmy grywalne wersje BioShocka, Call of Duty 4, Assassin's Creed i Crysisa. Nintendo zaprezentowało trzy nowe dodatki do konsoli Wii (Balance Board, Zappera i kierownicę) oraz kilka gier (m.in. Metroid Prime 3 i Super Smash Bros. Brawl), Sony zaś zajęło się nowymi wersjami PS3, cieńszą PlayStation Portable oraz sporą liczbą tytułów (Metal Gear Solid 4, Gran Turismo 5, Resident Evil 5, Uncharted i Burnout Paradise to tylko niewielka ich część).
W lipcu 2008 roku E3 przeżyło swoją najmniejszą i najskromniejszą odsłonę. Zabrakło też jakichś naprawdę istotnych premier czy ogłoszeń (w zasadzie jedną ważną sprzętową nowością był Wii MotionPlus, czyli ulepszony kontroler Nintendo, Microsoft zaś pochwalił się nowym interfejsem X360), aczkolwiek z pewnością nie zabrakło prezentacji nowych gier – Fable 2, Gears of War 2, Killzone 2, GTA: Chinatown Wars, Dragon Age: Początek, Left 4 Dead, Spore czy Fallout 3 to pozycje bez wątpienia ważne.
Verminus na E3 w 2008 Pomimo, że na E3 w 2008 roku w żadnym momencie nie czułem specyficznej, targowej atmosfery, której doświadczam na gamescomie, to imprezę sprzed 4 lat wspominam bardzo pozytywnie. Po wpadce z 2007 roku E3 powróciły do Convention Center, choć dalej była to dostępna tylko dla prasy seria spotkań i pokazów za zamkniętymi drzwiami. Z jednej strony nie mieliśmy z Krzyśkiem przekonania, że uczestniczymy w wielkim wydarzeniu, na które czekają gracze z całego świata, ale z drugiej – mogliśmy skupić się na tym co najważniejsze, czyli po prostu na grach. Pamiętam, jak bardzo spodobał mi się pierwszy Dragon Age oraz jak pokaz Alpha Protocol (pomimo niedoróbek) zaostrzył mój apetyt na tę grę. Moim zdaniem sposób organizacji E3 w 2008 roku umożliwiał dziennikarzom, którzy skupiają się na tekstach, przygotowanie dużo większej liczby materiałów, jednak był fatalny medialnie, ekipy telewizyjne poza wywiadami nie miały co robić i czego pokazywać. |
Electronic Entertainment Expo – powrót (2009 – ?)
Po nie do końca udanych dwóch edycjach pod zmienioną nazwą Electronic Entertainment Expo powróciło w chwale do swojej dawnej, świetnej formy.
Już pierwsza „nowa” odsłona zaliczyła wzrost udziału publiczności o 820% (z 5000 do ok. 41000), i miały na niej miejsce naprawdę istotne z punktu widzenia branży wydarzenia. Microsoft i Sony zaprezentowały swoje wersje kontrolerów ruchu – Project Natal i PS Move. Ze sprzętowych nowości warto jeszcze wymienić PSP Go, która to konsolka od Sony nie zrobiła zawrotnej kariery i już po 2 latach przychodzi się nam z nią pomału żegnać. W 2009 roku targi obfitowały także w interesujące ogłoszenia i pokazy nadchodzących gier – wśród dziesiątków tytułów warto odnotować obecność takich jak Alan Wake, Modern Warfare 2, Halo: Reach, Heavy Rain, God of War III, Gran Turismo 5, Uncharted 2, Mafia II czy Crysis 2. Na targach pojawiły się również gwiazdy światowego formatu – wymienić można choćby Paula McCartneya i Ringo Starra, którzy swoją obecnością uświetnili pokaz gry The Beatles: Rock Band.
U.V. Impaler na E3 w 2009 i 2011 Na pogrzebie E3 mocno skorzystał niemiecki gamescom i tutaj upatrywałbym głównej przyczyny chęci przywrócenia blasku mocno podupadłej imprezie, która po krótkim hotelowym tournee postanowiła przeprosić się z Los Angeles Convention Center. Miałem okazję obserwować reanimację trupa na miejscu i choć amerykańskie targi miały ewidentnie mniejszy kaliber niż te zorganizowane kilka lat wcześniej, to jednak uważam je za udane. Na E3 2009 zabrakło spektakularnych zapowiedzi, ale za to pokazano ważne tytuły: Mass Effect 2, Mafię II, Aliens vs. Predator, Assassin’s Creed II – działo się, oj działo. E3 2009 będą mi się jednak kojarzyć przede wszystkim z nieludzkim wysiłkiem, jaki trzeba było wykonać, żeby móc ogarnąć wszystkie wartościowe produkcje na miejscu. Wielu z Was wydaje się, że co roku jeździmy na fajne wakacje do Los Angeles – błąd, to jedna z najbardziej wyczerpujących imprez, po której długo dochodzimy do siebie. Nigdy się jednak nie poddajemy, dlatego znów porządzimy, o czym będziecie mogli przekonać się w najbliższych dniach. |
Rok temu targi znów zyskały nieco na popularności (ok. 46000 odwiedzających), a giganci ponownie mieli się czym pochwalić. Microsoft zaprezentował nową, odchudzoną wersję Xboksa 360 oraz pokazywał w akcji Kinecta (który jeszcze rok wcześniej nazywał się Project Natal), Sony szalało na scenie z działającym w pełni PS Move, Nintendo zaś ogłosiło rychły debiut konsolki Nintendo 3DS (która zapewni trójwymiarowy obraz bez użycia specjalnych okularów). Wśród gier popularnością cieszyły się pokazy Call of Duty: Black Ops, Need for Speed: Hot Pursuit, Fallout: New Vegas, RAGE, Gears of War 3 czy Shoguna 2. Ciekawostką z pewnością była konferencja firmy Activision, która okazała się być bardziej koncertem niż prezentacją gier (wystąpili m.in. Deadmau5, Eminem, Jane’s Addiction i A Perfect Circle).
Tak było do tej pory. Najnowsza odsłona Electronic Entertainment Expo zaczyna się już w poniedziałek i bez wątpienia przyniesie cały wór ciekawych informacji i materiałów.
Filip „fsm” Grabski