Rainbow Six, czyli jak powieść Toma Clancy'ego stała się grą - co je łączy, a co dzieli?
Już niedługo premiera nowej gry z serii Rainbow Six – marki, która w 1998 roku stworzyła gatunek realistycznych, taktycznych strzelanin. Zapraszamy na krótką historię oddziału Tęcza Sześć i gry, która miała nazywać się... Black Ops!
Gdy uwzględnimy wszystkie dodatki i platformy, okazuje się, że Rainbow Six: Siege będzie już osiemnastą (!) odsłoną serii o słynnym oddziale Tęcza Sześć, który kojarzy się oczywiście z powieścią amerykańskiego pisarza Toma Clancy’ego pod tym samym tytułem. Podobnie jak w przypadku gier nieżyjący już autor nie poprzestał na jednej pozycji, a akcje tego oddziału oraz jego główni bohaterowie przewijają się przez szereg jego późniejszych książek. Jak się to wszystko zaczęło i jak bardzo literacka fikcja przeniknęła do świata elektronicznej rozrywki? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.
Tęcza znaczy wojna!
Rainbow Six to założony w 1998 roku wielonarodowy oddział antyterrorystyczny, działający z ramienia NATO, z siedzibą w Hereford w Anglii – kwaterze głównej SAS. Tęcza Sześć powstała, by na prośbę konkretnego państwa rozwiązywać kryzysowe sytuacje związane z rosnącym w siłę międzynarodowym terroryzmem. Członkowie grupy to głównie Anglicy i Amerykanie – weterani takich formacji jak SAS, Delta Force, Rangers, Navy Seals. Pojedynczy przedstawiciele pochodzą też z Niemiec, Izraela czy Francji. Tęcza dzieli się na dwa zespoły operacyjne: Team One i Team Two. Nazwa „Rainbow Six” odnosi się do dawnych planów wojennych Stanów Zjednoczonych, które oznaczone były kolorami. W latach 20. i 30. XX wieku USA miało opracowane konkretne plany działania na wypadek konfliktu z poszczególnymi krajami. W razie wojny z Japonią był to Plan Pomarańczowy, z Anglią i Kanadą – Czerwony, Czarny – w przypadku konfrontacji z Niemcami itd. Pod koniec lat 30. uświadomiono sobie, że wojnę można toczyć nie tylko z jednym przeciwnikiem, a z koalicją kilku państw – tak powstały właśnie plany tęczowe, zakładające działania przeciwko konkretnym grupom krajów i we współpracy z różnymi sojusznikami bądź bez nich. Planów takich było dokładnie 5 – Rainbow 1, Rainbow 2 itd. Ten najbardziej nas interesujący również odnosi się do tego okresu – to kolejny, szósty, plan, tym razem na wypadek konieczności rozprawienia się z terrorystami zagrażającymi społeczności międzynarodowej. Nazwa „Tęcza” to również nawiązanie do wielonarodowego składu oddziału, a cyfra sześć do samego Johna Clarka. W amerykańskiej gwarze militarnej szóstką zawsze oznacza się dowódcę.
Rainbow Six w książkach Toma Clancy’ego
Absolutnym szefem i pomysłodawcą oddziału Rainbow Six jest właśnie John Clark – były członek SAD oraz Navy Seals. Dowódca drugiego zespołu Team Two to Domingo Chavez – prywatnie mąż jednej z córek Clarka. Ten ostatni rozpoczął karierę od wstąpienia do marynarki podczas wojny wietnamskiej, ale szybko został zwerbowany przez CIA. Brał udział w akcjach odbijania więźniów z obozów jenieckich w Azji, uczestniczył w kryzysie w Iranie oraz w pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej. „Ding” Chavez wstąpił do wojska, by wyrwać się ze środowiska gangów, w którym spędził młodość, często wpadając w tarapaty. Obaj bohaterowie po raz pierwszy spotykają się w powieści Toma Clancy’ego Stan zagrożenia w trakcie operacji przeciwko narkotykowym kartelom w Kolumbii. W zasadzie to istotni są tam trzej panowie – bo Ding i Clark zaczęli wtedy pracować dla Jacka Ryana.
Zaraz – Jack Ryan – bohater Polowania na Czerwony Październik i Czasu patriotów razem z Rainbow Six? Otóż to! To dzięki temu, że Tom Clancy tworzył swoje powieści w konkretnych, spójnych uniwersach – a chyba najbardziej znane (za sprawą całkiem niezłych hollywoodzkich obrazów) jest właśnie „uniwersum Jacka Ryana”. John Clark poznaje nastoletniego Ryana w książce pod tytułem Bez skrupułów (akcja dzieje się w czasie wojny w Wietnamie), a później pojawia się regularnie w kolejnych tomach: Kardynale z Kremla (sequel Polowania na Czerwony Październik), Stanie zagrożenia, Sumie wszystkich strachów, Długu honorowym i Dekrecie. Następna powieść to już Tęcza Sześć, gdzie Clark obejmuje dowództwo nad nowo powstałą grupą antyterrorystyczną. Fabuła koncentruje się tu na radykalnych ekoterrorystach, którzy planują rozprzestrzenić śmiertelnego dla ludzi wirusa podczas olimpiady w Sydney. Akcje Rainbow Six mają miejsce m.in w szpitalu w Hereford, gdzie żony Clarka i Chaveza (obie pracują jako lekarki) stają się zakładnikami, oraz w bazie terrorystów, umiejscowionej gdzieś w środku tropikalnych lasów Brazylii. W kolejnej powieści, Niedźwiedź i smok, oddział Tęcza zostaje chwilowo zwolniony ze służby i oddelegowany do bardziej militarnych zadań. Trwa wojna pomiędzy Rosją a Chinami, podczas której Rainbow Six pomaga rosyjskiemu specnazowi zniszczyć chińską bazę międzykontynentalnych pocisków.