Jaka konsola dla dzieci. PlayStation czy Xbox? Jaką konsolę kupić
Spis treści
Jaka konsola dla dzieci
Wielu graczy, którzy inwestują w retro konsole, aby powspominać szczenięce lata, sama dorobiła się już własnych pociech. Choć zewsząd słychać nawoływania o zgubnym wpływie gier na dziecięcą psychikę, to niemożliwe wydaje się odcinanie najmłodszych od dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Dlatego warto robić to z głową i wybrać urządzenie, które będzie najodpowiedniejsze do odkrywania wspólnie z naszym maleństwem uroków elektronicznej rozrywki.
Nintendo 3DS i Switch
Konsole spod znaku Wielkiego N w zasadzie od zawsze były skierowane do całej rodziny. Dlatego dla stosunkowo małego dziecka jedną z ciekawszych propozycji są właśnie przenośne urządzenia firmy Nintendo. Osobiście polecałbym nie tylko Nintendo Switch (posiadające szeroki wachlarz produkcji, w które możemy zagrać z maluchem), ale także konsolki Nintendo New 2DS XL czy też Nintendo New 3DS XL ze względu na zauważalnie niższą cenę i obszerną bibliotekę tytułów familijnych.
Switcha można polecić dzieciom także ze względu na nowatorskie kontrolery Joy-Con – mogą być one swobodnie używane niezależnie od wielkości dłoni, czego nie powiemy raczej o padzie do Xboksa… Niestety, Nintendo nie traktuje polskiego rynku priorytetowo, dlatego większość gier na tę platformę nie posiada polskiego tłumaczenia. To wielka szkoda, ponieważ tylko na Switchu można zagrać w uniwersalne i ponadczasowe marki takie jak Zelda, Mario czy Pokemon.
Nintendo LABO
Nintendo przygotowało prawdziwą petardę, jeśli chodzi o kwestie łączenia przyjemnego z pożytecznym. Świetną, dającą masę frajdy (nie tylko maluchom) nowością są zestawy Nintendo LABO. Zawierają one tekturowe modele do złożenia, bez potrzeby korzystania z nożyczek ani innych narzędzi. W nich osadza się konsolę Nintendo Switch i uruchamia program Nintendo LABO, dzięki któremu możemy na przykład komponować własne utwory na tekturowym fortepianie.
A może tablet?
Nie ma chyba wątpliwości co do tego, że dzieci w wieku przedszkolnym warto zaznajamiać z obsługą nowoczesnych urządzeń – zapewni im to łatwiejszy start w późniejszym okresie. Jednak maluchy, które nie ukończyły jeszcze 6-7 roku życia, nie przywiązują raczej specjalnej uwagi do tego, na czym grają. Dlatego do pierwszego kontaktu z wirtualnymi światami powinien wystarczyć podstawowy smartfon lub tablet z wgranymi kilkoma tytułami skierowanymi do najmłodszych.
Zabezpiecz się!
Wbrew stereotypom, gry wideo to medium całkiem dojrzałe. We współczesnych produkcjach pojawia się seks, wulgaryzmy, przemoc, hazard i niedozwolone używki. Wprawdzie niszczący wpływ tych elementów na dziecięcą psychikę to kwestia sporna, jednak powinniśmy mieć świadomość, z jakim tytułem mamy do czynienia my albo dziecko. Aby chronić najmłodszych, w Polsce na pudełkach z grami znajduje się specjalne oznaczenie PEGI, sugerujące, dla jakiego odbiorcy jest przeznaczony. PEGI nie ma jednak mocy prawnej i nie stanowi przeszkody w sprzedaży dziecku nieodpowiedniej dla niego gry.
Również producenci sprzętu oddają w ręce rodziców przydatne narzędzia. Każda z konsol (PS4, Xbox One, Nintendo Switch) posiada system kontroli rodzicielskiej, z którego warto korzystać. To mechanizm, dzięki któremu dzieci mogą grać tylko i wyłącznie w gry odpowiednie dla swojego wieku.