autor: Rafał Kowalewski
Trening indywidualny. Przedpremierowy pokaz FM 2006
Spis treści
Trening indywidualny
W sferze taktyki kolejną dość ciekawą sprawą jest tryb quick tactic, który daje możliwość przeprowadzenia zmian taktycznych bez konieczności przerywania meczu. Polega to na tym, że patrząc na wydarzenia dziejące się na boisku, gracz reaguje natychmiast np. każąc danemu zawodnikowi włączyć się do akcji ofensywnej lub zmienić pozycję.
Miles rozegrał jeden pokazowy mecz, podczas którego zaprezentował te wszystkie nowości. Poza meczem widzieliśmy jak prezentują się wiadomości, opcje widoku statystyk, sędziów itp. Miles w praktyce pokazywał to, co wcześniej wyświetlał na slajdach.
Na zakończenie można było zadać Milesowi kilka pytań.
A. De Raph: Czy polscy gracze mogą liczyć na pojawienie się 3 ligi polskiej w FM?
Miles Jacobson: Obecnie baza jest tak rozbudowana, że nie przewidujemy w najbliższym czasie dodawania nowych lig. Ciekawa statystyka: na naszej stronie domowej największą grupą odwiedzających spoza Wielkiej Brytanii stanowią właśnie Polacy, przy czym ich liczba przekracza liczbę sprzedanych kopii gry. Polska, pomimo swojej wielkości, nie jest największym rynkiem, gdyż ogromnym problemem jest w Polsce piractwo. Póki ten problem nie zostanie rozwiązany, ciężko jest nam traktować polskie rozgrywki jako priorytet. Jeżeli sprzedaż w Polsce będzie na podobnym poziomie jak np. we Francji (potencjalnie podobnej wielkości rynek), zaczniemy myśleć nad rozszerzeniem polskich rozgrywek ligowych.
ADR: W Polsce można usłyszeć wiele narzekań na jakość bazy danych.
MJ: Tak? Do mnie docierały co najwyżej narzekania na jakość tłumaczenia. W poprzedniej wersji był problem związany z Pucharem Polski, ale wynikał on z tego, że polska federacja dość późno ustaliła zasady tych rozgrywek. Na obecnym etapie prac [przed ukazaniem się wersji beta – przyp. red.] zgłoszono w polskich rozgrywkach siedem błędów, co jest najmniejszą liczbą pośród wszystkich lig, nad którymi pracujemy i – co oczywiste – te błędy zostaną na czas usunięte.
ADR: Pojawiają się również utyskiwania na polski researching [zbieranie danych o klubach, piłkarzach – przyp. red.].
MJ: To ma miejsce na całym świecie. Gracze jeżeli wyrażają swoje niezadowolenie, dotyczą one przede wszystkim konkretnych drużyn. Każdy uważa, że jego drużyna jest w grze słabsza niż w rzeczywistości. Ja też zaczynałem pracę w SI jako researcher i znam specyfikę ludzi, którzy zawsze ‘wiedzą lepiej’. My jesteśmy bardzo zadowoleni z polskiego researchera [Krzysztof Ścibiorek – przyp. red.].
ADR: Ostatnio w wywiadzie powiedział, że ma coraz mniej czasu na pracę jako researcher.
MJ: Postaramy się to zbadać to i jeżeli okaże się to prawdą, zastanowimy się, co z tym dalej zrobić.
ADR: Czy możemy spodziewać się w Football Managerze incydentów związanych z kibicami czy korupcji?
MJ: Nie. Nie zamierzamy dodawać do gry żadnych nielegalnych operacji ani sytuacji, ponieważ one w rzeczywistości powinny zakończyć się więzieniem. Poza tym, używamy w grze rzeczywistych danych osobowych, więc sytuacje typu skandal obyczajowy czy przekupstwo w kontekście konkretnej osoby, mogłoby się zakończyć oskarżeniem naszej firmy o zniesławienie. A na to nie możemy sobie pozwolić. Nie będzie także żadnych przejawów rasizmu ze strony kibiców. W Football Managerze nie było i nigdy nie będzie rasizmu.