Karty graficzne. Prezenty na święta 2022
Spis treści
Karty graficzne
Polecając karty graficzne, postanowiłem ograniczyć się do tych ze stajni „zielonych”. Nvidia dominuje obecnie rynek, a układy z serii RTX są fantastycznym wyborem dla graczy. Jeżeli zaś chcemy spróbować swoich sił w roli streamera, to praktycznie jedyny sensowny wybór – dzięki enkoderowi NVENC transmitowanie nie będzie obciążać procesora.
Karty uszeregowałem od najdroższej do najtańszej. Wszystkie sprawdzą się w gamingowych zestawach i zagramy na nich bez problemu w najnowsze produkcje, choć oczywiście w różnej jakości obrazu. Biorąc jednak pod uwagę wysokie ceny GPU, nie ma sensu przepłacać i warto wybrać taki model, którego możliwości będziemy w stanie w pełni wykorzystać i docenić.
Gigabyte AORUS GeForce RTX 3070 MASTER 8G (rev. 2.0)
RTX 3070 to obecnie jedna z najlepszych opcji dla graczy z nieco większym budżetem. Oczywiście są szybsze układy, ale ich cena jest wyraźnie wyższa. Ta karta to zakup na bogato, ale z rozsądkiem. Jej wydajność powinna zapewnić nam spokój na kilka ładnych lat. Zadbają o to 5888 rdzeni CUDA, Nvidia DLSS i 8 GB DDR6.
Model przygotowany przez Gigabyte zawiera w sobie nutę szaleństwa i dlatego wybrałem go do artykułu. Skoro zdecydowaliśmy się na rozsądnego RTX-a 3070, możemy nieco zaszaleć z jego formą. To nie tylko podświetlenie, które zsynchronizuje się z innym sprzętem w naszym zestawie, ale też wyświetlacz LCD, który pokaże podstawowe informacje o stanie karty lub wybrany przez nas tekst czy nawet GIF-y. Za wszystkie te bajery przyjdzie nam dopłacić kilkaset złotych w stosunku do „nudnego” zwykłego RTX-a 3070, ale efekt będzie niesamowity.
MSI GeForce RTX 3060 Gaming Z Trio 12 GB LHR
GeForce RTX 3060 jest tą rozsądną kartą – mocniejszą od swojego młodszego brata 3050, jednak jeszcze nie tak drogą jak flagowe produkty. Wydajności tu nie brakuje, w końcu 3584 rdzenie CUDA to sporo. Cieszy też 12 GB pamięci. Konfiguracja z trzema wentylatorami zadba o odpowiednie temperatury nawet przy dłuższych sesjach czy w czasie upalnego lata. Rachunki za prąd też nie powinny przerazić, bo według deklaracji Nvidii, układy te powinny pobierać do 170 W.
Seria Gaming Z oferuje dodatkowo konfigurowalne podświetlenie. Jest ono bardziej zachowawcze niż w modelu polecanym powyżej, nie ma też wyświetlacza LCD. Ale zdecydowanie wystarczy, by dodać nieco stylu wewnątrz obudowy.
MSI GeForce RTX 3050 VENTUS 2X OC 8 GB GDDR6
Podstawowy model z rodziny RTX jest oznaczony modelem 3050. Nie oznacza to wcale, że brakuje mu czegoś w zakresie wydajności. Wręcz przeciwnie. Wyposażona w szybkie 8 GB DDR6 i 2560 rdzeni CUDA, karta świetnie sprawdzi się w praktycznie każdej nowej produkcji. Zwłaszcza, gdy planujemy grać w rozdzielczościach niższych niż 4K. Ray tracing jest obsługiwany, choć nie ma co oczekiwać efektów godnych RTX-a 3090. Ot, ciekawostka.
MSI w serii Ventus oferuje układy, które są przyjazne portfelowi. Choć nie podkręcono ich do granic możliwości, są rozsądnym wyborem dla większości konsumentów. Dodatkowo w pakiecie mamy innowacyjne wentylatory TORX Fan 3.0, które zadbają o kulturę pracy, trzy wyjścia DisplayPort i jedno HDMI. Producent deklaruje, że karta pobiera 130 W energii, więc powinna się sprawdzić w zestawach wyposażonych nawet w słabsze zasilacze. Wystarczy pewnie 550 W.
Kup GeForce RTX 3050 w RTV Euro AGD
Gigabyte GeForce GTX 1660 Super D6 6 GB
To najtańsza karta graficzna w tym zestawieniu i jednocześnie jedyny przedstawiciel serii GTX. Pozbawiony obsługi ray tracingu układ świetnie się jednak sprawdzi w graniu, nie uszczuplając przy tym aż tak bardzo naszego budżetu. To po prostu rozsądna karta dla graczy.
Ma 1408 rdzeni CUDA i 6 GB szybkiej pamięci GDDR6, a prezentowany tu model, wyposażony w dwa wentylatory, powinien zmieścić się w niemal każdej obudowie. Karta bez problemu obsłuży do czterech monitorów jednocześnie – z tyłu znajdziemy trzy złącza DisplayPort i jedno HDMI.
Kup GeForce GTX 1660 Super w RTV Euro AGD
To jest kolejna strona artykułu wielostronicowego. Kliknij tutaj, aby powrócić na stronę pierwszą.
ZASTRZEŻENIA
Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.
Materiał powstał we współpracy z firmami Logitech, Asus, HyperX i Rebel.