Prezenty na święta 2023 - co kupić na Gwiazdkę?
Jak co roku przygotowaliśmy kilkadziesiąt propozycji prezentów z różnych kategorii i przedziałów cenowych, aby każdy mógł znaleźć wśród nich trafione upominki dla swoich bliskich.
Spis treści
Wybór i kupno prezentów dla niektórych osób może okazać się wyzwaniem. Jeżeli „mają już wszystko”, warto podejść do tematu nieszablonowo i zaskoczyć je czymś, co nie tylko sprawi im radość, ale też przyda się w codziennym życiu. Albo po prostu ładnie świeci i ma specjalną aplikację na smartfona.
Tegoroczny prezentownik został pomyślany w taki sposób, aby do każdej z 18 kategorii trafiły produkty z różnych przedziałów cenowych. Niezależnie więc od Waszego gwiazdkowego budżetu na kolejnych stronach macie szansę znaleźć coś, co Was zainteresuje – przygotowaliśmy kilkadziesiąt propozycji prezentów dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Są to sprawdzone produkty uznanych marek, będą więc pewnym wyborem. Pozostaje tylko zadbać o odpowiednio dużą choinkę, pod którą to wszystko się zmieści.
Konsole
Rynek konsol stacjonarnych mocno okrzepł, a na nowe generacje przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Jednocześnie w tym roku renesans przeżywają konsole mobilne – kolejne modele pojawiają się jeden za drugim. Najczęściej są to całkiem wydajne „minikomputery” z systemem Windows lub Linux, zamknięte w zgrabnych obudowach i gotowe do rozgrywki zarówno na kanapie, jak i w terenie. To powiew świeżości na rynku, dlatego to im poświęciliśmy najwięcej miejsca w tej kategorii.
Logitech G Cloud
Logitech G Cloud to przenośna konsola stworzona do grania w chmurze, przez co sam sprzęt nie musi mieć ogromnej wydajności – w końcu gra uruchomiona jest gdzie indziej. Po stronie gracza zostaje przede wszystkim cieszenie się rozgrywką. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie pobiera niewiele energii, a czas pracy na jednym ładowaniu jest wyraźnie dłuższy od tego, co potrafi zapewnić konkurencja, która musi radzić sobie z grami lokalnie. Grać możemy nawet ponad 12 godzin niezależnie od zasobożerności danego tytułu. Warunkiem koniecznym do działania konsoli jest jednak stabilne połączenie z siecią. Sprzęt powstał z myślą o korzystaniu z grania w chmurze za pośrednictwem takich usług jak Xbox Cloud Gaming i NVIDIA GeForce NOW.
Konsola działa pod kontrolą procesora Qualcomm Snapdragon 720G i wyposażona jest w 7-calowy ekran dotykowy IPS LCD o rozdzielczości Full HD, jasności 450 nitów oraz maksymalnej częstotliwości odświeżania 60 Hz. Smukła konstrukcja waży zaledwie 463 gramy i bez problemu zmieści się w plecaku podczas podróży.
Kup Logitech G Cloud w Media Expert
PlayStation 5 Slim
PlayStation 5 to król obecnej generacji konsol stacjonarnych. W tym roku przed świętami Sony postanowiło wypuścić jego odświeżoną wersję Slim. Jesteśmy obecnie gdzieś w połowie cyklu życia tej generacji konsol, zatem kupienie PS5 Slim pozwoli jeszcze przez dłuższy czas cieszyć się nowymi grami. Czytnik Blu-ray ROM oznacza z kolei swobodę w wyborze gier – można korzystać zarówno z dystrybucji cyfrowej, jak i klasycznych, pudełkowych egzemplarzy.
PS5 Slim jest o około 30% mniejsze od standardowego modelu, waży też od 18% do 24% mniej (w zależności od tego, z którą wersją je porównamy). W środku znajduje się dysk o pojemności 1 TB, zatem zauważalnie więcej od 825 GB dostępnych w wersji premierowej. Reszta z punktu widzenia przeciętnego użytkownika to właściwie to samo, choć w kilku miejscach zdecydowano się na delikatne usprawnienia i modyfikacje. To, co jest największą zaletą konsoli w stosunku do PC, to jej natychmiastowa gotowość do działania – kupujemy, uruchamiamy i mamy sprzęt do grania w najnowsze produkcje w rozdzielczości 4K bez konieczności analizy wymagań sprzętowych czy szukania tej jedynej właściwej konfiguracji graficznej w ustawieniach. Na koniec nie zapominajmy o tytułach ekskluzywnych, które trafiają tylko na PlayStation lub są na nim dostępne z dużym wyprzedzeniem.
Kup PlayStation 5 Slim w RTV EURO AGD
Steam Deck OLED
Steam Deck namieszał nieco na rynku, wprowadzając nowe spojrzenie na granie poza biurkiem. To właściwie kompaktowy laptop wyposażony w wydajne podzespoły, który uruchamia gry dostępne na platformie Steam dla PC. A prezentowana tu wersja to model po świeżutkim liftingu, w którym producent umieścił znacznie lepsze ekrany OLED z obsługą HDR-u. Wzrosła też przekątna wyświetlacza (z 7 do 7,4 cala) oraz częstotliwość odświeżania – teraz gry mogą być wyświetlane nawet w 90 kl./s. Za komunikację odpowiada nowoczesna karta sieciowa zgodna ze standardem Wi-Fi 6E.
Serce konsoli zostało wykonane w procesie technologicznym 6nm – jest to 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor w architekturze Zen 2 o częstotliwości 2,4-3,5 GHz oraz układ graficzny posiadający 8 jednostek obliczeniowych w architekturze RDNA 2 o częstotliwości 1,6 GHz. Powinno to wystarczyć do sprawnej obsługi gier w maksymalnej dla Steam Decka rozdzielczości 1280 × 800. Na jednym ładowaniu – według zapewnień producenta – można grać od 3 do 12 godzin. Jak widać, zakres jest spory, dużo jednak zależy od tego, w co się gra.
Kup Steam Deck OLED na oficjalnej stronie producenta
ASUS ROG Ally
A gdyby tak zamknąć gamingowego laptopa z Windowsem w obudowie przenośnej konsoli? I dołożyć do tego ekran Full HD z odświeżaniem 120 Hz i maksymalną jasnością 500 nitów pokryty wytrzymałym szkłem Corning Gorilla Glass Victus? Proszę bardzo – oto ASUS ROG Ally.
To konsola sporych rozmiarów, jednak waży zaledwie 608 gramów, nie powinna być więc zbytnim obciążeniem w podróży. Zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje. Prezentowany tu mocniejszy wariant urządzenia wyposażony jest w procesor Ryzen Z1 Extreme i układ graficzny AMD Radeon Navi3 (RDNA 3) oraz 16 GB RAM-u typu DDR5. To wystarczy, by zagrać nawet w duże tytuły AAA, choć oczywiście nie w najwyższych detalach i czasem schodząc do rozdzielczości 720p. Przy takim rozmiarze wyświetlacza, na którym obraz wciąż wygląda dobrze i nie ma mowy o pikselozie.
Kup ASUS ROG Ally w Media Expert
Firma Webedia Polska SA otrzymuje prowizję od sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej. Materiał powstał we współpracy z firmami Logitech, Endorfy i Muduko.