autor: Marek Grochowski
FIFA 10 kontra PES 2010
FIFA czy Pro Evolution Soccer? Na konsole czy na PC? Najważniejsze gry piłkarskie tego roku wreszcie doczekały się naszego szczegółowego porównania.
Spis treści
To już siódmy sezon, w którym Konami wystawia do boju z FIFĄ nie tylko konsolowego, ale i pecetowego PES-a. Sprawia to, że każdej jesieni emocje stają się podwójne, zaś by wyłonić zwycięzcę całej konfrontacji, trzeba pilnie śledzić pojedynek obu gier na więcej niż jednej platformie. W praktyce oznacza to wielogodzinne katowanie Pro Evolution Soccer 2010 oraz FIFA 10 na next-genach i poczciwym blaszaku, by na końcu przekonać się, że jednej z wersji gier w sklepach nie powinno być w ogóle, zaś dwie kolejne – czego by nie napisać – i tak będą zarzewiem fanowskiego konfliktu przynajmniej do przyszłego roku.
Żeby uciąć chociaż część dyskusji, zdecydowaliśmy się porównać najpierw pojedyncze elementy tych gier, następnie zestawić je w tabeli (bez przyznawania punktów jak w Tańcu z Gwiazdami, aby nikt nie obraził się i nie zaczął tupać nogą w rytm paso doble). Na końcu natomiast dokonaliśmy ostatecznej oceny tych cieszących się ogromną popularnością produkcji. Mamy nadzieję, że pomożemy w ten sposób graczom, którzy nie wybrali jeszcze swojej faworytki, a pragną dowiedzieć się, która z nich ma szansę bardziej przypaść im do gustu.
Tryby gry
W przypadku trybów gry trudno wskazać jednoznacznego faworyta. Fifowa opcja Zostań Gwiazdą to praktycznie to samo, co pesowe Become a Legend. Tryb Menadżerski odpowiada z kolei Master League, przy czym oferuje zabawę w znacznie większej liczbie lig i z bardziej zaawansowanymi opcjami taktycznymi. W tym roku EA Sports uruchomiło także na konsolach inicjatywę o nazwie Wirtualna Gwiazda, dzięki której możemy stworzyć nowego piłkarza, nadając mu własną twarz (o ile dysponujemy zdjęciem w wysokiej rozdzielczości). Deweloperzy przyłożyli także większą wagę do aktualizowania statystyk piłkarzy przez sieć oraz czuwania nad graczami potykającymi się w trybie online. Z drugiej strony możliwość stoczenia batalii w prawdziwej Lidze Mistrzów to niezaprzeczalny atut PES-a. Tym niemniej najlepszą opcją rozgrywki w przypadku każdej z wymienionych produkcji jest i tak kanapowy turniej piłkarski z kolegami w rolach głównych.
Opcje taktyczne
Jeśli chodzi o liczbę taktyk, na prowadzenie wychodzi FIFA, w której do naszej dyspozycji poza znanymi wcześniej szablonami oddano również tzw. niestandardowe style taktyczne (np. futbol totalny, krycie strefowe). Ponadto umożliwiono wygodniejsze niż w PES-ie wydawanie poleceń zawodnikom w czasie meczu – mowa tu choćby o natychmiastowym podkręceniu pressingu czy zastawianiu pułapek ofsajdowych. Dla odmiany w dziele Konami przerobiono ekran szybkiej taktyki (dawne simple settings), gdzie decyzje co do strategii pozostawia się sztucznej inteligencji.