Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 3 września 2022, 12:05

autor: Karol Laska

Sniper: Ghost Warrior 3. Oto 15 najpopularniejszych polskich gier w histori

Spis treści

Sniper: Ghost Warrior 3

Do trzech razy sztuka? Nie w tym przypadku. - 15 najpopularniejszych polskich gier w historii, które... nie są Wiedźminem! - dokument - 2022-09-03
Do trzech razy sztuka? Nie w tym przypadku.
  1. Gatunek: strzelanka
  2. Producent: CI Games / City Interactive
  3. Rok wydania: 2017
  4. Liczba sprzedanych egzemplarzy: 2 miliony

Polskie strzelanki raczej nie kojarzą się zbyt dobrze. Kiedy o takowych myślimy, wyobrażamy sobie niskobudżetowe i mocno ograniczone pod względem mechaniki FPS-y osadzone w realiach pierwszej bądź drugiej wojny światowej. Jeżeli jednak istnieje jakaś rodzima seria z tego gatunku radząca sobie jakkolwiek na rynku, to jest nią ta zapoczątkowana przez Snipera: Ghost Warriora. Nie prezentuje ona poziomu Call of Duty, Medal of Honor czy Battlefielda, a bardziej czerpie z dorobku raczej niszowego Snipera Elite.

NA CO STAWIA CAŁA SERIA?

Seria Sniper: Ghost Warrior tym się różni od innych strzelanek na rynku, że bardzo mocno stawia na aspekt taktyczny i w dużej mierze ogranicza arsenał gracza do karabinów snajperskich. Zawsze należy przed wymianą ognia dokładnie przestudiować pole bitwy i zaplanować swoje akcje, aby nie zostać przedwcześnie zlikwidowanym. Ważną rolę odgrywają również elementy otoczenia, które pozwalają pozostać niezauważonym. Jeżeli więc lubicie stawiające na rzeź i chaos FPS-y pokroju Dooma czy Serious Sama, ostrzegam – Sniper jest czymś kompletnie innym.

Część trzecia, choć oceniana na portalach recenzenckich minimalnie wyżej od „jedynki” i „dwójki”, i tak znalazła się w ogniu krytyki. Być może dlatego, że ludzie oczekujący nieco więcej od tej serii otrzymali po raz któryś z kolei produkt przeciętny, niepotrafiący wykorzystać pełni potencjału drzemiącego w dość interesującym pomyśle. Tytuł ten zarobił na przestrzeni wszystkich lat najmniej z całego cyklu, bo sprzedał się w 2 milionach egzemplarzy, choć należy pamiętać, że to i tak całkiem niezgorszy wynik. Koniec końców, pozwolił przecież Sniperowi trafić rzutem na taśmę do naszego rankingu.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej kupujesz grę, jeśli to polska gra?

Tak, lubię wspierać naszych
44,6%
Nie, to nie ma dla mnie znaczenia
55,4%
Zobacz inne ankiety
Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata - w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Polskie gry, które podbiją świat w 2022 roku
Polskie gry, które podbiją świat w 2022 roku

Przed Wam zestawienie najbardziej oczekiwanych gier 2022 roku z rodzimego podwórka. Czym tym razem zaskoczą nas polscy twórcy? Okazuje się, że całkiem sporą liczbą obiecujących produkcji.

Elementy Wiedźmina 3, które nie sprawdziły się w Cyberpunku 2077
Elementy Wiedźmina 3, które nie sprawdziły się w Cyberpunku 2077

Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3 to na pierwszy rzut oka bardzo różne gry. Uważne oko dostrzeże w nich jednak kilka przesadnie bliźniaczych elementów – nie wszystkie z nich działają jednak dobrze w obydwu produkcjach.