autor: Tomasz Piotrowski
The Godfather. Najciekawsze gry stworzone na podstawie filmów
Spis treści
The Godfather
- Producent: EA Redwood Shores
- Wydawca: Electronic Arts
- Platformy: PS2, Xbox, PC, PSP, PS3, Xbox 360, Wii
- Data premiery: 2006
Ojciec chrzestny uważany jest przez wielu kinomanów za najlepszy film wszech czasów. Podobnych słów nie można użyć w stosunku do wydanej w 2006 roku gry opartej na dziele Francisa Forda Coppoli. Jednak The Godfather stanowi ciekawą wariację na temat Grand Theft Auto.
W grze wcielamy się w chłopaka, którego ojciec padł ofiarą gangsterskich porachunków. Dzieciak poprzysięga zemstę na zabójcach i wiąże swe życie z rodziną Corleone. My nie tylko obserwujemy najważniejsze wydarzenia z filmu właśnie z perspektywy tego młodego bohatera, ale także bierzemy w nich aktywny udział. Naszym zadaniem jest na przykład dostarczenie końskiej głowy do łóżka pewnego producenta filmowego. Wraz z postępami w grze pniemy się po szczeblach mafijnej kariery i odgrywamy coraz istotniejszą rolę w rodzinie.
Po względem rozgrywki The Godfather przypomina wiele innych gier z otwartym światem, które powstały po sukcesie GTA III. Możemy wykonywać kolejne misje fabularne, zajmować się zadaniami pobocznymi lub siać postrach na ulicach miasta. Produkcja EA wzbogacona została o mechanizm wymuszania na właścicielach sklepów opłaty za ochronę. Dzięki temu niczym prawdziwy gangster stosujemy odpowiednie metody „perswazji”, tak aby wyciągnąć od sklepikarzy jak najwięcej pieniędzy bez wzbudzania oporu.
Jednym z atutów tej pozycji był fakt, że większość aktorów z filmu ponownie wcieliła się w członków mafii. Dzięki temu postacie z gry wyglądały i brzmiały dokładnie tak jak w legendarnym filmie.
The Godfather okazało się naprawdę udaną grą i doczekało wydanego w 2009 roku sequela. Niestety, jego kiepskie oceny i słaba sprzedaż sprawiły, że trzecia część The Godfather nigdy nie powstała.
Gra The Godfather jest ostatnią produkcją, w jakiej Marlon Brando brał udział za życia. Niestety, dialogi nagrane przez umierającego aktora w większości nie nadawały się do wykorzystania. Dlatego jedynie w kilku momentach w grze Vito Corleone mówi głosem Marlona Brando. W pozostałych przypadkach słyszymy innego aktora – Douga Abrahamsa.