futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 16 lipca 2021, 09:02

autor: Maciej Żulpo

Gwarancja sklepu (rękojmia) czy gwarancja producenta?. Tysiąc złotych oszczędności na karcie graficznej?

Spis treści

Gwarancja sklepu (rękojmia) czy gwarancja producenta?

Gwarancja jest dla sprzętu tym, czym dla serwisu GRYOnline newsy o Cyberpunku 2077 – absolutnym obowiązkiem. Natraficie najczęściej na trzy rodzaje gwarancji:

  1. gwarancja producenta – bingo, jej właśnie szukacie. Jeśli miesiąc po zakupie karta graficzna obrazi się i postanowi generować tylko jeden obrazek – niebieski ekran śmierci – to dzięki gwarancji producenta pracownicy autoryzowanego serwisu wytłumaczą jej, że jeszcze nie czas stroić fochy. Zwracajcie uwagę na rzeczywistą długość trwania gwarancji producenta przy zakupie używanej grafiki. Choć sprzedawcy często wykorzystują chwytliwe „3 LATA GWARANCJI” w tytule aukcji, najczęściej są to lata liczone od daty zakupu sprzętu. Karcie używanej przez 2 lata pozostaje zatem tylko rok objęty gwarancją.
  2. gwarancja sprzedawcy/sklepu – odpowiednik gwarancji producenta, różniący się tym, że wadliwą kartę należy odesłać do sklepu (sprzedawcy), a nie do producenta.
  3. gwarancja rozruchowa – kart nią objętych lepiej unikać, ponieważ z punktu widzenia prawa nie ma ona żadnej mocy i nie jest wiążąca. Długość „gwarancji rozruchowej” zazwyczaj nie przekracza 14 dni i stanowi synonim dwutygodniowego prawa do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny. „Rozruchówka” nie daje Wam też żadnej pewności co do długości życia używanej grafiki. Jeśli decydujecie się na zakup karty objętej tym typem gwarancji, w ciągu pierwszych dni przeprowadźcie kilkukrotnie testy pod obciążeniem (programami takimi jak 3DMark czy FurMark) i regularnie sprawdzajcie temperaturę podzespołu (w tym pomoże np. MSI Afterburner). Jeśli stress-testy doprowadzą do pojawienia się artefaktów lub niebieskich ekranów śmierci, a temperatury będą stale przekraczać normy zarówno pod obciążeniem, jak i w stresie, zwróćcie kartę.

Więcej o gwarancji i rękojmi przeczytacie w tym materiale.

CZYM SĄ ARTEFAKTY GRAFICZNE?

Artefakty to przekłamania obrazu sygnalizujące problemy ze stabilnością karty graficznej. Najczęściej występują w formie kropek, pasków albo kwadratów pojawiających się losowo na ekranie. Mogą też powodować nienaturalne zachowanie oprawy graficznej w grach (znikające tekstury, nagłe powiększanie się i zmniejszanie modeli itp.). Najczęstsze przyczyny pojawiania się artefaktów to: przegrzewanie się rdzenia karty graficznej, zbyt duże taktowanie rdzenia albo pamięci (po podkręceniu) lub niestabilne sterowniki graficzne.

Takie widoki mogą świadczyć o kiepskim stanie karty graficznej. - 1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać - dokument - 2021-07-16
Takie widoki mogą świadczyć o kiepskim stanie karty graficznej.
Może to po prostu wina starych sterowników... - 1000 złotych oszczędności na karcie graficznej? Tak, ale trzeba uważać - dokument - 2021-07-16
Może to po prostu wina starych sterowników...
TWOIM ZDANIEM

Kupiłbyś kartę graficzną z kopalni kryptowalut?

Tak
19,3%
Nie
80,7%
Zobacz inne ankiety
Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon. Czerwiec 2022
Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon. Czerwiec 2022

GeForce RTX 3080 czy RTX 3070 kosztują sporo, więc może lepiej szukać tańszych alternatyw? Modele AMD: Radeon 6700XT i 6600XT to bardzo ciekawe propozycje. Zapraszamy do lektury przeglądu kart graficznych dostępnych w 2022 roku.

Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080
Jakie karty graficzne kupują Polacy przed premierą GeForce RTX 3070 i 3080

Jakie karty graficzne Polacy kupują najchętniej? Czy Nvidia nadal rządzi na salonach, a może skutecznie wygryza ją AMD? Postanowiliśmy sprawdzić, czy nad Wisłą chętniej sięgamy po GeForce, czy po Radeon.

Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach
Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach

Rosnąca popularność nowych procesorów AMD (np. Ryzen 5 3600) i premiera układów Intel Core z rodziny Comet Lake zmuszają wielu graczy do zadania sobie pytania – czy to już czas na rozbudowę komputera?