Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 grudnia 2019, 18:05

autor: Michał Kułakowski

Wszystko o The Sims 4 (dodatki i DLC, wymagania sprzętowe) – Akt. #15

Kompendium zawiera najważniejsze informacje o nowej odsłonie The Sims, które miejmy nadzieję pozwolą ocenić czy warto zainteresować się tytułem i zdecydować się na jego zakup. Wśród zebranych ciekawostek znajdziemy opis nowych systemów rozgrywki, wymagania sprzętowe oraz materiały wideo.

Spis treści:
  1. 1. Edytor postaci i domów
  2. 2. Rozgrywka
  3. 3. DLC i dodatki (3.1. The Sims 4: Ucieczka w plener, 3.2. The Sims 4: Dzień w Spa, 3.3. The Sims 4: Witaj w pracy, 3.4. The Sims 4: Spotkajmy się), 3.5. The Sims 4: Zjedzmy na mieście, 3.6. The Sims 4: Miejskie Życie, 3.7. The Sims 4: Wampiry, 3.8. The Sims 4: Być Rodzicem, 3.9. The Sims 4: Psy i Koty, 3.10. The Sims 4: Przygoda w dżungli, 3.11. The Sims 4: Cztery pory roku, 3.12. The Sims 4: Zostań gwiazdą, 3.13. The Sims 4: StrangerVille, 3.14 The Sims 4: Kraina magii, 3.15 The Sims 4: Uniwersytet)
  4. 4. Technikalia
  5. 5. Multimedia

Aktualizacja #15 (13 grudnia 2019): Kompendium zostało rozszerzone o nowe wymagania sprzętowe gry.

Aktualizacja #14 (7 listopada 2019): Kompendium zostało rozszerzone o informacje na temat rozszerzenia The Sims 4: Uniwersytet.

Aktualizacja #13 (23 sierpnia 2019): Kompendium zostało rozszerzone o informacje na temat rozszerzenia The Sims 4: Kraina magii.

Aktualizacja #12 (1 marca 2019): Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące dodatku The Sims 4: StrangerVille.

Aktualizacja #11 (3 grudnia 2018): Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące dodatku The Sims 4: Zostań gwiazdą.

Aktualizacja #10 (14 lipca 2018): Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące dodatku The Sims 4: Cztery pory roku.

Aktualizacja #9 (2 marca 2018): Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące dodatku The Sims 4: Przygoda w dżungli.

Aktualizacja #8 (13 września 2017): Kompendium zostało rozszerzone o informacje dotyczące dodatku The Sims 4: Psy i Koty.

Aktualizacja #7 (27 lipca 2017): Kompendium zostało rozszerzone o informacje poświęcone dodatkowi The Sims 4: Być Rodzicem oraz konsolowej konwersji podstawowej wersji The Sims 4.

Aktualizacja #6 (25 stycznia 2017): Kompendium zostało zaktualizowane o informacje o dodatku The Sims 4: Wampiry oraz darmowym patchu wprowadzającym do gry niemowlaki.

Aktualizacja #5 (13 października 2016): Do kompendium zostały wprowadzone informacje oraz szczegóły związane z dodatkiem The Sims 4: Miejskie Życie, a także zmianami wprowadzonymi do edytora postaci.

Aktualizacja #4 (18 lipca 2016): Do kompendium zostały wprowadzone informacje oraz szczegóły związane z dodatkiem The Sims 4: Zjedzmy na mieście, a także zmianami wprowadzonymi do edytora postaci.

Aktualizacja #3 (4 października 2015): Do kompendium zostały wprowadzone informacje oraz szczegóły związane z drugim dużym dodatkiem dla gry, który zatytułowany został The Sims 4: Spotkajmy się, a także z pakietem rozgrywki Dzień w Spa.

Aktualizacja #2 (10 marca 2015): Do kompendium zostały wprowadzone informacje oraz szczegóły związane z pierwszym dużym dodatkiem dla gry, który zatytułowany został The Sims 4: Witaj w pracy.

Aktualizacja #1 (1 października 2014): Debiut The Sims 4 mam już za sobą. Do kompendium dołączyliśmy więc popremierowe informacje oraz nowe materiały wideo. Zostały one zrealizowane przez ekipę tvgry.pl i prezentują w akcji poszczególne elementy rozgrywki.

W 2019 roku seria The Sims obchodzi dziewiętnaste urodziny.

Seria The Sims od lat pozostaje nieco na uboczu uwagi wielu mediów branżowych. Chociaż jej kolejne odsłony i niezliczone dodatki sprzedają się nie lepiej niż najpopularniejsze multiplatformowe shootery, nie poświęca się jej aż tak dużo uwagi. Spowodowane jest to nie tylko tematyką i formułą cyklu, która wydaje się dla wielu mało ekscytująca i wtórna, ale także tym, że głównymi odbiorcami tytułu pozostają osoby, które rzadko są typowymi graczami wyczekującymi z niecierpliwością kolejnych odsłon hitowych serii gier akcji bądź RPG. Bez wątpienia jednak The Sims pozostaje ważnym elementem gamingowego krajobrazu, a pierwsza część serii wydana w 2000 roku jest wciąż jedną z najbardziej przełomowych pecetowych produkcji ostatnich dwóch dekad.

The Sims 4 zostało zapowiedziane oficjalnie pod koniec 2013 roku, a więc ponad 4 lata po debiucie trzeciej części. Electronic Arts ogłosiło wówczas, że producentem tytułu będzie ponownie studio Maxis. Wiadomość ta została przyjęta z dużym entuzjazmem przez fanów marki, którzy liczyli na interesujące zmiany oraz niespodzianki związane z gameplayem. Niestety, kiedy deweloperzy podzielili się pierwszymi konkretnymi informacjami na temat rozgrywki, wokół gry zaczęły narastać coraz większe kontrowersje. Duży niepokój wzbudziły informacje o tym, ze autorzy zdecydowali się porzucić wiele elementów zabawy, które były obecne w serii od lat. Wielu fanów poczuło się oszukanych i uznało, że ruch ten jest poważnym krokiem wstecz dla marki. Emocji nie ostudziły zapewniania o tym, że w zamian otrzymamy wiele nowinek, takich jak system emocji, które znacząco uatrakcyjnią rozgrywkę.

Mimo to, Electronic Arts nie było do końca pewne swego dzieła, nie zdecydowało się bowiem na wysyłkę recenzenckich wersji gry przed jej oficjalną premierą. Sytuacja ta nie wpłynęła jednak specjalnie na sprzedaż produkcji, która szturmem zdobyła listy bestsellerów na całym świecie. Recenzje, które zaczęły ukazywać się w sieci z pewnym opóźnieniem i mieszanymi ocenami. Nasz serwis przyznał grze 7,5 punktów, chwaląc nowości wprowadzone do serii i równocześnie krytykując techniczną stronę tytułu raz brak elementów zabawy, które pojawiały się w poprzednich częściach cyklu.

Polski debiut The Sim 4 miał miejsce 4 września 2014 roku.

Pod koniec lipca 2017 roku Electronic Arts zapowiedziało konsolowe porty oryginalnego The Sims 4. Nowe wersje gry, przystosowane do współpracy z padami oraz posiadające zmodyfikowany interfejs, pojawiły się 17 listopada 2017 roku na Xboksie One i PlayStation 4. Konsolowe edycje w dniu debiutu nie oferowały jednak zawartości wydanych do tej pory dodatków i rozszerzeń (poza nowościami wprowadzanymi przez lata pod postacią aktualizacji podstawki). Są one jednak stopniowo wprowadzane do sprzedaży od czasu premiery konsolowych portów.

W połowie lipca 2019 roku The Sims 4 przeszło mały lifting. Electronic Arts zmodyfikowało klienta tytułu, zmieniło główny interfejs gry, jej logo, ekrany ładowania, a także edytor postaci. Porzucono także wsparcie dla 32-bitowych systemów operacyjnych oraz Windowsa XP. Zmiany nie spotkały się z entuzjazmem społeczności fanów, którzy zarzucają deweloperom kładzenie zbyt dużego nacisku na promowanie wydanych już oraz nadchodzących dodatków w menu gry. A tych z kolei cały czas przybywa. We wrześniu 2019 roku zadebiutowało The Sims 4: Kraina magii, a w listopadzie dołączył do niego The Sims 4: Uniwersytet.

1. Edytor postaci oraz domów

W czwartej części The Sims Kreator postaci jest znacznie bardziej elastyczny a Simowie zróżnicowani.

Pierwszą poważną nowością z jaką spotykamy się po uruchomieniu The Sims 4 jest przebudowany edytor postaci. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom jest on nie tylko łatwiejszy w użyciu, ale również bardziej elastyczny, pozwalając przy odrobinie wysiłku stworzyć Simsa, który okaże się naszym bratem bliźniakiem lub klonem znanych aktorów, znajomych czy polityków. Kreator pozwala na zmianę wielkości oraz położenia niemal każdej części ciała – od szerokości i wysokości czoła, aż po rozmiar stopy – a do tego ogranicza cały interfejs do niezbędnego minimum. Ustalamy także jedną z kilku dostępnych animacji ruchu oraz głos. Na koniec musimy wybrać jeszcze jedną z trzech cech charakteru. Wszystkie te opcje wpływają bezpośrednio na zachowania postaci w trakcie gry, a także jej podatność na różne stany emocjonalne.

Aktualizacja edytora postaci z czerwca 2016 roku dodatkowo rozszerzyła możliwości edycji postaci. Twórcy zrezygnowali z ograniczeń związanych z wyborem płci postaci. Bez względu na nią wybierzemy więc dowolny typ ciała, sposób poruszania się lub głos. Zlikwidowano również podział na kategorie damskich i męskich ubiorów, dzięki temu ubierzmy sima we wszystkie znajdujące się w grze ubrania, wybierzemy mu dowolną fryzurę i ozdobimy żeńskimi i mękami błyskotkami. Tym sposobem zarówno Simowie, jak i Simki mogą cieszyć się dostępem do pełnej puli poprawiających ich wygląd akcesoriów (w tej chwili jest to łącznie ponad 700 przedmiotów).

Podobnie jak w przypadku kreatora Simów, w The Sims 4 poprawiono i zadbano o to, by był on łatwiejszy w obsłudze. Gracze mogą teraz kontrolować konstrukcję na poziomie poszczególnych pomieszczeń, swobodnie przenosząc pokoje z miejsca na miejsce wraz z całym wyposażeniem i meblami (jeżeli będziemy chcieli w taki sam sposób przesuniemy cały dom). Pewnym zawodem jest to, że wszystkie mapy, na których będziemy budować, są kompletnie płaskie, a gracze nie mogą wpływać na ukształtowanie terenu. Rozmiar plansz został również ograniczony do wymiarów 50 na 50 pól (poprzednio 64 na 64 pola). Domy nie mogą mieć piwnic, a ich wysokość wyniesie maksymalnie trzy kondygnacje (wraz z parterem). Gracze mogą jednak kontrolować wysokość danego piętra oraz kształt dachu, a także dodawać szereg detali architektonicznych nadających budynkowi unikalny charakter. Niestety, na jednej działce nie postawimy więcej niż jedną strukturę. Nie zbudujemy więc osobnego garażu, szopy czy basenów. Tych ostatnich zresztą zupełnie zabraknie.

Dodajmy jeszcze, że w grze zagościła nowa wyszukiwarka twórczości graczy. Dzięki internetowej galerii sprzężonej z The Sims 4 w dowolnej chwili możemy zarówno udostępnić swój dom innym fanom, jak i pobrać cudzą kreację. W podobny sposób podzielimy się także naszymi simami. Maxis obiecuje również wsparcie dla modderów.

2. Rozgrywka

Gra pozwala na budowę fantazyjnych domów.

Świat The Sims 4 jest mniejszy i bardziej pokawałkowany niż w poprzedniej części serii. Nie możemy już swobodnie przemieszczać się pomiędzy różnymi miejscami w sąsiedztwie bez widocznych ekranów ładowania. Podobnie jak w konsolowej wersji The Sims 3, każda lokacja oferuje kilka działek budowlanych (w sumie jest ich ok. 25). Poza ulicami z domami możemy odwiedzić również park miejski, w którym spotkamy innych simów.

Podstawowy model zabawy nie uległ większym zmianom. W trakcie rozgrywki wciąż musimy dbać o szereg wskaźników określających stan naszych podpieczonych, a także starać się spełnić ich osobiste aspiracje wynikające z cech charakteru. Najbardziej promowaną nowością w The Sims 4 zmieniającą nieco ten stan rzeczy jest kompletnie przebudowany system emocji, na który składa się wiele określonych stanów np. skupiony, zainspirowany etc. To, czy nasz sim będzie przybity czy rozbawiony, objawia się nie tylko pod postacią dymka lub ikony, ale także sposobu jego gestykulacji lub poruszania się. Poszczególne emocje odblokowują również opcjonalne czynności niedostępne w innych okolicznościach lub uniemożliwiają wykonanie niektórych standardowych działań.

Dodatkowo, pozostawanie w konkretnym stanie spełnia również funkcję katalizatora dla określonych czynności – przykładowo, zdenerwowany Sim zacznie intensywniej podnosić ciężary i szybciej osiągnie idealną sylwetkę. Na emocje wpływa oczywiście także stan naszego bohatera. Jeżeli będzie np. zmęczony i głodny, pogłębi to jeszcze bardziej depresyjny nastrój, w który wprawiła go np. właśnie słuchana muzyka. Na emocje wpływa nie tylko przebywanie w towarzystwie innych Simów, ale również przedmioty jakimi się otaczamy. Odpowiedni wystrój wnętrz może zachęcić parę do flirtu albo sprawić, że nauka nowych umiejętności przyjdzie znacznie łatwiej niż normalnie. Podczas zabawy staramy się więc manipulować uczuciami podopiecznych w taki sposób, by osiągnąć pożądany w danej sytuacji efekt.

System emocji ma uatrakcyjniać i skomplikować rozgrywkę.

Do stycznia 2017 roku, podobnie jak w pierwszym The Sims, w grze brakowało niemowlaków. Po swoich narodzinach dziecko było przykute do kołyski, a później w magiczny sposób przekształcało się w na oko siedmioletnią pociechę, potrafiącą już mówić i zadbać o siebie. Po aplikacji darmowej aktualizacji można teraz jednak opiekować się także małymi, kilkuletnimi szkrabami, czytając im do snu bajki, bawiąc się z nimi, urządzając pokój itd. Łącznie deweloperzy dodali do produkcji ponad sto nowych animacji, szereg interakcji, ubrań oraz obiektów, czyniąc z łatki największą w przeszło dwuletniej historii The Sims 4.

W porówaniu do poprzednich odsłon serii, również inne fazy życia Sima uległy pewnym uproszczeniom np. nastolatkowie jak i seniorzy są tego samego wzrostu co dorośli. Mieszkańcy sąsiedztwa co prawda z czasem starzeją się, ale nie podejmują żadnych życiowych decyzji (małżeństwo, nowa praca, dzieci, przeprowadzka) bez interwencji gracza. Oczywiście niezależne postacie wciąż ze sobą rozmawiają oraz wzajemnie się odwiedzają, jednak interakcje te są mocno ograniczone. W The Sims 4 żadna z rodzin niespodziewanie się nie wyprowadzi, a jeśli samodzielnie nie pokierujemy związkiem sąsiadów, możemy również zapomnieć o pojawieniu się nowego dziecka w okolicy. Simowie pozbawieni zostali również opcji wyboru ulubionych kolorów, jedzenia czy znaku zodiaku, nie będą mogli farbować włosów na kilka kolorów jednocześnie, ani kupować nowych ubrań. Nie złapią też żadnych chorób, ani nie będą mieli losowych wypadków.

W trakcie rozgrywki Simowie mogą rozwijać w wiele różnych umiejętności. Wśród nowych pojawiły się takie jak programowanie czy gry video, otwierające przed nami e-sportowe areny. Każda ze zdolności związana jest bezpośrednio z którymś z wykonywanych zawodów. Niestety w grze zabraknie najpopularniejszych karier, takich jak policjant, medyk czy biznesmen. Zapewne pojawią się one wraz z kolejnymi dodatkami.

3. DLC i dodatki

DLC wprowadzają wiele nowych elementów do zabawy, dodatek Wampiry pozwala nam np. wcielić się w nieumarłych krwiopijców.

Gracze mogą być pewni, że otrzymają dziesiątki mniejszych i większych dodatków DLC oraz oficjalnych rozszerzeń. Pierwszymi z nich były bonusy dla zmówień przedpremierowych oraz zapowiedziany zestaw lamp, które wpływają na emocje sima. Otrzymają je wszyscy gracze, którzy zarejestrowali w serwisie Origin trzecią część cyklu lub jeden z jej licznych dodatków. Do odblokowania jest w sumie 12 różnokolorowych lamp w kształcie rombu. Posiadacze wszystkich add-onów i podstawki dodatkowo dostaną złotą rzeźbę, która przykuje uwagę wszystkich sąsiadów. Promocja trwała do 31 grudnia 2015 roku.

3.1. The Sims 4: Ucieczka w plener

W styczniu 2015 roku gra otrzymała niewielkie rozszerzenie The Sims 4: Ucieczka w plener, które określane jest przez deweloperów mianem „pakietu rozgrywki”. Zawiera ono nową lokację o nazwie Granitowe Kaskady. Jest to nietknięte ludzką ręką miejsce, do którego Simowie uciekają od trosk codziennego życia. Na graczy czekają tu niedostępne wcześniej aktywności, takie jak spanie pod namiotem, gra w rzucanie podkową, pieczenie kiełbasek nad ogniskiem czy zbieranie ziół.

3.2. The Sims 4: Dzień w Spa

W lipcu 2015 roku tytuł otrzymał drugie niewielkie rozszerzenie (tzw. pakiet rozgrywki) The Sims 4: Dzień w Spa. Zawiera ono tytułowy kompleks Spa o nazwie Doskonała Harmonia. Na miejscu Simowie mogą zrelaksować się po ciężkiej pracy. Zamówimy różnego rodzaju masaże, weźmiemy udział w ćwiczeniach jogi i refleksologii, albo spędzimy wieczór w saunie. Twórcy udostępnili nam cztery różne ośrodki Spa, umożliwając również na zaprojektowanie od podstaw własnego centrum. Dodatek oferuje też nową umiejętność wewnętrznej harmonii, która na wysokim poziomie pozwala nawet na teleportację i lewitację Sima. Nie zabrakło również nowych fryzur, ubiorów oraz przedmiotów wyposażenia wnętrz.

3.3. The Sims 4: Witaj w pracy

The Sims 4: Witaj w pracy to pierwszy duży dodatek dla gry, który oficjalnie został zapowiedziany w lutym 2015 roku. Rozszerzenie wprowadza ponownie do czwartej odsłony cyklu popularne wśród fanów ścieżki kariery. Simowie mogą zostać lekarzami, którzy w zależności od zajmowanego stanowiska zajmują się prostymi zabiegami jak i skompilowanymi operacjami. Możemy również wcielić się w stróżów prawa. Do naszych zadań będzie należeć wówczas prowadzenie śledztw, ściganie przestępców, a także przesłuchania podejrzanych itd. Simy cechujące się ponadprzeciętną inteligencją zostaną naukowcami i zajmować będą się wynajdywaniem rozmaitych gadżetów, które mogą zostać wykorzystane w dobrej albo w złej wierze. Dodatek pozwala tworzyć także własne firmy handlowe – od piekarni, przez butiki, aż po księgarnie. Ten element rozgrywki jest powiązany z elementami strategicznymi. Do obowiązków szefa należy bowiem zarządzanie budżetem przedsiębiorstwa oraz jego pracownikami, a także skuteczna promocja interesu.

Jak w przypadku podobnych rozszerzeń dla poprzednich części The Sims, nowe zawody wykonujemy w unikalnych lokalizacjach (szpital, posterunek policji, laboratorium naukowe, dzielnica handlowa), w których znajdziemy niewidziane wcześniej przedmioty. The Sims 4: Witaj w pracy oferuje także sporo dodatkowych umiejętności, takich jak fotografia, pieczenie czy też dekorowania dań.

3.4. The Sims 4: Spotkajmy się

Debiutujące w listopadzie 2015 roku The Sims 4: Spotkajmy się to drugie duże rozszerzenie dla gry, które tym razem skupia się na rożnych sposobach spędzania wolnego czasu oraz kontaktach towarzyskich z innymi Simami. Największą wprowadzoną przez nie nowością jest Windenburg, a więc pokaźnych rozmiarów lokacja inspirowana europejską architekturą. Okolica posiada wiele nowych miejsc, w których możemy spędzić wolny czas, takich jak klasyczny brytyjski pub, ruiny zamku czy pełen uroku rynek.

Dodatek wprowadza również nowy element zabawy, którym są grupy towarzyskie. Podobnie jak w prawdziwym życiu, w ich skład wchodzą osoby o zbliżonych zainteresowaniach i charakterze. W trakcie rozgrywki będziemy mogli dołączyć do wybranej grupy lub stworzyć własną, ustalając reguły zachowań i styl jej członków, a także ulubione miejsca spotkań, aktywności i zabawy, takie jak rozgrywanie meczów w piłkarzyki, palenie ognisk, wycieczki czy też branie udziału w konkursach tanecznych

The Sims 4: Spotkajmy się to również nowe przedmioty do wyposażenia wnętrz domów, a także umiejętności i talenty, które rozwijać będą Simowie. Gracze będą mogli teraz wyspecjalizować się w tańcu lub zostać didżejem, co pozwoli organizować im coraz większe imprezy oraz zrobić wrażenie na znajomych.

3.5. The Sims 4: Zjedzmy na mieście

W czerwcu 2016 roku do graczy trafił następny niewielki dodatek, zatytułowany The Sims 4: Zjedzmy na mieście. Dzięki niemu możemy otworzyć własną restaurację, a także zjeść w towarzystwie innych Simów poza domem. Gracze mogą teraz zbudować i umeblować własny lokal, dbając także o finansową stronę działania interesu. Zatrudniamy więc również pracowników oraz układamy menu. Tradycyjnie dodatek oferuje także szereg nowych fryzów, strojów oraz mebli i domowych akcesoriów z unikalnymi animacjami.

3.6. The Sims 4: Miejskie Życie

3 listopada 2016 roku do graczy trafi trzecie duże rozszerzenie, zatytułowane The Sims 4: Miejskie Życie. Wzbogaca ono grę o zupełnie nowy region, miasto San Myshuno. Największą atrakcją dodatku jest możliwość przeprowadzki do tej tętniącej życiem metropolii. W zależności od wielkości portfela możemy wynająć mieszkania w jednej z jej czterech dzielnic, oferujących odmienną architekturę i możliwości rozwoju Sima. Wolny czas spędzimy w barach karaoke lub na różnego rodzaju eventach, organizowanych podczas festiwalów ulicznych, urządzanych na specjalnie przygotowany do tego celu placu. Poza tym, możemy zagrać w koszykówkę, malować murale lub zasiąść w domowym zaciszu przed telewizorem i pograć na konsoli. Twórcy nie zapomnieli także o zupełnie nowych ścieżkach kariery, a także związanych z nimi umiejętnościach.

3.7. The Sims 4: Wampiry

24 stycznia 2017 roku do fanów trafiło rozszerzenie do gry, zatytułowane The Sims 4: Wampiry. The Sims 4: Wampiry wprowadza nowe elementy nadprzyrodzone do życia Simów. Główną atrakcją dodatku są tytułowe wampiry. Od teraz nasi podopieczni mogą stać się tymi wzbudzającymi grozę nieumarłymi. Łączy się to z uzyskaniem przez nich zuepłenie nowych talentów i mocy, takich jak kontrola umysłu, a także wrażliwości na światło słonczene, która może okazać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem.

Dodatek oferuje także zupełnie nową okolicę o nazwie Forgotten Hollow. Ta zawierająca pięć gotowych do zabudowania działek lokacja został przygotowana w unikalnej stylistyce, odpowiadającej wampirzym gustom. Panuje tutaj wieczny półmrok, a gotycki klimat podkreślany jest przez upiorny krajobraz, ze starym cmentarzem na czele. W rozszerzeniu otrzymujemy także szereg nowych przedmiotów do dekoracji wnętrz, w tym interaktywnych, takich jak organy czy trumny, w których wampiry mogą zregenerować siły.

3.8. The Sims 4: Być Rodzicem

Pakiet rozgrywki The Sims 4: Być Rodzicem trafił do graczy 30 maja 2017 roku. Jak wskazuje na to tytuł, dodatek skupia się na dzieciach. Rozszerzeniu uległy interakcje simów z ich pociechami, a także dostępne metody wychowawcze, które przypisane są teraz do nowej umiejętności „rodzicielstwo”. Interesującą nowością są szkolne projekty zlecane przez nauczycieli, takie jak wulkan z proszku do pieczenia lub model rakiety, nad którymi wspólnie pracujemy z synem lub córką, zdobywając jego/jej zaufanie i podziw. Rodzice mogą teraz także przygotowywać samodzielnie drugie śniadanie dla dziecka. Dodatek oferuje też tradycyjni nowe stroje, meble oraz interaktywne przedmioty, takie jak różnego rodzaju zabawki.

3.9. The Sims 4: Psy i Koty

Premiera dodatku The Sims 4: Psy i Koty miała miejsce 10 listopada 2017 roku. Pozwala on nam stać się opiekunem małego psa i kota. Gracze mogą samodzielnie stworzyć zwierzaka w edytorze podobnym do tego w jakim ustalają wygląd Simów. Wybieramy nie tylko dziesiątki dostępnych ras oraz kolorów futra, ale także wiele drobnych szczegółów nadających charakter ulubieńcowi. Do dyspozycji właścicieli oddano bowiem wiele ubranek i innych elementów „zwierzęcej garderoby” jak obroże, chusty, kokardy itd.

Kiedy zwierzęta znajdą się już w naszym domu możemy z nimi wchodzić w różne interakcje. Futrzaki kontrolowane są przez dynamiczne AI i podobnie jak właściciele posiadają rożne charaktery. Dodatek wprowadza także wiele elementów wystroju i przedmiotów przeznaczonych dla czworonogów. Rozszerzenie dodaje również kliniki weterynaryjne, w których wyleczymy ulubieńca w razie choroby. Lecznica to także nowe potencjalne miejsce pracy dla Simów.

3.10. The Sims 4: Przygoda w dżungli

Dodatek The Sims 4: Przygoda w dżungli ukazał się 27 lutego 2018 roku. Dzięki wprowadzonym przez niego nowościom, gracze wybiorą się na egzotyczne wakacje do fikcyjnego południowoamerykańskiego państwa Selvadorada. Na miejscu możemy zdecydować się na pasywne lub aktywne spędzanie wolnego czasu.

Osoby nie lubiące mocnych wrażeń mogą poznawać lokalną kulturę i kuchnię w niewielkiej osadzie, która oferuje także bar oraz letniskowe domy do wynajęcia. Jeśli to nam nie wystarczy, możemy wybrać się w głąb dżungli, która skrywa starożytne ruiny dawno zapomnianej cywilizacji. Znajdziemy w nich liczne pułapki i niebezpieczeństwa, ale także cenne skarby, którymi ozdobimy dom. Niektóre z nich obdarzone są magiczna mocą, mogącą rzucić klątwę na sima, a nawet przywołać nieumarłego sługę.

3.11. The Sims 4: Cztery pory roku

Dodatek The Sims 4: Cztery pory roku pojawił się w sprzedaży 22 czerwca 2018 roku. Rozszerzenie wprowadza do gry kilka poważnych zmian. Najważniejszą z nich są oczywiście tytułowe pory roku – wiosna, lato, jesień i zima. Każda z nich posiada odmienne warunki pogodowe, unikalne wydarzenia oraz aktywności. Przykładowo, kiedy spadnie śnieg simowie ulepią bałwana lub spróbują pojeździć na łyżwach, wiosną mogą skakać po kałużach, a dzieci zdobywać odznaki harcerskie. Latem nasi podopieczni będą natomiast schładzali się w basenach, a jesienią zajmą się np. zbieraniem miodu.

The Sims 4: Cztery pory roku oferuje także całą masę nowych ubrań, mebli oraz przedmiotów, takich jak stacja meteorologiczna, która pozwoli nam na zmianę pogody. W grze pojawiły się także liczne święta, takie jak Nowy Rok, Dzień Miłości, Święto Zbiorów czy Zimowa Fiesta z udziałem Papcia Mroza. Ponadto gracze otrzymali dodatkowe możliwości rozwijania i pielęgnacji ogrodów. Floryści posiadają teraz nowe zajęcia obejmujące tworzenie kompozycji z kwiatów oraz rozwożenie ich po mieście. Simowie mogą teraz także wybrać karierę botaniczną, co umożliwi im analizowanie roślin, pisanie prac naukowych, tworzenie teorii oraz walkę o granty na badania.

3.12. The Sims 4: Zostań gwiazdą

Dodatek The Sims 4: Zostań gwiazdą zadebiutował w sprzedaży 16 listopada 2018 roku. Na pierwszy rzut oka przypomina rozszerzenia do poprzednich części serii, pozwalające zakosztować życia gwiazdy show-biznesu, które powinny być dobrze znane jej weteranom. Twórcy poszli jednak z duchem czasu i tym razem simowie, poza karierą klasycznych aktorów, mogą zostać również internetowymi celebrytami i tzw. influencerami.

Karierę aktora rozpoczynamy skromnie i powoli wspinamy się na szczyty sławy. Na początku dołączamy do agencji talentów, która pomoże załatwić dobre role w filmach, serialach i reklamach. Podczas pracy przenosimy się do wytwórni filmowej z kilkoma rożnymi planami zdjęciowymi. Na miejscu możemy obserwować proces charakteryzacji sima lub spróbować cateringowego lunchu. W trakcie kręcenia zdjęć decydujemy, czy masz podopieczny postawi na bezpieczne, ale pozbawione ikry aktorstwo, czy też zaryzykuje bardziej żywiołową grę.

Pracę influencera wykonujemy z domu, gdzie nagrywamy i edytujemy kolejne vlogowe klipy, a następnie wrzucamy je do sieci. Ich jakość zależy od doświadczenia sima oraz kupionego przez niego sprzętu, takiego jak kamery lub oświetlenie. Ważne w tym wypadku jest także rozsądne promowanie się w sieciach społecznościowych. The Sims 4: Zostań gwiazdą to również masa nowych strojów, interaktywnych przedmiotów, a także nowa okolica, do której możemy się wprowadzić. Jest nią dzielnica Del Sol Valley, która wzorowana jest na Los Angeles i Beverly Hills.

3.13. The Sims 4: StrangerVille

Rozszerzenie The Sims 4: StrangerVille zadebiutowało w sprzedaży 26 lutego 2019 roku. Tematyką dodatku są niewyjaśnione zjawiska paranormalne oraz różnego rodzaju konspiracje. Gracze mają okazję przenieść się do tytułowego miasteczka StranerVille, zamieszkałego przez podejrzanie zachowujących się simsów, którzy porozumiewają się, korzystając z tajemnych znaków, wspominając przy tym często wspominają o „Matce”.

The Sims 4: StrangerVille oferuje zupełnie nową lokację, a więc odosobnione i położone na pustyni StrangerVille. Nasi simowie mogą podjąć się kilku nowych zadań i aktywności – najważniejszą jest z pewnością próba rozwiązania zagadki miasta, w tym kryjącego się w nim laboratorium oraz nieoznakowanych samochodów, które pojawiają się w różnych miejscach. W czasie zabawy trafiamy na sporo nowych przedmiotów – m.in. dyktafonów z tajemniczymi zapisami, a także skanerów, które możemy wykorzystać do wykrywania rzeczy, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dodatkowo simy mogą przejść trening w armii i przebrać się w szereg nowych strojów, takich jak mundur wojskowy (w kilku rodzajach), kombinezon chroniący przed groźnymi substancjami, garnitur rządowego agenta, a także ubranie miłośnika teorii spiskowych.

3.14 The Sims 4: Kraina magii

Premiera rozszerzenia The Sims 4: Kraina magii miała miejsce 10 września (PC) oraz 15 października (Xbox One, PlayStation 4). Dzięki Krainie magii w świecie The Sims 4 pojawia się portal prowadzący do fantastycznej krainy znanej jako Glimmerbrook, obejmującej zarówno urocze małe maisteczko miasteczko, jak i ponury las.

W magicznym świecie Simowie spotkają mistrzów magii, którzy nauczą ich zaklęć pozwalających np. wyczarować jedzenie czy transformować innych ludzi. Otrzymają także okazję do eksperymentowania z eliksirami, zapewniającymi m.in. nieśmiertelność, czy pozbycie się klątwy. Nie zabraknie również pojedynków z innymi adeptami sztuk magicznych. Tradycyjnie rozszerzenie oferuje także sporo nowych ubrań, takich jak peleryny i suknie, oraz akcesoria. Część z nich posiada właściwości magiczne, pozwalające np. zaczarować tłum Simów.

3.15 The Sims 4: Uniwersytet

Dodatek The Sims 4: Uniwersytet zadebiutował 15 listopada na PC oraz 17 grudnia na konsolach (Xbox One, PlayStation 4). Rozszerzenie pozwala naszym simom rozpocząć edukację w starym Uniwersytecie Britechester lub w nowoczesnej uczelni znanej jaki Instytut Foxbury.

Podczas przygody na kampusie postacie mogą uczęszczać na zajęcia m.in. z pedagogiki, inżynierii, informatyki, biologii oraz prawa. Pojawia się nawet kurs dla łotrów. Nasze simy nie są zmuszane do obecności na zajęciach, ale wpływa ona na ich edukacyjne osiągnięcia i oceny. Między wykładami simy udają się do kwater w kampusie, spędzają czas w bibliotece i we wspólnych pomieszczeniach rekreacyjnych lub zwiedzają na rowerze miasteczko Britechester. Możliwe jest również kibicowanie uczelnianym drużynom podczas zawodów sportowych oraz branie udziału w sesjach wkuwania z innymi studentami. The Sims 4: Uniwersytet pozwala również urządzać pokoje simów w akademikach, w czym pomaga spory zestaw nowych przedmiotów. Tradycjnie nie zabrakło również nowych ubrań i dodatków do odzieży.

4. Technikalia

Chociaż The Sims 4 zbudowane zostało na zupełnie nowym silniku graficznym fani serii nie powinni spodziewać się drastycznych zmian w oprawie gry, ani znaczącego wzrostu wymagań sprzętowych. Tytuł uruchomi się bez problemu nawet na kilkuletnim laptopie lub wysłużonym blaszaku. Po wspomnianym we wstępie porzuceniu wsparcia dla 32-bitowych systemów operacyjnych, które miało miejsce w 2019 roku, wymagania sprzętowe gry nieznacznie wzrosły. W zamian za to twórcy mogą teraz skorzystać z dodatkowych zasobów pamięci komputera. Poprzednia wersja The Sims 4 korzystała bowiem z maksymalnie 3 GB RAM-u.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  1. System operacyjny: Windows 7/8/8.1/10 (wersje 64-bitowe)
  2. Procesor: 1.8 GHz Intel Core 2 Duo, AMD Athlon 64 Dual-Core 4000+ lub odpowiedniki. Dla systemów z zintegrowanymi układami graficznymi zalecane są procesory 2.0 GHz Intel Core 2 Duo, 2.0 GHz AMD Turion 64 X2 TL-62 lub ich odpowiedniki
  3. Pamięć operacyjna: 4 GB RAM
  4. Dysk twardy: przynajmniej 15 GB miejsca na dysku twardym, plus co najmniej 1 GB dodatkowego miejsca na zawartość zmodyfikowaną i zapisane stany gry
  5. Karta grafiki: 128 MB (układy GeForce 6600, ATI Radeon X1300, Intel GMA X4500 lub lepsze)
  6. DirectX: komputer kompatybilny z DirectX 9.0c, Direct 10 lub DirectX 11
  7. Karta dźwiękowa: zgodna z DirectX 9.0c
  8. Napęd optyczny: DVD ROM wymagany do instalacji gry

Zalecane wymagania sprzętowe:

  1. System operacyjny: Windows 7/8/8.1/10 (wersje 64-bitowe)
  2. Procesor: Intel Core i5, Athlon X4 lub szybszy
  3. Pamięć operacyjna: 4 GB RAM
  4. Dysk twardy: przynajmniej 18 GB wolnego miejsca
  5. Karta grafiki: NVIDIA GTX 650 lub lepsza
  6. DirectX: komputer kompatybilny z DirectX 9.0c, Direct 10 lub DirectX 11
  7. Karta dźwiękowa: zgodna z DirectX 9.0c
  8. Napęd optyczny: DVD ROM wymagany do instalacji gry

Do aktywacji tytułu wymagane jest połączenie z internetem.

5. Multimedia

  1. Recenzja The Sims 4 – Niezłe nowości w cieniu wyraźnych braków
  2. Poradnik The Sims 4
  3. The Sims 4 – ponad 70 podstawowych elementów rozgrywki z serii nieobecnych w grze
  4. Oficjalna strona internetowa serii The Sims