autor: Michał Kułakowski
Tencent kupuje deweloperów Warframe i Gears Tactics
Chiński gigant technologiczny Tencent stał się właścicielem większości udziałów w spółce Leyou z Hongkongu. Tym samym pod jego skrzydła trafiły dwa zachodnie studia deweloperskie. Mowa tu o producentach Warframe z Digital Extremes oraz brytyjskim Splash Damage, odpowiadającym za gry takie jak Brink, Dirty Bomb czy Gears Tactics.
Od długiego czasu informujemy o powolnej ekspansji Tencentu w zachodniej branży elektronicznej rozrywki. Chiński gigant wykorzystuje swój ogromny kapitał do zdobywania udziałów i wpływów w uznanych lub obiecujących studiach deweloperskich. Udziela też chętnie pożyczek lub wchodzi w partnerstwa ze znanymi wydawcami, takimi jak np. Square Enix. Dzięki zaakceptowanemu właśnie przejęciu hongkońskiej firmy Leyou, które zostanie zakończone 25 grudnia, spółka stanie się właścicielem kanadyjskiego Digital Extremes oraz brytyjskiego Splash Damage. Dodajmy, że Leyou zostało kupione za 1,5 mld dolarów.
Digital Extremes znane jest oczywiście głównie dzięki grze Warframe, którą rozwija nieprzerwanie od 2013 roku. Na koncie ma jednak znacznie więcej produkcji, są to w dużej mierze porty istniejących gier oraz moduły multiplayer, w tytułach takich jak BioShock 2. Nie ma wątpliwości, że na dłuższą metę przejęcie studia przez Tencent wpłynie w jakiś sposób na jego dalsze funkcjonowanie oraz los całej marki Warframe.
Splash Damage to z kolei dwudziestoletni brytyjski deweloper, który wyspecjalizował się w grach wieloosobowych. W dorobku zespołu znajdziemy wiele produkcji tego typu. Wymienić tu można chociażby Brink, Dirty Bomb, a także starsze hity, jak Wolfenstein: Enemy Territory. Zespół przygotował też tryby multiplayer w Doom 3, Batman: Arkham Origins, Gears of War 4 oraz Gears 5. Pracował też nad pecetową wersją Halo: The Master Chief Collection, a ostatnio wraz z Microsoftem wydał Gears Tactics.
Szef Splash Damage w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że Tencent zapewnił studiu całkowitą autonomiczność w strukturach firmy, a dodatkowe zasoby, które otrzyma, zostaną przeznaczone na stworzenie jeszcze lepszych i bardziej ambitnych gier.
Dodajmy, że Leyou, a więc poprzedni właściciel obu deweloperów, do 2016 zajmował się głównie... produkcją oraz sprzedażą mięsa drobiowego. Od tamtego czasu spółka przeszła jednak restrukturyzację i skupiła się wyłącznie na grach, z naciskiem na produkcje typu free-to-play. Do firmy należą jeszcze trzy inne podmioty: studia Kingmaker oraz Radiance Games, a także wydawca Athlon Games, który posiada prawa do dystrybucji gier firmy SNK oraz jest częściowym właścicielem dorobku oraz marek upadłego Telltale Games.