Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lipca 2017, 12:05

Piosenkarz Dion pozywa firmę ZeniMax za niewłaściwie użycie jego utworu w zwiastunie Fallouta 4

Firma ZeniMax, właściciel Bethesda Game Studios, została pozwana przez amerykańskiego piosenkarza Diona DiMucciego. Artyście nie spodobał się sposób, w jaki został wykorzystany jego utwór w zwiastunie gry Fallout 4.

Postapokaliptyczne uniwersum popularnej serii gier RPG Fallout nie należy do zbyt przyjaznych. Jest pełne przemocy i niebezpieczeństw, co zmusza jego mieszkańców do codziennej walki o przetrwanie. Właśnie to starały się oddać zwiastuny gry Fallout 4. W jednym z nich przygrywa słynny utwór The Wanderer z 1961 roku w wykonaniu amerykańskiego kompozytora i piosenkarza folkowego Diona DiMucciego (znanego powszechnie po prostu jako Dion). Artyście nie do końca przypadł do gustu sposób wykorzystania jego piosenki. Jak dowiedział się portal The Wrap, pozywa on firmę ZeniMax, właścicieli Bethesda Game Studios, twórców Fallouta 4, i żąda odszkodowania w wysokości miliona dolarów.

W uzasadnieniu pozwu prawnicy Diona piszą:

Zwiastun stworzony przez pozwanych jest niestosowny, ponieważ zawiera powtarzające się obrazy brutalnych morderstw w mrocznym, dystopijnym świecie, gdzie przemoc jest traktowana jak sport. Ukazane zabójstwa i przemoc fizyczna nie mają na celu ochronę niewinnych, lecz są to odrażające i moralnie niedopuszczalne akty, umieszczone, by przypodobać się młodym odbiorcom.

Dion DiMucci żąda od firmy ZeniMax miliona dolarów zadośćuczynienia. - Piosenkarz Dion pozywa firmę ZeniMax za niewłaściwie użycie jego utworu w zwiastunie Fallouta 4 - wiadomość - 2017-07-10
Dion DiMucci żąda od firmy ZeniMax miliona dolarów zadośćuczynienia.

Sprawa jest dość skomplikowana. Teoretycznie bowiem Dion, poprzez wytwórnię UMG Recordings, odsprzedał prawa do wykorzystania swojej piosenki firmie ZeniMax. Jednak w umowie wyraźnie zaznaczył, że uzurpuje sobie prawo do renegocjacji wynagrodzenia lub wycofania pozwolenia na użycie swojego utworu, jeśli sposób jego eksploatacji nie przypadnie mu do gustu. Według Diona, firma ZeniMax w żaden sposób nie zaprezentowała mu kontekstu, w jakim The Wanderer się pojawia. Dowiedział się o nim dopiero, gdy cała machina reklamowa Fallouta 4 ruszyła na dobre i za późno było już, by zażądać usunięcia piosenki, przekonać do zmiany tonu zwiastuna na samą „postapokaliptyczną walkę o przetrwanie, bez prymitywnej przemocy” lub zwiększenia wynagrodzenia. Zdaniem Diona warunki umowy nie zostały zatem spełnione, między innymi stąd pozew.

Firma ZeniMax nie wydała jeszcze żadnego oświadczenia w tej sprawie.

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej