Jakich gier pożądają gracze PC? Ta lista daje odpowiedź
Dzięki kilkumiesięcznej analizie wiemy, jakie gatunki gier królują na „blaszakach”. Głębsza interpretacja pozwala wyciągnąć ciekawe wnioski.
Nie jest niczym odkrywczym stwierdzić, że każda platforma gamingowa przyciąga rzeszę odbiorców nastawionych na konkretne gatunki gier wideo. Na padzie świetnie gra się w gry wyścigowe czy sportowe, a na mobilkach w karcianki lub gry logiczne. Pozostaje oczywiście jeszcze PC – król wolności i druga najpopularniejsza platforma w Polsce. Sprawdźcie sami, w co najczęściej gra się na „piecu” w 2022 roku.
TOP 20 gatunków gier na PC – statystyki gamediscover
Dzięki analizie przeprowadzonej przez serwis gamediscover (powołany do życia przez Simona Carlessa i dostarczający swoim subskrybentom bogatą, specjalistyczną wiedzę na temat gier publikowanych m.in. na platformach Steam i PS Plus), możemy prześledzić aktualne trendy w odstępstwie 10-miesięcy. Wyniki badania przybrały formę dwóch zestawień – jedno przedstawia sytuację na 1 stycznia 2022 roku, a druga stan na 21 września 2022 roku. Analiza została dokonana na podstawie popularność tagów gier i wewnętrznych danych gamediscover.
Przyglądając się zestawieniu, można dojść do rozmaitych wniosków.
- Złożone gatunki (w tym strategie i symulatory), wymagające większego zaangażowania ze strony graczy, niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Przykłady gier: Songs of Conquest, Total War Warhammer 3, Hard West 2.
- Zainteresowanie graczy jest w wielu przypadkach płynne, co powoduje powstawanie i zanikanie trendów, powiązane np. z wydaniem jednej dużej, dominującej gry. Dla przykładu: Farming Simulator 22, wprowadzony do sprzedaży w listopadzie 2021 roku, podbił popularność kategorii „symulator farmy”, która następnie w odstępie 10 miesięcy, jakie objęto badaniem, spadła z 2. na 8. pozycję.
- Gre reprezentujące niszowe gatunki (platformówki, gry 2D, twin-stick shooter), zazwyczaj stosunkowo łatwe do wyprodukowania, zajmują niskie pozycje, przez co kategorie te znajdują się poza rankingiem.
Udostępnione dane można interpretować na wiele sposobów. Główny wniosek jest taki, że wystarczy kilka miesięcy, aby trendy zmieniły się zauważalnie, i ciężko jest przewidzieć przyszłe hity. Można jednak wyodrębnić gatunki, które nie przestają przykuwać uwagi – to choćby gry strategiczne typu grand strategy i 4X.
Steam – analiza
W wyszukiwaniu trendów pomaga także Steam. Na podstawie tagów możemy określić liczbę gier należących do danego gatunku spośród 9000 tytułów zaplanowanych na przyszłość. Z głównych kategorii najobszerniejsze są: akcja (4612 gier), przygoda (4596), RPG (2490) i symulatory (2005). Statystyki są jednak ubogie – pokazują jedynie liczbę gier przypisanych do poszczególnych kategorii, bez wglądu w faktyczną popularność wśród graczy.
Polish Gamers Research 2022 także dostarcza ciekawych statystyk m.in. o popularności platform wśród graczy lub najpopularniejszych gatunkach. Raporty podsumowywujące zachowania polskich graczy są realizowane od 2014 roku przez Polskie Obserwatorium Graczy, GRY-Online SA i Krakowski Park Technologiczny. Ostatnie badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) i zostało zrealizowane w dniach 14 – 24 marca 2022 roku przy użyciu platformy Ariadna.