Mod do Cyberpunk 2077 zamieniający Keanu Reevesa w prostytutkę został usunięty
Studio CD Projekt RED wymusiło skasowanie moda do gry Cyberpunk 2077, pozwalającego na podmianę modelów NPC. Chodziło o wykorzystanie przez fanów podobizn rzeczywistych osób w w potencjalnie obraźliwy sposób, na przykład postawienie Keanu Reevesa.
Cyberpunk 2077 może mieć swoje problemy (i to niemało), ale brak popularności stanowczo nie jest jednym z nich. Przełożyło się to na zainteresowanie modderów, którzy bynajmniej nie czekali z tworzeniem własnej zawartości na udostępnienie oficjalnych narzędzi. Jednym z efektów tego był mod pozwalający na podmianę modeli postaci niezależnych, czego najgłośniejszym zastosowaniem było... postawienie Keanu Reevesa w roli prostytutki.
Oczywiście grany przez aktora Johnny Silverhand nie był jedynym bohaterem wzorowanym na „znanej i lubianej” osobie postawionym w dziwnej sytuacji. Jednak radość (lub zniesmaczenie albo rozbawienie) fanów nie trwała długo. Mod opracowany przez użytkownika Catmiosa został usunięty z serwisu Nexus Mods na prośbę studia CD Projekt RED. Serwis PC Gamer udostępnił treść komunikatu twórców, w którym wytłumaczyli się oni ze swojej decyzji. Deweloper nie ma nic przeciwko swobodnej zabawie z modelami fikcyjnych postaci. Jednakże prosi fanów o powstrzymanie się od wykorzystania podobizn rzeczywistych osób w potencjalnie obraźliwym kontekście bez ich zgody:
Naszą naczelną zasadą dotyczącą treści tworzonych przez użytkowników – w szczególności modyfikacji do gier – jest to, że nie mogą one być szkodliwe dla innych. W przypadku podmieniania modeli, zwłaszcza w scenach o charakterze erotycznym, może to być odebrane w taki sposób przez osoby, które użyczyły nam swojego wyglądu do stworzenia postaci w Cyberpunku 2077.
Dlatego też fani tworzący własną zawartość muszą się upewnić, że mają pozwolenie od wszystkich zainteresowanych stron (którymi mogą być inne podmioty niż CD Projekt RED). W przypadku postaci wymyślonych przez nas na potrzeby gry pozwalamy Wam na dowolne modyfikowanie gry i po prostu dobrą zabawę. Jeśli jednak chodzi o modele prawdziwych ludzi zaproszonych przez nas do udziału w grze, uprzejmie prosimy o powstrzymanie się od wykorzystywania ich w sytuacjach, które mogłyby zostać uznane za obraźliwe, jeśli nie macie ich wyraźnej zgody.
Można się zastanawiać, jak wiele sensu ma usunięcie tej modyfikacji, zwłaszcza że przyniesie to całej sprawie rozgłos i zapewne znajdą się uparci gracze, którzy dostarczą kolejne tego typu mody (albo odtworzą podobne sceny choćby w Source Film Maker). Niemniej łatwo zrozumieć motywy kierujące CD Projektem. Wykorzystanie modeli całkowicie fikcyjnych postaci w „figlarny” sposób może być moralnie dwuznaczne, ale mimo wszystko jest to po cichu (powiedzmy) akceptowane jako jeden z uroków Internetu. Jednak wykorzystanie w podobny sposób wizerunku autentycznych osób może zostać uznane za uwłaczające i (pomijając inne potencjalne kłopoty) mogłoby też popsuć relacje studia z Keanu Reevesem, Hideo Kojimą i innymi osobami, które użyczyły swojego wizerunku.
Wypada też dodać, że już w dniu premiery Cyberpunka 2077 CD Projekt RED wyłożyło zasady dotyczące treści tworzonych przez fanów, a nieco później udostępniło umowę użytkownika dla oficjalnych narzędzi modderskich. Wśród podanych zaleceń znalazł się punkt „Nie wyrządzaj szkody nam ani innym osobom”, pod który można by podciągnąć postawienie znanego aktora w mało pochlebnej roli, choćby i w ubraniu (aczkolwiek zapewne znaleźliby się modderzy gotowi rozwiązać tę „usterkę”). Nie żeby miało to większe szansę powstrzymać co bardziej upartych fanów, o ile ich uwagi nie odwrócą inni (choćby i w 100% fikcyjni) bohaterowie podbijający Internet. Albo kolejne sukcesy lub problemy Cyberpunka 2077.
- Oficjalna strona gry Cyberpunk 2077
- Recenzja gry Cyberpunk 2077 - samuraju, masz świetne RPG do ogrania
- Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju
- Cyberpunk 2077 - poradnik do gry
- Wszystko o Cyberpunk 2077
- Przeprosiny CD Projektu za Cyberpunka, czyli szybka lekcja, czego lepiej nie mówić