Gracz gra w Black Myth: Wukong za pomocą myśli dzięki chińskiemu BCI
Chińscy naukowcy prowadzą swoje badania dotyczące implantów mózgowych. Sprzęt jest testowany między innymi na Black Myth: Wukong i wyniki mają prezentować się lepiej od Neuralinka.

Kolejna firma testuje gaming bez kontrolerów, myszki lub klawiatury. Instytut Nauk o Mózgu Tianqiao oraz Szanghajski Instytut Mikrosystemów i Informatyki wspólnie poprowadzili badania, których bohaterem jest 19-latek cierpiący na padaczkę. Pierwsze wyniki są wyjątkowo obiecujące i autorski BCI (Brain-Computer Interface) Beinao-1 ma przebijać Neuralinka (vide Tom’s Hardware).
Black Myth: Wukong sterowany wyłącznie myślami
O rewelacjach, wraz ze zdjęciami, donosił chiński portal IT Home. Wspomniany implant wykorzystuje 256 kanałów sygnału EEG i został wykonany z elastycznych materiałów. Obecnie urządzenie jest podłączone przewodami do komputera, ale naukowcy już planują nad rozwiązaniem bezprzewodowym, które powinno być gotowe jeszcze w bieżącym roku.
Wspomniany nastolatek zaczynał testy od grania w Pac-Mana oraz Tank Wars, ale wkrótce potem przeszedł na bardziej zaawansowane produkcje w postaci gry MOBA Honor of Kings oraz RPG akcji Black Myth: Wukong.
Według raportu, po mniej niż 20 godzinach treningu osiągnięto precyzję na poziomie 4,1 b/s w wydajności sterowania kursorem interfejsu BSI, gdy w przypadku Neuralinka po 60 godzinach wynik wynosił 4,6 b/s.
B/s (bitów na sekundę) w kontekście BCI (Brain-Computer Interface) to metryka przepustowości informacji: ile bitów użytkownik jest w stanie świadomie przekazać do systemu w jednostce czasu, np. sterując kursorem, wybierając litery itp.
Sam interfejs Beinao-1 działa na kilku poziomach. Najpierw wzmacniany jest odczyt sygnałów EEG poprzez dekodowanie w czasie rzeczywistym dla wzmocnienia interakcji, a następnie system weryfikuje intencje użytkownika. Efekty udało się uzyskać między innymi dzięki uczeniu głębokiemu i uczeniu maszynowemu. Całe urządzenie jest obsługiwane przez system operacyjny XessOS, który jest dedykowany dla takich implantów.
Przeprowadzone badania pomogły bohaterowi całego testu. Dzięki graniu naukowcy byli w stanie zlokalizować fragmenty mózgu wymagające operacji, co pozwoliło zwalczyć przypadłość, na którą cierpiał gracz, pozostawiając go w pełni sprawnym.
- Neuralink udostępnił za darmo grę, która służy do ćwiczeń Nolandowi Arbaughowi, pierwszemu pacjentowi z implantem mózgowym N1
- Elon Musk tłumaczy, jak działa Neuralink - połączenie mózgu z komputerem