Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 stycznia 2015, 11:00

Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered oficjalnie – dziś premiera

Dziś ukazało się Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered – odświeżona wersja kultowej przygodówki studia Quantic Dream z 2005 roku. Tytuł dostępny jest poprzez sklep Steam na komputery PC (Windows, MAC, Linux) oraz w App Store na urządzenia z systemem iOS.

Tyle zachodu, by gra nie dostała AO (Adults Only), a bez cenzury i tak wyszło M (Mature)… - Farenheit: Indigo Prophecy Remastered oficjalnie – dziś premiera - wiadomość - 2015-01-29
Tyle zachodu, by gra nie dostała AO (Adults Only), a bez cenzury i tak wyszło M (Mature)…

Poczynając od zdawkowej informacji opublikowanej na Facebooku, studio Quantic Dream podsycało ciekawość graczy kolejnymi wiadomościami na temat nowego projektu. Wskazówki ujawnione m.in. na stronie achillingfeeling.com (wiązanej – jak się okazało, słusznie – z Quantic Dream) wskazywały na to, że ich tytuł będzie powiązany nie z ostatnimi grami studia (Beyond: Dwie Dusze oraz Heavy Rain), ale ze znacznie starszym Fahrenheit – wydaną w 2005 roku kultową przygodówkę wymieszaną z interaktywnym filmem. Z kolei pod koniec poprzedniego tygodnia w sklepie Amazon pojawiło się Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered, a więc zremasterowana wersja gry. Teraz zaś otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie od twórców, dostępne na oficjalnej stronie gry.

Zasadniczo potwierdziło się wszystko, co mogliśmy wyczytać na stronie produktu na Amazon.com. Dostępny od dziś na PC (Windows, Mac, Linux + SteamOS) poprzez sklep Steam (cena: 8,99 euro, czyli ok. 38 złotych) lub nasz sklep GRYOnLine (28,99 zł) oraz urządzenia z systemem iOS w sklepie Apple (cena: 9,99 euro, czyli ok. 42 złotych), tytuł ten jest jedynie nieco odświeżoną wersją hitu sprzed dziesięciu lat, oferującą tekstury w jakości HD, wsparcie dla szerokiego ekranu i popularnych modeli kontrolerów oraz sterowanie dostosowane pod tablety i smartfony. Co ciekawe, podobnie jak np. w The Secret of Monkey Island: Special Edition, można przy pomocy jednego przycisku wrócić do oryginalnej grafiki z 2005 roku. Niestety, twórcy nie mają jak na razie w planach wydania Fahrenheit na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One, trwają za to prace nad odsłoną na urządzenia z systemem Android.

Minimalne wymagania sprzętowe (PC Windows):

  • System operacyjny: Windows 7, Windows 8;
  • Procesor: Intel Core i3, AMD A10 CPU;
  • Pamięć: 4 GB RAM;
  • Dysk twardy: 15 GB wolnego miejsca;
  • Karta graficzna: 512 MB [ATI Radeon HD 4450, Nvidia Geforce 8800, Intel HD 4400];
  • DirectX: 9.0c.

Do instalacji gry niezbędne jest połączenie z internetem oraz, rzecz jasna, konto na platformie Steam. Dochodzi do tego jeszcze lista obsługiwanych kontrolerów: Microsoft Xbox 360 Games for Windows (przewodowy), Microsoft Xbox 360 Games for Windows (kontroler bezprzewodowy z adapterem), Logitech Wireless Gamepad F710, Logitech Gamepad F310, Razor (Razer?) Sabertooth oraz Thrustmaster GPX. Wymagania dla innych systemów możecie znaleźć na oficjalnej stronie gry oraz stronie produktu w serwisie Steam.

Wydane w 2005 roku przez Quantic Dream (wtedy jeszcze Quantic Games) na PC oraz konsole PlayStation 2 i Xbox Fahrenheit przedstawia losy Lucasa Kane’a, który popełnia straszną zbrodnię, choć nie ma pojęcia jak do tego doszło. Nie jest to zresztą odosobniony przypadek – seria brutalnych morderstw na tle rytualnym wstrząsa całym Nowem Jorkiem (miejsce akcji gry), a policja pozostaje bezradna. W grze kierujemy poczynaniami zarówno Lucasa, jak i ścigającej go detektyw Carly Valenti. Gra, doceniona przez krytykę (średnia ocen wersji PC w serwisie Metaciritc: 85), chwalona była przede wszystkim za fabułę oraz kinową rozgrywkę, wyróżniająca Fahrenheit spośród ówczesnych produkcji. Wspomnieć trzeba również o cenzurze, która dotknęła wydanie amerykańskie (znane tam jako Indigo Prophecy), usuwające m.in. sceny łóżkowe. Dopiero Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered pozwala graczom zza oceanu cieszyć się nieokaleczoną wersją gry.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej