5. Crafting | WildStar poradnik WildStar
Ostatnia aktualizacja: 18 października 2019
W tym rozdziale dowiesz się jak wygląda Rzemiosło w grze Wildstar. Znajdziesz tutaj także zestawienie zależności i powiązań pomiędzy poszczególnymi ścieżkami Craftingu. Dowiesz się także, do czego służą poszczególne okna w zakładkach postaci.
Ogólnie
Crafting można zacząć będąc na poziomie 10 poprzez otrzymanie odpowiedniego zadania. Wybierasz sobie wtedy u NPC'a maksymalnie dwie ścieżki Tradeskill. Należy tutaj pamiętać, że żeby tworzyć broń potrzebujesz np. kamieni. Żeby wydobyć kamienie musisz wiedzieć jak je wydobywać, a zatem musisz zacząć Tradeskill Miningu oraz należy kupić odpowiednie narzędzie u kupca. Powyższy przykład pokazuje, że niektóre ścieżki są powiązane i trzeba na to zwrócić uwagę przy wyborze.
Pamiętaj, że zawsze możesz wymienić swoją jedną ścieżkę Tradeskilla raz na 24h.
Powiązania pokazuje poniższa tabela:
Weaponsmith | Mining |
Armorer(Hevy armor) | Mining |
Outfiter(Medium armor) | Survivalist |
Technologist | Relict Hunter |
Architect | Survivalist |
Tailor(Light armor) | Bez pary |
Cooking | Bez pary |
Należy tu nadmienić, że do wykonania Tailoringu potrzebujesz kawałków roślin z których pozyskujesz materiał (opcją też jest zawsze Salvage). Do ich pozyskania nie potrzebujesz żadnej umiejętności, a taką roślinę która rośnie w terenie można zniszczyć każdą bronią.
By tworzyć coraz to lepsze przedmioty musisz awansować na wyższe poziomy craftingu. Na początku nie jest ważne, jakie one są, bo za każdy wytworzony dostajesz odpowiednie doświadczenie. Jednakże należy zwrócić uwagę na tablicę, która zazwyczaj stoi koło stołu craftingowego. Tam zostają umieszczone zadania na wykonanie konkretnych przedmiotów, a po oddaniu ich otrzymasz większą ilość craft expa. Ważne jest byś zaczął zabawę z craftingiem od początku gdy tylko pojawi się taka możliwość, ponieważ każda kraina da ci inne questy na crafting. Na przykład w pierwszej krainie dostaniesz zawsze zadania na wykonanie przedmiotów z początkowych recet, ale jak nie wbijesz tam drogiego poziomu i pójdziesz do następnej krainy to tam dostaniesz i tak zadania na wyższy poziom i będziesz musiał się cofnąć.
Do dyspozycji dostaniesz trzy okienka:
Schematics - Tutaj możesz podejrzeć, jakie schematy posiadasz podzielone odpowiednio do typu oraz informacje, czego potrzebujesz do wytworzenia danego przedmiotu. Mając wszystko możesz kliknąć przycisk "Preview" by zacząć wytwarzać, ale tylko, jeśli jesteś blisko stołu do craftu.
TechTree - Jest to swoiste drzewo zadań, mówiące, jakie rzeczy musisz wykonywać ile razy by zdobywać gwiazdki oraz nowe recepty. Gwiazdki są potrzebne do trzeciej zakładki talentów. Często zadania są połączone i żeby zrobić, któreś od dołu musisz wykonać wszystkie poprzednie, które są połączone linią. Na samej górze masz też nazwę drzewka, w którym obecnie tworzysz. Gdy je rozwiniesz będziesz mógł przenosić się pomiędzy kolejnymi poziomami, a dodatkowo znajdziesz tam informacje ile posiadasz doświadczenia w danej dziedzinie. Gdy osiągniesz maksymalny poziom doświadczenia to odblokowuje ci się wtedy kolejny poziom. Nowe receptury odkrywasz robiąc zadania z TechTree oraz znajdując je podczas eksploracji świata.
Talents - Drzewko umiejętności, które wspomaga cię podczas craftingu. Każdy poziom wymaga pewnej ilości gwiazdek do odblokowania. Na przykład pierwszy poziom wymaga czterech gwiazdek. Gwiazdki zdobywa się poprzez wykonywanie zadań z drzewka "TechTree". Możesz wybrać tylko jeden talent z danego poziomu.
Tworzenie
Żeby wytworzyć jakiś przedmiot musisz mieć wybrana odpowiedni Tradeskill, który da ci początkowe schematy oraz odpowiednie surowce. Niektóre surowce można kupić u kupca niedaleko stołu crafterskiego, ale inne należy wydobyć za pomocą narzędzi bądź kupić od graczy.
Mając już wymagane surowce można przejść do tworzenia. Klikając na wybrany schemat wystarczy, że naciśniesz przycisk "Preview" by znaleźć się w oknie craftu.
Musisz zapełnić wszystkie sloty, które mają znak "+" na sobie. Rozróżnia się tutaj slot na przedmiot oraz slot na bonus do statystyk. Jeśli masz slot na przedmiot np. Powercore to musisz posiadać taki w ekwipunku. Ten można zdobyć zazwyczaj u kupca, który stoi niedaleko lub odzyskać za pomocą "Salvage".
Mając już wszystko powybierane zwróć uwagę na pasek poziomu mocy (ten pomarańczowy na dole). Jeśli nie jest zapełniony możesz zwiększyć bonus do statystyk do czasu aż osiągnie limit. Jeśli go przekroczysz to stopniowo będzie zwiększała się szansa na niepowodzenie.
Oprócz podstawowych ścieżek jest jeszcze Cooking, którego mogą używać wszyscy, a także Rune Craft polegający na tworzeniu Run, których możesz użyć na wzmocnienie ekwipunku.
Żeby stworzyć runę musisz najpierw znaleźć odpowiednie komponenty. Cała lista jest zawsze wyświetlona w okienku craftingu run, gdy użyjesz stołu do ich tworzenia. Podczas tworzenia run, po prawej stronie wyświetlą ci się przedmioty, do których możesz włożyć runy. Musisz popatrzeć, jakiego typu runę możesz wsadzić, do którego miejsca w przedmiocie.
Przykładowo: Runa typu Wody, nie może zostać włożona w slot Ognia.
Odzyskiwanie i narzędzia
Niektórych przedmiotów nie można kupić, ani nie można znaleźć. Do ich pozyskiwania służy opcja "Salvage", która znajduje się w ekwipunku. Każdą broń czy zbroję można rozłożyć na części pierwsze i spróbować pozyskać z nich surowce. Wystarczy przeciągnąć taką rzecz na odpowiednią ikonę, która znajduje się obok "Tradeskill bag".
Narzędzia są potrzebne do zbierania materiałów, jeśli posiada się taki Tradeskill jak Mining czy Relic Hunter. Można je kupić u kupców, którzy stoją zazwyczaj niedaleko miejsc, w których można Crafcić. Wyróżniamy 3 narzędzia:
Laser Pickaxe - Mining
Relic Blaster - Relic Hunter
Laser Chainsaw - Survivalist
Za ich pomocą można wydobywać materiały poza miastem z odpowiednich złóż. Zaznaczone są na mapie niebieska ikoną, gdy się zbliżysz.