Mieczownicy w Total War Arena Total War poradnik, solucja
Jednostki w Total War Arena i porady dotyczące miecznikom.
Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2018
Frakcje: Rzym, Barbarzyńcy
Podstawowa jednostka wyposażona w miecze, zarazem najłatwiejsza do sterowania (proste strategie, automatyczne przegrupowanie, niewiele umiejętności aktywnych). Skuteczna przeciwko niemal każdej grupie jednostek, dopóki nie pozwolą im uciec i skutecznie je oflankują. Ich największym wrogiem są wszelkie jednostki dystansowe (głównie włócznicy w początkowych fazach gry).
W walce z pikinierami należy koniecznie ich flankować - jednostki te będąc na tym samym poziomie posiadają lepszą obronę i wyższą żywotność, co prowadzi niemal do remisu przy wyższej sile ataku mieczowników; jednak pikinierzy mają wysoką odporność jedynie dopóki stoją na wprost przeciwnika. W późniejszej fazie gry pikinierzy uzyskują jednak przewagę nad mieczownikami (około poziomu 4-5).
- Mieczownicy to podstawowe jednostki do walki, dobrze zbalansowane,
- Koniecznie wykorzystuj teren (las, wysoka trawa) i elementy zaskoczenia,
- W późniejszych Poziomach odblokujesz formacje (umiejętności), które dodatkowo rozszerzą wielozadaniowość tej jednostki.
- Uważaj na włóczników - jeśli wpadniesz w ich Falangę, twój oddział z góry skazany jest na przegraną. Postaraj się wtedy przebić bokiem i otoczyć atakować włóczników z boku / z tyłu lub uciekaj.
Rzym
Rzymska piechota jest silniejsza niż Barbarzyńska. Są jednostkami najlepiej zbalansowanymi pośród innych. Gra się nimi łatwo. Praktycznie każdy generał poradzi sobie w utrzymaniu pod sobą mieczowników, lecz najlepiej sprawdzają się do tego Germanik (ofensywa) oraz Sulla (defensywa).
- Opancerzeni legioniści
Specjalną odmianą Rzymskich legionistów są Opancerzeni legioniści dostępni jako oddzielna sekcja na drzewku technologicznym. Cechują się nieco mniejszą siłą ataku, za to znacznie większą żywotnością i opancerzeniem; posiadają także inne umiejętności domyślne (i nie posiadają już broni miotanej). Jednakże, są straszliwie powolni. Świetnie nadają się jednak do odpierania zmasowanych ataków, walki w pierwszej linii oraz obrony przejść. Pamiętaj, że otrzymują bardzo negatywne modyfikatory otoczenia - unikaj lasów, wody, błota. Zaś z powodu tego, że są wolni, bardzo łatwo ich oflankować.
- Podstawowe zdolności
Lekkie Pila (Poziom 1)
Jest to prosty atak dystansowy (60m), który twoje jednostki mogą wykorzystać, dopóki nie walczą w zwarciu. Atak możesz wykonać dwa razy na rozgrywkę. Nie zadaje wielkich obrażeń, ale może pomóc w odwróceniu uwagi wroga lub zniechęcić go do ataku. Odnowienie: 30s.
Walka w formacji (Poziom 3)
Dzięki ułożeniu formacji (w trakcie walki lub przed) możesz zyskać znaczną przewagę. Jednostki poruszają się niemal o połowę wolniej, jednak zyskują bonus do odbijania wrogich ciosów w zwarciu oraz natarć (szarż). Bonus nie jest we wstępnej fazie bardzo wysoki, lecz przy wyrównanej walce zyskasz przewagę.
- Przedmioty
Barykady piechoty
Postaw mur, który nie pozwoli przedostać się wrogim jednostkom, dopóki go nie zniszczą. Posiada więcej trochę wytrzymałości niż Pale.
Pale piechoty
Zadają ogromne obrażenia tym, którzy w nie wejdą (także sojusznikom). Twój oddział posiada dwie sztuki do rozstawienia. Używaj do zabezpieczenia terenu, sojuszniczych jednostek dystansowych oraz tworzenia zasadzek. Świetnie ukrywają się w trawie, ale także w lesie. Jeśli przeciwnik bezmyślnie na ciebie szarżuje, także może wpaść na szybko rozstawione pale (czas rozstawienia: 8s). Ważne jest to, że nawet jedna jednostka w oddziale rozstawia pełny zestaw pali. Pale można zniszczyć mieczami. Przechodząc po nich od tyłu nie doznasz obrażeń.
Instruktor musztry
Poprawia pancerz oraz parametry walki w zwarciu.
Miecznik
Zwiększa siłę broni, poprawia parametry walki w zwarciu (w tym także nieco obronę).
Płatnerz
Poprawia parametry pancerza, w tym także obronę i odbijanie pocisków (na wyższych poziomach)
Kolczatki (Poziom 5)
Kolczatki rozrzucane są natychmiast w wybranym miejscu niedaleko oddziału. Pozwalają zatrzymać oponenta w miejscu. Możesz użyć ich do zatrzymania wrogiej szarży, spowolnienia wroga podczas ucieczki lub umożliwić sobie szybkie oflankowanie go.
Barbarzyńcy
Piechota Barbarzyńców jest słaba - przede wszystkim pancerz i żywotność - działa raczej na zasadzie zasadzek i pomysłowej gry: są dużo szybsi od piechoty Rzymskiej. Dobra strategia może pomóc obalić nawet potężnych przeciwników. Pamiętaj, że te jednostki otrzymują dodatnie modyfikatory od terenu - warto korzystać z zasadzek szczególnie w obszarze leśnym. Każdy dowódca jest w stanie efektywnie poprowadzić do boju mieczowników, lecz dedykowanym jest Wercyngetoriks.
- Podstawowe zdolności
Nękanie (Poziom 1)
Rodzaj bardzo prostej szarży, która trwa tylko 2s. Często możesz użyć jej podczas walki w zwarciu, by "wcisnąć" jednostki poza walką stojące za plecami, w środek bitwy. Odnowienie: 30s.
Rzut oszczepem (Poziom 4)
Rzut oszczepem, podobny jak rzut lekkimi pilami u Rzymian. Prosty atak dystansowy zadający nieduże obrażenia oponentom. Posiadasz 3 ładunki. Zdolność cechuje szybkie odnawianie: 15s.
- Przedmioty
Wymachuj głowami
Chwilowo pobliskie wrogie jednostki zadają mniej obrażeń (10 sekund). Przydatne, gdy korzystasz z kawalerii i zostaniesz osaczony.
Uczta
Mocno zwiększa zadawane obrażenia.
Palcaty
Zwiększa żywotność oraz nieznacznie podnosi obrażenia.
Złożenie przysięgi
Znacznie zwiększa siłę obrażeń od uderzenia - podczas taranowania końmi lub szarży. Na wyższych poziomach (3+) zwiększa także ogólną prędkość poruszania się.
Sakwy z piachem
Wrogie jednostki mają słabszy pancerz (10 sekund).
Odurzenie (Poziom 6)
Przez 10 sekund zadajesz ponad 2x silniejsze obrażenia w zwarciu, zmniejsza się jednak twoja obrona.