Polecenia indywidualne | Taktyka w Football Manager 2009 poradnik Football Manager 2009
Ostatnia aktualizacja: 26 września 2019
Taktyka - Polecenia indywidualne
Pora przejść do ustawień indywidualnych, dzięki którym możesz narzucić zróżnicowane warunki gry każdemu zawodnikowi oddzielnie.
Kilka opcji z pewnością od razu rzuciło Ci się w oczy - znasz je z poprzedniego rozdziału. Są to Nastawienie, Swoboda taktyczna, Podania, Gra przy przeciwniku, Odbiór, Krycie i Ścisłe Krycie. Z wiadomych względów pominiemy ich przy omawianiu ekranu poleceń indywidualnych, gdyż ich rola i znaczenie się nie zmieniły. Przyjrzymy się reszcie.
Rajdy - częstotliwość wybiegania do przodu
Porada:
Logicznie rzecz ujmując, ustawiasz Rzadko dla środkowych obrońców, następnie - zależnie od obranego ustawienia - Mieszane dla bocznych obrońców i defensywnie nastawionych pomocników. Reszta, czyli ofensywni pomocnicy i skrzydłowi niech wbiegają Często , podobnie jak napastnicy.
Rajdy z piłką - częstotliwość rajdów z piłką przy nodze
Porada:
Tutaj trzeba już bardziej uważać. Dokładnie zanalizuj umiejętności zawodników i opcję Często włącz jedynie tym, którzy świetnie dryblują, a do tego są szybcy. Naturalnie powinni być to skrzydłowi, boczni obrońcy (chociaż tutaj bezpieczniej jest włączyć Mieszane ), ofensywny pomocnik, a także napastnicy. Biegający w polu karnym snajper jest uciążliwy dla obrońców, przez co bardziej agresywni bez namysłu go sfaulują. A wtedy masz rzut karny, czyli w 90% przypadków bramkę.
Strzały z dystansu
Porada:
Bez żadnych niepotrzebnych dywagacji - jeśli ktoś ma atrybut Strzały z dystansu na naprawdę dobrym poziomie, pozwól mu uderzać, ustawiając Często . Reszta powinna otrzymać Rzadko , ewentualnie napastnicy i boczni pomocnicy Mieszane .
Prostopadłe podania - częstotliwość posyłania piłek "na dobiegnięcie"
Porada:
Nie przesadzaj z ustawieniem Często tej opcji. Powinno ją otrzymać 2-3 zawodników - specjalistów od podań z dokładnością co do milimetra. Reszcie przydziel Rzadko (szczególnie obrońcom!), gdyż zbytnie kombinowanie z prostopadłymi podaniami przez graczy nie potrafiących tego poprawnie robić skutkuje masą niepotrzebnych i nie raz groźnych strat.
Dośrodkowania
Porada:
Sprawa jest prosta - boczni pomocnicy i obrońcy Często , reszta Mieszane lub Rzadko - to w sumie i tak bez różnicy. Zadbaj, żeby skrzydłowi mieli wysoki poziom atrybuty Dośrodkowania, gdyż szkoda byłoby marnować akcje na niedokładne wrzutki.
Dośrodkowania z/Dośrodkowania na - czyli skąd i dokąd
Porada:
Te opcje zwykle pomijam. Pozwalają one ustalić, z których sektorów gracz ma dośrodkowywać i gdzie kierować piłkę. Moim zdaniem ograniczenie swobody w zakresie podejmowania decyzji o wrzutkach jest niepotrzebne.
Zamiana pozycji
Porada:
Oglądając mecze w telewizji mogłeś zauważyć, jak skrzydłowi pojawiają się na zmianę raz na jednej, a raz na drugiej flance (w polskiej reprezentacji swego czasu taki manewr wykonywali Krzynówek i Smolarek). Potrafi to wytrącić przeciwnika z rytmu i wprowadzić nieco zamieszania w szeregi obronne, jeśli kryje on w systemie "każdy swego". Poza tym opcja raczej funkcję ozdobnika.
Wolny elektron - czyli wolność na boisku
Porada:
Z tej opcji korzystam rzadko, a jeśli już to robię, dostaje ją ofensywny pomocnik, będący jednocześnie rozgrywającym i największym magikiem drużyny. Wolny elektron nie podlega założeniom taktycznym - dostaje pełną swobodę i sam decyduje o tym, co będzie robił na boisku. Dlatego też warto włączać tę opcję jedynie zawodnikowi, któremu ufasz i wiesz, że sobie poradzi, czyli dobrze się ustawi, odpowiednio dogra i znajdzie lukę w obronie rywala.
Przetrzymywanie piłki
Porada:
Cóż - Przetrzymywanie piłki można zlecić jedynie zawodnikom świetnie się przy niej utrzymującym, i to tylko w specyficznych momentach. Opcja potrafi się przydać jako wspomagacz Gry na czas - włączamy ją najlepszemu dryblerowi zespołu i oglądamy, jak przeciwnik męczy się wyłuskaniem piłki. Poza tym raczej nie polecam, gdyż zbyt długie zwlekanie z oddaniem "łaciatej" koledze z zespołu skutkuje spowolnieniem tempa akcji i daje przeciwnikowi czas na zreorganizowanie szyku obronnego. Niweluje także szanse na przeprowadzenie składnej i dynamicznej kontry - ogólnie same minusy.
Stałe fragmenty - zachowanie każdego gracza podczas rzutów rożnych i wolnych
Porada:
Opcji jest tu multum i ich ustawienie to naprawdę czasochłonny proces, a efekty... cóż - niektórzy twierdzą, że odpowiednie dostosowanie zachowania piłkarzy podczas stałych fragmentów przynosi kilka lub nawet więcej dodatkowych bramek w sezonie. Osobiście uważam, że jest to wyższa szkoła jazdy i znalezienie recepty na sukces trzeba okupić wieloma eksperymentami. Dlatego też - skoro uznaliśmy na początku, że dopiero zaczynasz przygodę z FM - pozostaw wszystko bez zmian.
W menu instrukcje pozostało jeszcze kilka opcji, które nie wymagają omówienia. W zakładkach Kapitanowie , Rozgrywający i Odgrywający ustawiasz odpowiednich zawodników, którzy mają spełniać te funkcje. W pierwszym przypadku musisz strasznie uważać - zmiana kapitana potrafi bardzo niefortunnie odbić się na morale zespołu, dlatego najbezpieczniej nic tutaj nie kombinować. Dalej są Wykonawcy rzutów karnych , wolnych , rożnych oraz autów - podobnie jak wcześniej przydzielasz graczy, którzy najlepiej się do tych ról nadają. Jeśli tego nie zrobisz, komputer automatycznie ustali, kto podbiegnie do piłki.
Porada:
Polecenia indywidualne są nie mniej ważne od zespołowych. Niektórzy całą taktykę opierają na ustawieniach indywidualnych, ale wymaga to sporej wiedzy i dużej ilości czasu na testy. Na początek wystarczy włączyć specyficzne opcje tylko niektórym zawodnikom. Przede wszystkim należy obniżyć Nastawienie środkowych obrońców na defensywne, a napastnikom i skrzydłowym dać bardziej ofensywne, niż ogół panujący w drużynie. Bardzo ważne jest nie pozostawienie domyślnych ustawień w zakresie Swobody taktycznej i Strzałów z dystansu . Tutaj postępuj zgodnie z wcześniejszymi poradami - niska swoboda dla obrońców oraz bramkarza, zwiększona dla rozgrywającego i skrzydłowych. Warto także ustalić, kto będzie specjalistą od Prostopadłych piłek oraz Przetrzymywania piłki w określonych momentach spotkania.