Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2009 - poradnik do gry

Football Manager 2009 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dobór graczy | Skład w Football Manager 2009 poradnik Football Manager 2009

Ostatnia aktualizacja: 26 września 2019

Dobór graczy

Wiesz już mniej więcej, jak wygląda profil zawodnika, ale szereg różnorakich atrybutów dalej zdaje się być dla Ciebie zagadką. Na co zwracać uwagę, czy każda z cech jest tak samo ważna, i dlaczego nawet Cristiano Ronaldo nie ma samych "dwudziestek", a robi na boisku, co mu się podoba? Przestudiowanie poniższych wyjaśnień przyniesie odpowiedzi.

Przede wszystkim, spoglądając na profil gracza, pierwsze spojrzenie należy kierować na jego pozycję. Logicznym jest, że twardy obrońca powinien się cechować innymi umiejętnościami, niż szybki snajper. Dlatego też nawet zawodnik, który połowę statystyk ma poniżej 10, może się okazać lepszy od piłkarza mającego wszystkie statystyki na mniej więcej równym, ale wyższym poziomie. Myślę, że taki podział pozycji jest najbardziej trafny:

Bramkarz - tutaj liczą się przede wszystkim Atrybuty bramkarskie , które powinny być możliwie jak najwyższe, za wyjątkiem Ekscentryczności (niekonwencjonalne zagrania czasem okazują się zgubne) i Skłonności do piąstkowania (zawsze jest ryzyko, że piłka spadnie wprost pod nogi rywala), o czym wspominałem wcześniej. Poza tym warto zwracać uwagę na Skoczność oraz Siłę , decydujące o tym, jak golkiper radzi sobie w powietrznych pojedynkach. Te cechy są szczególnie ważne w ligach krajów wyspiarskich (Anglia, Szkocja, Walia), gdzie preferowany jest futbol siłowy.

Obrońca środkowy - dobry obrońca to obrońca bardzo sprawny fizycznie. Ważne są więc Siła , Skoczność , Równowaga i Wytrzymałość , nie bez znaczenia pozostają też Przyspieszenie i Szybkość, z naciskiem na to pierwsze. Z Atrybutów technicznych należy zwracać uwagę Grę głową , Krycie i Odbiór . Wysoki poziom współczynnika Podania również nie powinien zaszkodzić. Środkowy obrońca powinien też być Zdeterminowany , Opanowany oraz umieć się dobrze Ustawić i podejmować trafne Decyzje .

Obrońca boczny - to skrzyżowanie skrzydłowego i obrońcy, łączące w sobie najważniejsze cechy obu tych pozycji. Zależnie od taktyki boczny defensor z różną częstotliwością włącza się w akcje ofensywne, gdzie potrzebne mu są: Przyspieszenie , Szybkość , Zwinność , Drybling , Podania , Dośrodkowania , Technika , a także Błyskotliwość , Przewidywanie i Waleczność . Dużo pracy czeka go też pod własnym polem karnym, gdzie przydatne są takie atrybuty, jak Krycie , Odbiór , Determinacja , Opanowanie i Siła . Boczny obrońca zasuwa po całej flance praktycznie przez 90 minut, więc wysoka Wytrzymałość jest jak najbardziej zalecana.

Pomocnik środkowy defensywny - środek boiska, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce pomiędzy strefami ataku i obrony. Potrzeba tutaj nie tylko zdolności ofensywnych, ale także defensywnych, dlatego warto mieć w wyjściowej jedenastce dobrego pomocnika potrafiącego odebrać piłkę przeciwnikowi. Dla takiego pana istotne atrybuty to naturalnie Gra głową , Krycie , Odbiór , Decyzje , Determinacja , Pracowitość , Ustawianie się i Waleczność . W ostrych starciach przydają się duża Siła , dobra Równowaga i wysoka Wytrzymałość . Przy dobieraniu defensywnego pomocnika nieco mniej istotne są atrybuty ofensywne, ale warto, aby nie były na fatalnym poziomie.

Pomocnik środkowy ofensywny - kiedy ma się za plecami kumpla pokroju Patricka Vieiry czy Claude'a Makelele, można z powodzeniem wspierać napastników i skrzydłowych w szturmowaniu bramki rywala. To właśnie rola gracza z tej pozycji. Najczęściej to on zostaje rozgrywającym, dlatego też powinny go cechować wysokie wartości następujących statystyk: Drybling , Gra z pierwszej piłki , Podania , Strzały z dystansu , Technika , Błyskotliwość , Kreatywność , Pracowitość , Przewidywanie , Współpraca , a także Przyspieszenie i Zwinność .

Skrzydłowy - jego zadanie to siać niepokój wśród przeciwnika dynamicznymi rajdami oraz groźnymi crossami. Tutaj trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na Dośrodkowania , Drybling , Grę z pierwszej piłki , Technikę , Błyskotliwość , Kreatywność , Pracowitość , Przyspieszenie , Szybkość , Zwinność i Wytrzymałość .

Napastnik - na tej pozycji nie trzeba umieć szczególnie wiele. Napastników można podzielić na dwa rodzaje: wysoki, dobrze zbudowany i powolny (w stylu Jana Kollera), lub mały, szybki i zwinny (a'la Tevez). Pierwszy z nich powinien dobrze Grać głową oraz Wykańczać akcje , a do tego świetnie Grać bez piłki . Nie musi mieć dobrego Przyspieszenia , wystarczą mu spora Siła i Skoczność , a także wysoka Równowaga . Drugi natomiast przeciwnie - powinny charakteryzować go duże wartości współczynników Przyspieszenie , Szybkość , Zwinność , Drybling , Technika , Wykańczanie akcji , Błyskotliwość , Kreatywność , Decyzje , Opanowanie , Gra bez piłki oraz Przewidywanie . Kwestia wyboru pomiędzy rodzajami napastników zostanie poruszona nieco dalej.

Porada:

W powyższych rozważaniach pominąłem wpisywanie kilku atrybutów, które są bardzo istotne dla każdego zawodnika, bez względu na pozycję. Pojawiają się wprawdzie w opisach kilku rodzajów piłkarza, gdyż chciałem przez to jeszcze mocniej zaznaczyć ich przydatność.

Elementarną cechą każdego zawodnika jest Współpraca . Piłka nożna to gra zespołowa i nawet najlepszy gracz sam nie wygra żadnego spotkania. Wybitny drybler może minąć jednego, drugiego i trzeciego przeciwnika, ale zatrzyma się na czwartym i straci piłkę. Ważne jest, aby większość zespołu miała w miarę wysoką wartość Współpracy, dzięki czemu gra będzie płynna i przede wszystkim skuteczniejsza. Bo co dwadzieścia dwie nogi, to nie dwie, prawda?

Brnąc dalej, Pracowitość - pojawiała się przy opisach kilku pozycji, na których jest naprawdę niezbędna. Ten współczynnik określa chęci zawodnika do gry w różnych kontekstach. Wpływa na nastawienie gracza podczas, gdy przeciwnik ma dwie bramki przewagi, albo pogoda jest okropna i zawodnik myśli tylko o ciepłych kapciach i filmie w TV, a nie o kopaniu piłki. Atrybut ten wpływa również na zaangażowanie w trening - im wyższa jego wartość, tym szybciej podnoszą się statystyki gracza. Wagę Pracowitości najlepiej można oddać poprzez zacytowanie słynnego przysłowia "Bez pracy nie ma kołaczy". A w Football Managerze goli.

Co więcej, dobrze by było, gdyby zawodnicy mieli możliwie jak najwyższe statystyki fizyczne. Nie zawsze odgrywają one pierwszoplanową rolę przy ocenie przydatności gracza, ale jak wiadomo - im więcej, tym lepiej. Szybkość czy siła nie raz mogą zadecydować o losach pojedynczego pojedynku między dwoma graczami, który może z kolei wpłynąć na losy meczu. Bardzo istotna jest Wytrzymałość . Jeśli mamy wybiegany zespół, możemy bez żadnego ryzyka obciążyć go mnóstwem absorbujących sporo sił zadań taktycznych, którym słabszy kondycyjnie przeciwnik nie sprosta.