Uprawa ziemniaka | Uprawa ziemi w Farming Simulator 2013 Farming Simulator 2013 poradnik
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019
Podstawy
Ziemniaki są ostatnim typem roślin, jakie możemy uprawiać w Farming Simulator 2013. Podobnie jak buraki cukrowe wymagają one wyspecjalizowanego sprzętu; oprócz tego ich zbiór jest najbardziej czasochłonną czynnością w grze. Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych roślin uprawę zaczynamy od kultywacji pola a następnie sadzimy ziemniaki. Do tego celu wykorzystuje się sadzarkę Grimme GL 420 lub Grimme GL 660. Jako, że jedyną różnicą między nimi jest powierzchnia robocza, opłaca się oszczędzić dodatkowe 10000$ i zakupić droższą maszynę - skrócenie czasu pracy o połowę w zupełności wynagrodzi nam większe koszta. Po dokonaniu nawożenia pola możemy przyspieszyć upływ czasu.
Zbiory rozpoczynamy, gdy nasze pole będzie całe zielone. Pierwszym krokiem będzie usunięcie łęcin (części zielonych ziemniaka) przy użyciu maszyny Grimme KS 75-4. Po podłączeniu maszyny do ciągnika możemy udać się na pole a następnie wystarczy opuścić element roboczy i przejechać po dojrzałych ziemniakach - prędkość nie ma znaczenia, stąd cała czynność nie powinna zabrać nam zbyt dużo czasu.
Po przygotowaniu ziemniaków nadszedł czas na właściwy zbiór. Używamy do niego maszynę Grimme KS 75-55 kosztującą w sklepie prawie 120000$. Po podłączeniu przyczepy do ciągnika udajemy się na pole, rozkładamy kombajn, włączamy go i... powoluuuutku przejeżdżamy wzdłuż pola (tempomat 1). Bulwy będą gromadzić się wewnątrz maszyny; gdy wypełnimy ją wystarczy podjechać do przyczepy, wystawić rurę i dokonać rozładunku. Zebrane ziemniaki możemy składować w magazynie lub od razu sprzedać.
Największą wadą uprawy ziemniaków jest jej czasochłonność. Nie tylko musimy wykonać dodatkową czynność związaną z usuwaniem łęcin, lecz także maszyna Grimme KS 75-55 jest bardzo wolna i ma niewielka powierzchnię roboczą. Z tego też powodu bardziej zaawansowanym rolnikom polecam zakupić Grimme Tectron 415. Nie tylko łączy ona w sobie funkcjonalność dwóch poprzednich maszyn, lecz również posiada znacznie większą powierzchnię roboczą i potrafi obrobić dwukrotnie szybciej ten sam areał co Grimme KS 75-55.
Uprawa ziemniaka
Rozwijając gospodarstwo możesz włączyć w swoją działalność uprawę ziemniaków. To dość kosztowne i zajmujące zajęcie. Pierwsza sprawa którą potrzebujesz to zakup sadzarki. Ponieważ aby zabierać się za tą działalność musisz mieć już sporo pieniędzy lepiej od razu zainwestować w Grimme GL 660 za 33 970 $ - szerokość robocza to 6 metrów. Możesz kupić tańszy o 10 000 $ Grimme GL 420, ale szerokość robocza jest o połowę mniejsza, więc nie warto.
Pamiętaj, że sadzarkę - tak jak siewnik - musisz napełnić ziemniakami-sadzeniakami co jest dość kosztowne (ok. 3 000 $).
Sadzić ziemniaki (tempomat 1) możesz na każdym przygotowanym przez kultywator polu. Pamiętaj, aby po zakończeniu sadzenia zastosować opryski opryskiwaczem bądź nawożenie.
Teraz wyjścia są dwa. Opcja 1 czyli wersja minimum. Przed zbiorem musisz zakupić Grimme KS 75-4 za 7 990 $ do usunięcia łęcin (tempomat 2). Niestety nie możesz do tego wynająć pracownika, a szerokość robocza nieco ponad 3 metry sprawia, że to długotrwałe zajęcie.
W drugim kroku musisz zakupić kombajnu Grimme SE 75-55 za 118 760 $. Niestety to fatalny sprzęt: zbiera tylko jeden (!) rząd ziemniaków. Jest to strasznie długotrwałe i mozolne zajęcie, do którego nie możesz nająć pracownika (!). A tak prezentuje się kalkulacja całego przedsięwzięcia dla opcji 1:
- Koszt inwestycji (wersja minimum): 160 720 $ (33 970 $ za sadzarkę, 7 990 $ za sprzęt do usuwania łęcin oraz 118 760 $ za kombajn do zbioru ziemniaków; nie liczono tutaj opryskiwacza);
- Czas zwrotu inwestycji: kilkanaście dni (chociaż ziemniaki są tanie na polu rodzi się ok. 3,5 razy więcej niż pszenicy czy jęczmienia);
- Wnioski: uprawa ziemniaka jest dość opłacalna, ale przy zastosowaniu podstawowych sprzętów jest to długotrwałe, absorbujące i po prostu nużące zajęcie - nie polecam!
Opcja 2 czyli wersja optymalna. Musisz kupić kombajn Grimme Tectron 415 za - bagatela - 479 990 $. Jednak to naprawdę dobra inwestycja, jeśli chcesz zasiewać duże pola i czerpać zyski z uprawy ziemniaków, bo: nie musisz wcześniej usuwać łętów (kombajn zrobi to sam), kombajn zbiera aż cztery rzędy ziemniaków, możesz do niego zatrudnić pracownika.
Musisz dbać jedynie o odbieranie zebranych ziemniaków. Zbiornik kombajnu pomieści 20 000 l. Jednak pamiętaj, że ziemniaków rośnie znacznie więcej niż zboża, więc zarówno zbiornik kombajnu jak i przyczepa napełniają się szybko. A oto wyliczenia:
- Koszt inwestycji (wersja optymalna): ok. 513 960 $ (33 970 $ za sadzarkę i 479 990 $ za kombajn; nie wliczono opryskiwacza);
- Czas zwrotu inwestycji: kilkanaście dni;
- Wnioski: uprawa ziemniaka jest bardzo opłacalna, ale tylko przy zastosowaniu lepszych narzędzi, kiedy to jest o wiele mniej absorbująca.