Uprawa kukurydzy | Uprawa ziemi w Farming Simulator 2013 Farming Simulator 2013 poradnik
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019
Podstawy
Kukurydza jest kolejnym zbożem, jakie możemy zasiać w Farming Simulator 2013, lecz ze względu na wymagane do jej uprawy maszyny zasługuje ona na nieco więcej uwagi.
Przygotowanie gleby pod zasiew kukurydzy jest identyczne jak w przypadku zbóż - zostało ono dokładnie opisane w dziale Uprawa roli - zboża. Pierwsza różnica pojawia się podczas zasiewu: możliwy jest on tylko przy użyciu siewnika AMAZONE EDX 6000 kosztującego aż 58000$. Jako, że jest to maszyna sporych rozmiarów warto podłączyć ja pod jeden z najmocniejszych ciągników, jaki posiadamy. Następnie musimy wybrać odpowiednie nasiona (AMAZONE EDX 6000 służy do wysiewu zarówno kukurydzy jak i buraka cukrowego), napełnić zbiornik w magazynie i obsiać pole. Jeśli przeszkadza nam obecność znacznika, możemy go podnieść naciskając dwukrotnie klawisz Z.
Następnym krokiem jest nawożenie pola. Analogicznie jak w przypadku pszenicy czy jęczmienia wystarczy wykonać jeden kurs za pomocą opryskiwacza, rozrzutnika nawozu albo też wykorzystać wytworzony przez nasze zwierzęta obornik. Niezależnie od wybranej opcji, po zakończeniu nawożenia możemy przyspieszyć upływ czasu i poczekać aż nasza kukurydza dojrzeje.
Dojrzałą kukurydzę możemy wykorzystać na dwa sposoby: zebrać kolby i sprzedać w punkcie skupu, albo przetworzyć je na paszę dla zwierząt. Żniw dokonujemy za pomocą kombajnu Deutz 7545 RTS (o wartości 315000$) z przystawką do zbierania kukurydzy (46000$). Ponownie mamy możliwość zatrudnić pracownika do obsługi kombajnu a samemu siąść za kierownicą ciągnika z przyczepą i jechać równolegle ze żniwiarką odbierając od niej ładunek. UWAGA! W aktualnej wersji gry znajduje się błąd, który powoduje, że pracownik automatycznie składa przystawkę do zbierania kukurydzy. Aby temu zapobiec, po wybraniu kombajnu musimy nacisnąć klawisz H (zatrudnienie pracownika) a następnie od razu klawisz X (rozłożenie przystawki). Zebraną kukurydzę możemy składować w silosie a następnie sprzedać, kiedy cena skupu będzie wystarczająco wysoka.
Drugim zastosowaniem kukurydzy jest przetwarzanie jej na paszę dla zwierząt. W tym celu musimy wykorzystać albo sieczkarnię ciągnioną Pottinger Mex 6 lub też olbrzymią sieczkarnię polową Krone Big X 1000 z przystawką do kukurydzy Krone Easy Collect 1053. W pierwszym przypadku podłączamy ją do ciągnika a następnie manewrując przyczepką ustawiamy ją tak, aby przyłączyć do niej drugą przyczepę - wywrotkę, która będzie zbierała sieczkę kukurydzianą. Jeśli zamierzamy wykorzystać Krone Big X 1000 wystarczy postępować według informacji podanych w samouczku. Przygotowaną maszynę kierujemy na pole i rozpoczynamy żniwa. Zebrany materiał składujemy następnie w silosach otwartych znajdujących się w biogazowi oraz nieopodal pastwiska dla krów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w dalszej części poradnika w dziale Zwierzęta - krowy, obornik.
Uprawa kukurydzy
Aby rozpocząć uprawę kukurydzy potrzebujesz siewnik - zakup ten sam co do sadzenia buraka, czyli AMAZONE EDX 6000 za 58 000 $. Pamiętaj by go napełnić - w tym samym miejscu co siewnik czy sadzarkę. Następnie przeprowadź zasiew - możesz nająć do tego pracownika. Nie zapomnij o opryskach.
Kolejny krok to zakup kombajnu. Niestety tutaj czeka cię olbrzymi wydatek. Najtańszy zestaw do koszenia kukurydzy kosztuje 311 000 $ - za kombajn Deutz 6095 HTS zapłacisz 265 000 $, a za przystawkę do kukurydzy dodatkowe 46 000 $.
Przystawka (tak jak zwykła żniwiarka do tego kombajnu) ma aż 7,2 m szerokości, więc skoszenie zajmie mało czasu (pamiętaj, że kombajn ten po dokupieniu zwykłej żniwiarki będziesz ci służył także do koszenia pozostałych typów zbóż).
- Koszt inwestycji (wersja optymalna): ok. 513 960 $ (58 000 $ za sadzarkę i 479 990 $ za kombajn; nie wliczono opryskiwacza);
- Czas zwrotu inwestycji: kilkanaście lub więcej dni;
- Wnioski: uprawa kukurydzy przeznaczonej do sprzedaży nie jest zbyt opłacalna, lepiej wykorzystać ją jako paszę dla krów.