Uprawa buraka | Uprawa ziemi w Farming Simulator 2013 Farming Simulator 2013 poradnik
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019
Podstawy
Buraki cukrowe są pierwszym z dwóch typów roślin, które wymagają dodatkowego kroku podczas ich zbierania. Jednak zanim zabierzemy się za zbiór, musimy najpierw je zasiać. Przygotowanie pola jest identyczne jak w przypadku kukurydzy - wystarczy użyć kultywatora. Wysiew buraków cukrowych jest równie proste, gdyż ponownie wykorzystujemy znany nam już siewnik AMAZONE EDX 6000. Po wybraniu odpowiedniego typu nasion (przełączamy się między nimi klawiszem O) dokonujemy zasiewu pola a następnie nawozimy je i przyspieszamy czas w oczekiwaniu na wzrost buraków.
Gdy rośliny dojrzeją, naszym oczom ukaże się pole pełne zieleniny. Pierwszym krokiem koniecznym do wykonania podczas zbierania buraków cukrowych jest tzw. defoliacja czyli oddzielenie części zielonych od bulwy. Wykorzystujemy do tego maszynę Grimme BM 300 (cena 17650$). Wystarczy podłączyć ją do ciągnika i przejechać wzdłuż dojrzałych roślin. W tym przypadku możemy poruszać się z maksymalną prędkością pojazdu - praca zajmie nam tylko chwilę. Otrzymamy pole, w którym znajdują się gotowe do zbioru bulwy.
Kolejnym krokiem jest zebranie właściwej masy roślinnej. Do tego celu posłuży nam druga maszyna - Grimme Rootster 604 kosztująca aż 98980$. Podłączamy ją do ciągnika, uruchamiamy i kierujemy się na pole. Zbioru dokonujemy używając drugiego ustawienia tempomatu. Gdy nasz pojazd napełni się, możemy wyładować zebrane buraki cukrowe do przyczepy a następnie składować je w magazynie lub sprzedać. UWAGA! W obecnej wersji gry maszyna zbierająca nie zawsze będzie chciała rozładować się automatycznie. Wystarczy przełączyć się na nią i obniżyć ją (klawisz V) a buraki zostaną przesypane do podstawionej przyczepy.
Jeśli planujemy uprawiać buraki cukrowe na większą skalę opłaca się zainwestować w Grimme Maxtron 620. Maszyna ta dokonuje jednoczesnej defoliacji i zbioru bulw, znacznie przyspieszając cały proces i zwiększając wydajność naszej pracy. Największą jej wadą jest cena - kosztuje ona prawie pól miliona dolarów.
Uprawa buraka
Uprawa buraka cukrowego - tak jak uprawa ziemniaka czy kukurydzy - jest dość kosztowna. Najpierw musisz kupić potrzebny sprzęt. Zakup zatem AMAZONE EDX 6000 za 58 000 $.
Nie zapomnij napełnić urządzenia - koszt napełnia w 100% to ok. 800 $. Napełniasz go tam gdzie zwykle tego typu urządzenia.
Czas na sadzenie. Pole musi być przygotowane kultywatorem. Szerokość pracy urządzenia jest duża (6 metrów), możesz także wynająć pracownika, więc cały proces jest szybki i przyjemny. Burak wschodzi równie szybko jak ziemniak - pamiętaj o przeprowadzeniu oprysków (!). Teraz tak jak w przypadku ziemniaka masz dwie możliwości.
Opcja 1: minimalistyczna. Kupujesz Grimme BM 300 za 17 650 $, aby przeprowadzić defoliacje (pozbycie się liści). Szerokość pracy tego urządzenia jest mała (3,3 m), a prędkość pracy - tempomat 2. Niestety nie możesz do tej czynności nająć pracownika.
Druki krok to zakup kombajnu Grimme Rootster 604 za 98 980 $. Zbiera on 6 rzędów buraków. Niestety tu także nie możesz nająć pracownika do pracy nim. Pojemność zbiornika to 6000 l, ale wypełnia się bardzo szybko. A tak prezentuje się rentowność inwestycji:
- Koszt inwestycji (wersja minimum): 174 630 $ (58 000 $ za sadzarkę, 17 650 $ za sprzęt do defoliacji oraz 98 980 $ za kombajn do zbioru buraków; nie wliczono tutaj opryskiwacza);
- Czas zwrotu inwestycji: kilkanaście dni;
- Wnioski: uprawa buraka cukrowego jest bardzo opłacalna, ale aby szybciej się wzbogacić nie warto wykorzystywać do tego podstawowych maszyn.
Opcja 2: optymalna. Jeśli chcesz zarobić naprawdę dużo pieniędzy i zastosować sadzenie buraków cukrowych na większą skalę warto zainwestować w kombajn Grimme Maxtron 620 kosztujący 479 990 $. Używanie go nie wymaga wcześniejszej defoliacji, praca nim odbywa się z prędkością tempomatu ustawioną na 2, możesz do niego zatrudnić pracownika, a pojemność zbiornika to aż ok. 30 000 l.
- Koszt inwestycji (wersja optymalna): ok. 513 960 $ (58 000 $ za sadzarkę i 479 990 $ za kombajn; nie wliczono opryskiwacza);
- Czas zwrotu inwestycji: kilkanaście dni (w dłuższej perspektywie to opłacalne przedsięwzięcie);
- Wnioski: uprawa buraka cukrowego jest bardzo opłacalna, a przy zastosowaniu optymalnych narzędzi jest bardzo wygodna.