Crusader Kings 3: Uruchomienie pierwszej rozgrywki Crusader Kings 3 poradnik, najlepsze porady
Rozpoczęcie nowej gry w CK3 daje spore możliwości. Na tej stronie poradnika opisaliśmy pierwsze kroki, ekran wyboru, ustawienia gry, wybór władcy.
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2023
Na tej stronie dowiecie się jak uruchomić swoją pierwszą rozgrywkę w Crusader Kings 3, jak poruszać się po ekranie wyboru władcy oraz jakie udostępnia on opcje. Najważniejsze ustawienia gry oraz kwestia samego wyboru władcy opisane zostały na kolejnych stronach tego rozdziału.
Menu główne
W menu głównym gry macie do wyboru kilka standardowych opcji. Przyciski New Game i Load pozwalają odpowiednio rozpocząć nową rozgrywkę lub wczytać zapisany stan gry. Jeśli nie jest to Wasze pierwsze uruchomienie gry, widoczny będzie również przycisk Continue. Pozwala on na szybkie wczytanie ostatniego zapisanego stanu gry. Po najechaniu kursorem na ten przycisk wyświetlona zostanie informacja, o który dokładnie zapis chodzi.
Ekran nowej gry
Aby rozpocząć nową rozgrywkę, kliknijcie w przycisk New Game. Zostaniesz przekierowany do ekranu wyboru postaci, gdzie powinniście podjąć kilka pierwszych, ważnych decyzji. Jeśli jest to Wasze pierwsze podejście do gry i nie masz doświadczenie z poprzednimi częściami serii, zalecamy przejście samouczka. Aby go uruchomić kliknij w przycisk Play Tutorial (1) znajdujący się w prawym górnym rogu.
Główne scenariusze
Na górze ekranu znajdziecie również sześć głównych scenariuszy rozgrywki (2). Po wybraniu któregoś z nich po lewej stronie ekranu zobaczycie krótki opis, natomiast na mapie pojawi się kilka postaci do wyboru. Zasady gry w poszczególnych scenariuszach pozostają takie same, więc należy je raczej traktować jako sugestię Twórców, co do wyboru początkowej lokacji i postaci władcy. Trzy pierwsze scenariusze (od lewej) rozpoczynają się w roku 867, natomiast trzy kolejne w roku 1066. Każdy z nich osadzony jest również w konkretnych realiach historycznych i oferuje wybór jednej z kilku najważniejszych postaci związanych z danym tematem.
Poziomy trudności
Na dole ekranu możecie ustawić poziom trudności (3) oraz specjalne zasady rozgrywki (4). Gra oferuje trzy poziomy trudności: very easy, easy i normal. Wybór któregoś z nich wpływa na szereg statystyk związanych przede wszystkim z wydarzeniami losowymi i polityką wewnętrzną. Tym samym poziom trudności nie modyfikuje dostępności zasobów, siły Twojej armii czy zachowania AI. Wszystkie te aspekty pozostają bez zmian niezależnie od tego czy zdecydowaliście się grać na easy czy na normalu. Z tego też względu proponujemy od razu rozpocząć zabawę w trybie normalnym, gdyż gra została przygotowana właśnie pod takie ustawienia i to w tym trybie oferuje najbardziej pełne doświadczenie. Pamiętajcie przy tym, że porażki są integralną częścią zabawy w Crusader Kings 3 i to właśnie dzięki nim będziecie się stopniowo uczyli kolejnych niuansów średniowiecznej polityki. Więcej o poziomach trudności znajdziecie na osobnej stronie w naszym poradniku.
Zasady gry
Ustawienia zasad gry (game rules), jak wskazują sami twórcy, pozwalają zmodyfikować rozgrywkę tak, aby zmniejszyć nieco realizm historyczny. Możecie tutaj zdecydować między innymi o:
- losowym rozmieszczeniu władców czy religii,
- zmodyfikować niektóre wydarzenia historyczne
- kwestie związane z prawem dziedziczenia.
Pamiętaj, że zmiana zasad gry może wpłynąć na możliwość zdobycia niektórych osiągnięć. Po prawej stronie, u dołu ekranu możesz również aktywować tryb Ironman (5). Wyłącza on możliwość dowolnej zmiany postaci w trakcie rozgrywki oraz wykonywania manualnych zapisów stanu gry. Automatyczne zapisy będą wykonywane co sześć miesięcy czasu gry oraz po jej opuszczeniu. Osiągnięcia możesz zdobywać tylko w trybie Ironman.
Swobodny wybór władcy
Ostatnim istotnym elementem okna wyboru władcy jest ikona wyszarzonej postaci z podpisem play as any Rouler. Jak nazwa wskazuje, za pomocą tej opcji będziecie mogli zagrać każdą postacią na mapie. Początkujący gracze zdecydowanie powinni rozważyć wybór któregoś z sugerowanych w scenariuszach władców, jednak po rozegraniu kilku kampanii, to właśnie ten tryb otworzy przed Wami prawdziwe możliwości gry. Po jego wyborze wczytana zostanie faktyczna mapa rozgrywki. W prawym dolnym rogu ekranu możecie wrócić do poprzedniego okna za pomocą przycisku Back, lub otworzyć grę w trybie sieciowym. Dalej możecie wybrać losową postać (przycisk Radom Character) lub rozpocząć zabawę w trybie obserwatora. Aby wybrać władcę konkretnego królestwa kliknijcie na nie na mapie głównej.
Pamiętajcie o tym, że w tym trybie mapa jest w pełni interaktywna i możecie korzystać ze wszystkich dostępnych widoków. Zostaną one szczegółowo omówione w dalszej części poradnika, jednak warto z nich korzystać aby zorientować się w sytuacji religijnej lub kulturowej w regionie który Was interesuje.
Po wybraniu królestwa lub księstwa jego terytorium zostanie podświetlone i będziecie mogli zobaczyć rozmieszczone na nim herby. Każdy z nich odpowiada jednej grywalnej dynastii, przy czym rozmiar herbu odpowiada pozycji tej dynastii w drabinie feudalnej:
- najmniejsze herby odpowiadają hrabstwom,
- większe herby odpowiadają księstwom,
- największe herby odpowiadają królestwom i imperiom.
Po kliknięciu na któryś z mniejszych herbów (1) zobaczycie podział kraju na jednostki administracyjne. Ponownie, herby na wybranym obszarze oznaczają wasali wybranego władcy, a żółta linia (2) wskazuje jego seniora. Jeśli nie widzisz wspomnianej żółtej linii, to znaczy że wybrany władca jest niezależny.
Po wybraniu władcy, po prawej stronie ekranu zobaczysz informacje na jego temat. Wymienione są tam jego:
- cechy (3),
- posiadane tytuły (4),
- prawowity następca (5),
- religia i kultura (6).
W prawym dolny rogu możecie również ustawić poziom trudności gry (7) oraz zmienić ustawienia rozgrywki (8).