Porady ogólne każdego pirata Atlas poradnik i porady
Ostatnia aktualizacja: 7 lutego 2019
Gra Atlas wyjaśnia w dość zrozumiały sposób (acz wyłącznie przez komunikaty tekstowe) działanie początkowych mechanizmów rozgrywki, jednak robi to bardzo ogólnikowo, rzucając gracza na głęboką wodę. Niektórych mechanik - jak pozyskiwanie wody pitnej - nie tłumaczy z kolei praktycznie w ogóle. Sprawia to, iż pierwsze godziny z grą mogą być dla większości nowych graczy frustrujące i zniechęcić do dalszej rozgrywki. Z tego też powodu powstał ten rozdział, w którym znajdziesz garść przydatnych na start porad.
- Pilnuj wskaźników potrzeb bohatera
- Nie atakuj zwierząt, jeśli Twoja postać nie jest odpowiednio wyposażona
- Dwa razy zastanów się, zanim zaatakujesz stworzenie
- Wytwórz narzędzia, by skuteczniej pozyskiwać surowce
- Dbaj o stan swojego ekwipunku
- Zainwestuj w odpowiednie umiejętności
- Dbaj o stan swojego okrętu
- Nie przejadaj się
Pilnuj wskaźników potrzeb bohatera
Wskaźniki potrzeb znajdziesz w prawym dolnym rogu ekranu. Tam wyświetlają się informacje o stopniu zaspokojenia pragnienia i głodu (wraz z zapotrzebowaniem witaminowym), poziom zdrowia, udźwig czy też wytrzymałość bohatera. Warto ciągle monitorować stan tych wskaźników i w przypadku trzech z nich - głód, pragnienie, zdrowie - nie dopuścić do ich wyczerpania. Wygłodzenie czy pozbawienie postaci wody sprawi, iż ta otrzymywać będzie obrażenia do czasu zaspokojenia danej potrzeby, z kolei utrata całego paska zdrowia zakończy się zgonem.
Nie atakuj zwierząt, jeśli Twoja postać nie jest odpowiednio wyposażona
Gdy rozpoczynasz przygodę, Twoja postać jest praktycznie goła - pozbawiona odpowiedniej broni, jak i pancerza, który chroni przed obrażeniami. Z takim wyposażeniem jedynymi zwierzętami, na które bezpiecznie można polować, to owce (Sheep) - będą przed tobą uciekać, jednak nie zaatakują. Większość innych stworzeń będzie się bronić - o ile w pojedynkę nie stanowią zagrożenia, o tyle mogą zaatakować grupą, jak w przypadku strusi (Ostrich) i szybko pozbawić Twoją postać życia.
Nim rozpoczniesz polowanie na mocniejsze stwory, stwórz szmaciane odzienie (Cloth Hat, Cloth Shirt, Cloth Gloves, Cloth Pants i Cloth Boots) i włócznię (Spear). Szczegółowe informacje odnośnie sposobu ich tworzenia, jak i inne cenne wskazówki dotyczące początkowego ekwipunku, znajdziesz w rozdziale "Przedmioty, które warto wytworzyć jak najszybciej".
Dwa razy zastanów się, zanim zaatakujesz stworzenie
Zanim zdecydujesz się zaatakować, rozejrzyj się dokładnie po okolicy i zobacz, kogo zamierzasz upolować. Jak zostało wspomniane we wcześniejszym akapicie, zaatakowanie stwora należącego do grupy może ściągnąć na ciebie innych wrogów, jednak większym problemem są stwory oznaczone jako "Alpha". Są to po prostu podpakowane wersje zwykłych stworów, które są kilka(naście) razy silniejsze i wytrzymalsze i w kilka sekund potrafią zabić postać gracza. Ich eliminacja jest niebezpieczna, acz opłacalna - zabicie takiego stwora awansuje Twoją postać o kilka poziomów.
Wytwórz narzędzia, by skuteczniej pozyskiwać surowce
Tłuczenie w drzewa przy pomocy gołych pięści może działać w Minecrafcie, tutaj jednak skutkować będzie utratą zdrowia kierowanej postaci, jak i mizerną ilością pozyskiwanych surowców, warto więc stworzyć odpowiednie narzędzia, by sobie w tym pomóc. Skup się tutaj na wytworzeniu kamiennego kilofu (Stone Pick) i kamiennego toporka (Stone Hatchet), tworząc je w tej właśnie kolejności. Kilof pozwoli szybciej pozyskiwać kamienie (Stone), toporek z kolei drewno (Wood).
Uwaga - pamiętaj, iż kilofa i toporka można używać naprzemiennie, by pozyskiwać inne surowce. Dobrym przykładem jest tutaj tłuczenie kilofem w drzewa - dzięki temu pozyskasz znacznie więcej strzechy (Thatch), jednakże kosztem drewna.
Opis tworzenia ekwipunku znajdziesz w oddzielnym rozdziale tego poradnika.
Dbaj o stan swojego ekwipunku
Ciągłe korzystanie z narzędzi czy broni doprowadza do ich stopniowego wyniszczenia - jest to reprezentowane przez swoisty "pasek zdrowia" danego przedmiotu. Gdy ten się wyczerpie, część przedmiotów pęknie i zniknie, części nie będzie z kolei można używać. Problemowi temu zaradzić może zdolność naprawy bohatera. Większość niszczejących przedmiotów w grze można w prosty sposób zreperować - wystarczy kliknąć na przedmiot i wybrać odpowiednia opcję (Repair).
Uwaga - naprawa wymaga tych samych surowców, które wykorzystane były do wytworzenia przedmiotu. Warto jednak pamiętać, iż ilość wykorzystanych surowców jest wyraźnie mniejsza, niż podczas tworzenia przedmiotu od zera - warto jest więc systematycznie naprawiać przedmioty, by zaoszczędzić sporo surowców.
Zainwestuj w odpowiednie umiejętności
Wraz z rozwojem postaci i wskakiwaniem na kolejne poziomy, gracz otrzymać będzie do wydania punkty do rozwoju statystyk, jak i punkty umiejętności, by odblokować nowe zdolności postaci i dostęp do kolejnych przedmiotów. Odpowiednio rozplanowany rozwój postaci może znacząco ułatwić pierwsze godziny z grą - szczegółowe informacje znajdziesz w rozdziale "W jaki sposób rozwijać postać?".
Dbaj o stan swojego okrętu
Własny okręt to jedna z najciekawszych mechanik w grze Atlas - pozwala on toczyć bitwy morskie, łączyć się z innymi graczami w grupy i wspólnie przemierzać oceny, lecz przede wszystkim umożliwia bezpieczne dotarcie z punktu A do punktu B. Warto więc odpowiednio dbać o jego stan i naprawiać wszelakie uszkodzenia, które powstają zarówno podczas samych podróży, jak i w trakcie walki z innymi okrętami. Pamiętaj też, by za bardzo nie obciążyć okrętu, gdyż może to skończyć się jego zatopieniem!
Nie przejadaj się
Głód jest co prawda niebezpieczny, gdyż pusty żołądek skutkuje otrzymywaniem obrażeń, przejedzenie jednak też nie pomaga - jeśli postać zje zbyt dużo, również tracić będzie punkty zdrowia. Problemem jest także przyswojenie zbyt dużej ilości witamin. Dla przykładu, zjedzenie zbyt dużej ilości owoców sprawi, iż ekran zabarwi się na zielono i utrudni nawigację. Wskaźniki witamin znajdziesz przy prawej krawędzi ekranu.