Misja 8 - Daleki posterunek (cz.1) | 9 Kompania poradnik 9 Kompania
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019
Misja 8 "Daleki posterunek"
Powinieneś dostarczyć żywność, amunicję i medykamenty załodze dalekiego, radzieckiego posterunku. Niestety, nie będzie tak łatwo, jak można by się spodziewać. Kolumna pojazdów, która wiezie zaopatrzenie do tegoż posterunku, jadąc przez wąwóz, wpadnie w zasadzkę mudżahedinów [#1]. Na minie wyleci transporter opancerzony (1) poruszający się na czele radzieckiego konwoju. Pech chce, że wozem tym jechał dowódca - a w związku z tym, że odwalił kitę, dowodzenie żołnierzami przejmujesz Ty. Radzieccy piechurzy (2) sami wyskoczą z pojazdów, którymi podróżowali, czyli czołgu T-62 (3), ciężarówki Ural (4) i BWP-2 (5). Prędziutko pochowaj ich w przydrożnych skałkach. Mudżahedini będą atakować z kierunków wskazanych na mojej mapie czerwonymi strzałkami . Jak można z niej wywnioskować, skupią się głównie na czole kolumny, atakując z dwu stron (6 i 7). Dlatego też w skałki po lewej (8) i prawej (9), przed czołgiem (3), pchnij towarzyszy, którzy zeskoczyli z tanka oraz większość pasażerów (10) Urala (4). Tyłu radzieckiej kolumny niech broni BWP-2 (5) wraz z piechotą, która przed chwilą wyskoczyła z tego wozu i którą migiem ukryłeś (mam nadzieję) pośród głazów (11). Zadaniem tych sił jest odeprzeć duszmanów (12) zbiegających ze wzniesienia. Twoim celem jest w tej chwili oczywiście odeprzeć ataki mudżahedinów, poczekać na posiłki i zneutralizować zasadzkę bojowników [mapa 1 ].
# 1
| # 2
|
Piechurów (1) pośród skałek przy BWP-2 (2), na tyłach radzieckiej kolumny, porozmieszczaj za głazami jak najbliżej drogi, by mieli w zasięgu ognia duszmanów (3) naprzeciwko [#2]. Gdyby Twoi żołnierze ukrywaliby się za kamieniami dalej od drogi, nie zawsze mieliby wroga w zasięgu broni. Nie umieszczaj też ludzi zbyt blisko BWP-2 (2), bo gdy ten wyleci w powietrze trafiony kilkoma granatami z RPG-7, to życie może stracić też kilku Twoich chłopaków. Obróć wóz bojowy (2) przednim pancerzem w stronę wroga (3). Pamiętaj również, by mieć w tej grupie jednego sanitariusza (możesz go schować za kamykiem dalej od drogi, na tyłach tej formacji żołnierzy). Tył radzieckiej kolumny powinien szybciej uporać się z wrogiem, więc gdy już zrobisz tu porządek, stwierdzając, że ze wzgórza naprzeciwko nie zbiega żaden brodacz, dobrze skierować walczących tu żołnierzy w prawo, by wzmocnili czoło kolumny.
A tam z kolei mogą się rozgrywać iście dantejskie sceny [#3]. Rosjanie pochowani za głazami po lewej (1) i prawej (2) przed czołgiem (3) i Uralem (4) stawiają opór zbiegającym zboczem po lewej (5) jak i strzelającym ze wzniesienia po prawej (6) duszmanom. Ten dosyć liczny oddział czerwonoarmistów również musi mieć w swoich szeregach medyka (7), by ów w miarę możliwości stawiał na nogi rannych towarzyszy. Trzymaj jednak sanitariusza (7) trochę bardziej z tyłu, np. za kamieniami (8) koło Urala (4). Nie pchaj faceta na siłę do rannych, ale lecz ich, gdy wróg nie naciska zbyt mocno, a Twoi koledzy już trochę przerzedzili jego szeregi. W przeciwnym razie możesz łatwo stracić paramedyka (7) od kul nieprzyjaciela. Walka będzie tak zacięta, że być może Twoi sołdaci po lewej (1), a także i ci po prawej (2), będą musieli użyć granatów ręcznych w starciu z podchodzącymi bliżej "duchami". W końcu zjawią się posiłki (zauważ żółte kropeczki poruszające się po minimapie (9)) - towarzysze z pobliskiego obozu [mapa 2 ] zaskoczą nękających Cię mudżahedinów od tyłu. Przynajmniej tych na wzniesieniu po prawej (6). Kiedy gra poinformuje stosownym komunikatem że duszmani pryskają, możesz zacząć lizać rany: każ sanitariuszowi (7) postawić na nogi ciężko rannych żołnierzy, ale także nakaż mu podleczyć tych, którzy jakoś jeszcze się trzymają (przycisk (10) w menu rozkazów paramedyka (7) nakazuje mu bandażować wszystkich, którzy tego wymagają i znajdują się w pobliżu). W dalszej kolejności wydaj polecenie tym, którzy tego potrzebują, zabrać amunicję (11) poległym - u mnie musieli to zrobić przede wszystkim celowniczowie kbm PK, którzy każdorazowo zużywają naprawdę potworne ilości amunicji. W końcu załaduj wszystkich ludzi (12) na dostępne pojazdy (13) i wąwozem (14) jedź do radzieckiego obozu [mapa 2 ]. Ja musiałem zapierniczać na piechotę, bo Afgańczycy spalili mi wszystkie wozy...
# 3
| # 4
|
Gdy dotrzesz do obozu (1), dostaniesz pod swoją komendę kolejnych żołnierzy (znajdujących się akurat w obozie, choć nie wszystkich, bo np. wartownicy zostają). Ze skrzyń amunicyjnych (2), leżących pod siatką maskującą w pobliżu namiotów, Twoi ludzie znowu mogą zabrać amunicję [#4]. Kolejne zadanie, jakie stoi przed Tobą, polega na otoczeniu pobliskiej osady [mapa 3 ], odcięciu dróg ucieczki z niej [mapa 3A, 3B i 3C ] i zlikwidowaniu bandy niejakiego Ahmeda . Ze swojego dosyć licznego (jak mniemam) oddziału będziesz musiał wydzielić grupkę kilku, a najlepiej kilkunastu żołnierzy i sformować z niej osobną drużynę (3), którą dobrze jest przyporządkować sobie pod jedną z cyfr (4), by mieć później do niej szybki dostęp. Podczas gdy większe siły poślesz w kierunku miejsca (5) [mapa 3A ], czyli północnej drogi wylotowej z planszy, tę mniej liczną drużynę poślij inną trasą (6) - jej zadaniem będzie zablokować drogi ucieczki [mapa 3B i 3C ] ze wsi [mapa 3]. Musi ona dotrzeć tam, omijając szerokim łukiem wspomnianą wioskę i nie alarmując przeciwnika. Trasę dla tej drużyny na swojej mapie wykropkowałem na biało. Twoi żołnierze nie mogą zaalarmować mudżahedinów przebywających we wsi [mapa 3 ], więc najprawdopodobniej teraz automatycznie włączy się im rozkaz wstrzymania ognia (7), który w każdej chwili możesz odwołać (ale, póki co, nie rób tego). Po drodze do punktów [mapa 3A i 3B ] nie powinieneś natknąć się na wrogów, więc Twoi ludzie mogą biec.