autor: Arkadiusz Dziermański
Xbox Scarlett pozytywnie mnie zaskoczył, ale PS5 łatwo nie odpuści
Podczas trwających targów E3 Microsoft zapowiedział nową konsolę Xbox – Project Scarlett. W teorii zapowiada się bardzo wyrównana walka z Sony i PS5, ale w tym pojedynku hasła 120 FPS, 8K, SSD i ray tracing nie zapewnią wygranej.
Spis treści
Xbox Scarlett to zdecydowanie będzie sprzęt z najwyższej półki, wykorzystujący najnowsze zdobycze technologii. Nie ma wątpliwości, że będzie to świetna maszyna do grania, ale czy będzie w stanie zagrozić pozycji Sony i pokonać nadchodzące PlayStation 5? Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że to konsole Japończyków były dużo częściej wybierane przez graczy. Przyjrzyjmy się bliżej konsoli Microsoftu i spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie – Xbox Scarlett, czy PlayStation 5?
AMD Zen 2 sercem konsoli
Zanim zajmiemy się potencjalnymi funkcjami Xbox Scarlett, rzućmy okiem na jej wnętrze. Microsoft podczas prezentacji oczywiście nie wyłożył wszystkich kart na stół, dlatego też połączmy oficjalne informacje z przeciekami.
Sercem całej konstrukcji będzie procesor AMD Zen 2, czyli układ wykonany w 7 nm procesie technologicznym, który dopiero w najbliższych tygodniach zadebiutuje w komputerach stacjonarnych. Oczywiście w konsoli znajdziemy zupełnie inny, specjalnie przygotowany wariant. Przecieki mówią o 12-rdzeniowej jednostce taktowanej zegarem 3,4 GHz.
Wspierać będzie go układ graficzny AMD Navi - i to w zasadzie wszystko, co wiemy oficjalnie. Według plotek grafika ma być dysponować 16 GB pamięci RAM GDDR6 i osiągać wydajność na poziomie 12 lub nawet ponad 14 teraflopów. Dla porównania najmocniejsza obecnie konsola na rynku, Xbox One X osiąga wydajność 6 teraflopów. Grafika będzie generować obraz o maksymalnej rozdzielczości 8K, w prędkości 120 klatek na sekundę oraz wykorzystujący technologię śledzenia promieni – ray tracing.
PS5 vs Xbox Scarlett - wojna na dyski SSD
Dysk SSD to bardzo ważna część marketingu nowych konsol. To właśnie on ma zapewnić ogromny przeskok pod względem czasu ładowania gier. Takie same rozwiązanie trafi do PlayStation 5 i zgodnie z informacjami przekazanymi przez Sony, czas ładowania gry Spider-Man spadł z 15 sekund na PS4 Pro do zaledwie 0,8 sekundy w PS5. W przypadku Xboxa Scarlett możemy spodziewać się podobnych osiągów. Pojemność dysku pozostaje tajemnicą, choć mówi się o 500 GB oraz opcjonalnej obecności tradycyjnego dysku HDD o pojemności 1 TB.
Microsoft podczas konferencji nie wspominał dużo o pamięci RAM, ale przecieki, które pojawiły się kilka godzin przed premierą mówiły nawet o 28 GB pamięci RAM GDDR6, z czego sam system ma wykorzystywać 4 GB. Zdaniem Microsoftu pamięć nowej konsoli ma być 4 razy szybsza niż ta zastosowana w Xbox One X.
Wsteczna kompatybilność w Xbox Scarlett i PS5!
Możliwość uruchomienia tytułów z poprzednich generacji to bardzo dobra informacja, w zasadzie w przypadku każdej konsoli. Xbox Scarlett pozwoli na uruchamianie gier z poprzednich generacji konsol (aż czterech). Dzięki temu nie trzeba będzie kupować tylko nowych gier lub trzymać w szafie starej konsoli tylko po to, żeby uruchomić na niej ulubiony tytuł sprzed lat.
Microsoft nie wspomniał nic o programie na kształt Xbox One X Enhanced. Pozwala on ma uruchamianie starszych gier, ale z lepszą grafiką, dostosowaną do współczesnych wymogów. To tak jakbyśmy uruchomili grę na nowym komputerze, który pozwala na podniesienie poziomu detali z wysokich na ultra. Gdyby podobną rzecz oferował Xbox Scarlett, byłoby to bardzo ciekawe rozwiązanie i duży plus dla konsoli.